Öner Döşer

8 Ağustos Haftası

Bu sayfa 5452 kişi tarafından ziyaret edildi.

Haftanın bu ilk yarısında tehlike ve risk içeren durum ve girişimlerden uzak kalmamızda, insan ilişkilerinde gerginlik yaratacak atmosfer oluşturmaktan kaçınmamızda, ekonomik anlamda da dikkatli olmamızda fayda var. Doğal afetlere, terör ve çatışma içeren gelişmelere, kazalarda artış riskine, iletişimsel sorunlara çok açık bir haftadayız. Yollarda, trafik içerisinde, uçak veya diğer vasıtalarla yolculuklarda sorunlarla karşılaşılabilir. Bir süreliğine gökyüzünde Büyük Kare açı formu oluşmasına sebep olacak ve maksimum kuzey deklinasyonundaki hareketine devam edecek olan Mars kızgın, agresif ve kışkırtıcı yüzünü daha belirgin ve hızlı bir şekilde gösterecek. Cuma günü kısmi rahatlama devreye giriyor. Ama Cumartesi gecesi gerçekleşecek Dolunay, henüz duygusal anlamda dengeyi sağlamakta zorlanabileceğimizi işaret ediyor. Venüs’ü de karşıtlığın içine alan Dolunay, özel ve sosyal ilişkilerde zorlanmalara, kopuş risklerine ve abartılı duygusal çıkışlara işaret ediyor.

 

Pazartesi günü boyunca Yay burcunda ilerleyecek olan Ay haftaya hareketli başlayacağımızı gösteriyor. Sabah erken saatlerde kesinleşecek Venüs-Satürn altmışlığının Ay tarafından da tetiklenecek olması, özellikle öğle sonrasındaki saatlerde özel ilişkilerimizle ilgili konularda pozitif gelişmelerin ağırlık tutabileceğini, genel olarak ilişkilerimizde denge ve uyumu sağlayabileceğimizi gösteriyor. Akşam saatlerinde Ay-Venüs üçgeni ve ardından Ay-Güneş üçgeni etkinleşecek. Mars’ın sert açıları yüzünden haftanın gergin akışına nazaran, en azından bugün olayları daha ılımlı ve dengeli yönlendirme şansımız var. Kadın-erkek ilişkilerinde, otoriteyi temsil eden kişilerle ilişkilerde olumluya yönelik gelişmeler yaşayabiliriz. Öte yandan, Merkür-Neptün karşıtlığı kesinleşiyor ve bu karşıtlık yanılgı, hayal kırıklığı, yanlış yönlendirilme riski taşıyor. Merkür’ün geri harekette olduğunu da işin içine katarsak, kararlarımızda çok dikkatli olmamız gerektiğini hatırlayabiliriz. Önemli imzalar, anlaşmalar için pek de ideal bir günde sayılmayız!

 

Salı gününün büyük çoğunluğunda Ay Yay burcunda hareket ediyor. Ay’ın günün büyük çoğunluğunda majör açısı yok. Bu yüzden duygularımızın yönünü kestirmekte, netlik kazanmakta zorlanabiliriz. Akşam saatlerinden itibaren netlik kazanmaya başlıyoruz. Ay-Merkür arasındaki olumlu açı, kendimizi ifade etmemiz konusunda destekleyici etki yaratıyor. Ama Merkür gerilemesini hesaba katmayı unutmamak gerekiyor. Gecenin ilerleyen saatlerinde etkin olacak Ay-Neptün altmışlığı, duygularımızın öne çıkacağı, romantik etkilere açık olacağımız, artistik ve sanatsal yaratıcılığımızı aktif bir şekilde kullanabileceğimiz, ruhsal konulara ve çalışmalara yönelmek için ideal saatlerde olacağımızı gösteriyor. 23:25’te boşluğa girecek olan Ay, 23.38’de Oğlak burcuna giriş yapıyor ve riskli zamanlar iyice etkinleşmeye başlıyor. Gün boyunca etkin olacak en önemli açı Mars-Uranüs karesi olacak. Günün genelinde karşı çıkış ve isyan enerjisi taşıyan, kaza ve şiddete yönelik etkilerin aktif olacağını, ama özellikle Ay’ın Oğlak burcuna geçiş yapacağı gece saatlerinden itibaren gergin etkilerin devreye gireceğini söyleyebiliriz.

 

Çarşamba günü boyunca Oğlak burcunda ilerleyecek olan Ay, ekonomi ve iş dünyasıyla ilgili konuların, maddi güvence arayışı ve olayları kontrol etme arzusunun öne çıkacağı bir günde olacağımıza işaret ediyor. Sabah erken saatlerde Ay-Uranüs karesinin duygusal anlamda patlayıcı, aniden ortaya çıkan ve nereye gideceği belli olmayan durumlar yaratan etkileri aktif olacak. Bu açının hemen ardından Ay-Mars karşıtlığı ve Ay-Plüton kavuşumu oluşacak. Sabah saatlerinde oldukça yüklü enerjiler ve sert etkiler var demektir. Gerek ekonomik, gerek sosyal, gerekse özel ilişkilerde türbülanslara açık bir güne başlıyoruz. Riskli ve tehlikeli işlerden, yatırım ve girişimlerden uzak durmamız yerinde olacak. Öğle sonrasında etkinleşecek Ay-Jüpiter üçgeni, tüm bu saydığımız konularda kurtarıcı ve toparlayıcı rol üstleniyor ama geç akşam saatlerinde Ay-Satürn karesinin gergin etkileri dengenin tekrar bozulmasına, duygusal anlamda depresifleştirici, engellenme ve başarısızlık hissi yaratan etkilerin ağırlık tutacağına işaret ediyor. Sevdiklerimizden destek bulmaya ve sevgi alışverişleri içerisinde bulunacağımız ortamlara yönelmemizde, bize yabancı ve gergin ortamlardan uzak kalmamızda, kendi içimizde dengeyi bulana kadar dış menşeli işlere kalkışmamamızda fayda var. Yollarda, trafik içerisinde, uçak veya diğer vasıtalarla yolculuklarda sorunlarla karşılaşılabilir. Doğal afetlere ve iletişim sorunlarına çok açık bir gündeyiz! 23:34’ten itibaren temel açısı kalmayan Ay boşluğa giriyor.

 

Perşembe gün boyunca Oğlak burcunda ve boşlukta ilerliyor. Ay’ın boşlukta olması, şartların belirsiz kalabileceği, olayların nereye gideceğinin belli olmayacağı bir günde olacağımızı, somut ve kalıcı sonuç beklediğimiz projelerde önemli gelişmeler olmayacağını gösteriyor. Oğlak burcunun maddi ve ekonomiyle ilgili temaları ve şartları kontrol arzusunu gün boyunca ziyadesiyle hissedeceğiz. Çünkü Ay’ın en son açısı Oğlak burcunun yöneticisi Satürn ile oldu ve bu gezegen limit ve sınırlamaları, engellenme ve gecikmeleri, güvence ve kontrol arzusunu, gerçekçilik ve somutluk beklentisiyle oluşan sağlamcılık duygusunu temsil eder. Şartları stabilize etmenin, kontrole almanın zor olacağı bir gerçek. Zira Mars-Plüton karşıtlığının kesinleşeceği bir gündeyiz. Plüton, Mars gezegeninin üst oktavıdır; yani Mars etkisinin katlanmış ve etkinleşmiş halidir. Mars, fethetme güdüsü taşır ve mücadele edip galip gelme arzusu yaratır. Mars’ın sert açılarının egemen olduğu zamanlarda kavga ve çatışmaları, şiddet ve teröre yönelik olayları görürüz. Mars etkisini katlayacak olan Plüton ile karesi, şiddete yönelik olayların aktif olabileceği bir günde olduğumuzu, kıran kırana rekabetin, engel tanımazlığın, asiliğin, otorite ve güç çekişmelerinin devrede olacağını gösteriyor. Olayları gereğinden fazla zorlamaktan kaçınmamızda, başımızı derde sokması muhtemel olay ve kişilerden uzak kalmamızda fayda var. Yollarda, trafik içerisinde, uçak veya diğer vasıtalarla yolculuklarda sorunlarla karşılaşılabilir. Doğal afetlere ve iletişim sorunlarına çok açık bir gündeyiz! Dolunayın etkileri iki gün öncesinden itibaren aktif bir şekilde kendini göstermeye başlayacağından, bugün itibariyle pozitif olumlamaya ve imgelemeye yönelik meditasyonlar, dualar yapılabilir. Toplum için iyi niyetler içeren toplu meditasyonlar düzenlemek isabetli olabilir. Bu türde çalışmalar, gerginliği yumuşatıcı etkiler yaratmaktadır. Her birimiz olası depremleri, volkanik patlamaları, olumsuz hava koşullarını, insan ilişkilerindeki huzursuzlukları yumuşatmak için yardım edebiliriz.

 

Cuma günü 06:48’den itibaren Ay Kova burcuna geçiş yapıyor. Olaylara daha insani boyuttan bakabileceğimiz, idealist tavır ve girişimlere açık olduğumuz, yenilikçi ve liberal bakış açısı geliştirerek şartları daha doğru yönlendirebileceğimiz bir gündeyiz. Öğle saatlerinden itibaren etkin olacak Ay-Uranüs altmışlığı da bu atmosferi destekliyor. Pozitife yönelten, sürpriz ve beklenmedik şekilde gelişebilecek olaylara açık bir gündeyiz. Yenilikler, yaratıcı fikirler, duygusal anlamda nedensiz coşkular günümüze renk katabilir. Ay’ın fazla açısı olmadığından, çok olaylı bir günde olmayabiliriz, en azından duygusal açıdan. Gece saatlerinde ise, yakınlaşan Ay-Jüpiter karesinin etkisiyle duygusal anlamda kendimizi daha coşkun ve heyecanlı, nedensizce iyimser hissedebiliriz. Ay-Jüpiter temaslarında duygular normalin üzerinde seyreder. Bu yüzden abartılı çıkışlar yapmaya da açık olabiliriz, dikkat!

 

Cumartesi günü boyunca Ay Kova burcunda ilerliyor. Kolektif ve sosyal temaların ön plana çıkacağı, organizasyonların ve arkadaş toplantılarının aktif olacağı, oldukça hareketli ve tempolu bir gündeyiz. Sabah saatlerinde etkin olacak Ay-Satürn üçgeni, duygusal sakinliği ve dengeyi sağlayabileceğimiz, şartları daha dengeli yönlendirebileceğimiz, kontrol ve güveni sağlayabileceğimiz saatlerde olacağımızı gösteriyor. Günün büyük çoğunluğunda bu etkiler geçerli olacak. Ama akşam saatlerinden itibaren denge bozulmaya başlıyor. 21:57’de Kova burcunda gerçekleşecek Dolunay, biraz öncesinde Ay’ın karşıt açı yapacağı Venüs’ü de içerisine alıyor; özel ve sosyal ilişkilerde zorlanmalara, kopuş risklerine ve abartılı duygusal çıkışlara işaret ediyor. Bu yüzden, ilişkilerimizde atacağımız adımlara ve sözlerimize dikkat etmemizde, yeme içme konularında abartılardan uzak kalmamızda fayda var. Parasal konularda da abartılara, lüks tüketime yönelik dengesiz harcamalara açığız. Estetik ve güzelliğe yönelik temalarda da stresler yaşanabilir. Dolunay civarında, daha evvelce giriştiğimiz projelerin sonuçlarını ürün olarak alırız. Yaratıcılık da yüksektir. Bundan istifade edebilir, zihnimizi yaratıcı projelere yönlendirebiliriz.

 

Pazar gününün büyük çoğunluğunda Ay Kova burcunda hareket ediyor. Sosyal içerikli ve insani konuların, yardımlaşma ve organizasyon temalarının vurgu kazanacağı bir gündeyiz. Sabah saatlerinde Ay-Merkür karşıtlığının iletişimsel sorunlara, yanlışlıklara, yanlış anlaşılma ve yanıltılma, yanlış yönlendirilme riskine, kararsızlıklara açık tutan etkileri devrede olacak. Bu yüzden bu saatlerde ve Ay’ın Neptün ile karşıt açıda olacağı öğle saatlerinde de geleceğe yönelik net ve kesin kararlar almamamızda fayda var. Zihinsel anlamda kendimizi toparlamamız, kafamızı netleştirmemiz zor olabilir. Öte yandan, ruhsal çalışmalara yönelmek, hayal gücümüzü geliştirecek dergi, sinema, yazı, sanatsal içerikli temalara yönelebiliriz. Meditasyon gibi zihin boşaltmaya yönelik çalışmalar yapabiliriz. Hayal gücümüzün çok aktif olacağı bu zamanları yaratıcı esinlenmelere yöneltebiliriz. 15.26’da boşluğa girecek olan Ay, kısa bir süre boşlukta kaldıktan sonra 15.55’te Balık burcuna geçiş yapıyor. Bu saat sonrasında olayları akışına bırakmakta, olduğu gibi kabullenmekte zorlanmayacağız. Duygusal temaların ve fedakarlıkların öne çıkacağı, sezgilerimizin ve hayal gücümüzün bizi yönlendireceği akşam saatleri bizi bekliyor…

 

Keyifli, huzurlu ve sağlıklı bir hafta dileğiyle…

Haftanın burçlara göre değerlendirmeleri için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz…

http://www.uzmantv.com/kategori/astroloji/haftalik-yorum

Öner DÖŞER

8 Ağustos 2011, Pazar

Ayvalık

 

Güneşmerkezli Bakış

 

Güneşmerkezli bakışla, dikkat çekici gezegensel geometrik açıların etkin olduğu bir hafta yaşadık. Geçen haftaki yazımda değinmiştim. Merkür’ün aktif açıları, güneş/jeomanyetik aktivitelerin etkinleşeceği, bu yüzden iş dünyası ve ticari koşulların ve bu alandan gelen haberlerin hızlı bir şekilde değişeceği bir haftada olduğumuzu göstermekteydi.

 

Geçen haftaki yazımda belirttiğim gibi, güneş aktivitelerinde göreceli hareketlenme var. M sınıfı, C sınıfı güneş parlamaları ve 31 Temmuz itibariyle 3 adet CME (Koronal Kütle Fışkırması) oluştu. Leke sayısı 130'a kadar çıktı. NASA’dan yapılan açıklamada, Koronal Kütle Fışkırmalarının (CME) Dünya manyetik alanında yıllardan bu yana kaydedilmiş en etkin jeomanyetik fırtınalardan birini yarattığı belirtildi. (K-index ölçeğinde 0-9 arasında 8 olarak kaydedildi) Jeomanyetik fırtına neticesinde oluşan auroralar Avrupa’da ve ABD’nin kuzey bölgelerinde gözlemlendi.

 

“Earth's magnetic field is still reverberating from a CME strike on August 5th that sparked one of the strongest geomagnetic storms in years. Registering 8 on the 0 to 9 "K-index" scale of magnetic disturbances, the storm at maximum sparked auroras across Europe and in many northern-tier US states.” http://spaceweather.com/

 

1263 numaralı güneş lekesinin hafta sonu itibariyle iki misline ulaştığı, bunun güçlü bir güneş fırtınasına yol açabileceği belirtiliyor.

 

“BIG SUNSPOT GETS BIGGER: Behemoth sunspot 1263 has almost doubled in size this weekend. A 28-hour movie from NASA's Solar Dynamics Observatory shows the spot developing a tail that has added some 50,000 km of length to the active region. This development may increase the likelihood of a strong flare.”

 

Halbuki Güneş aktivitelerinin artık iyice azaldığı söylenmişti ve bu gazetelere yansımıştı Haziran ayında. Bence Ağustos ayından itibaren Güneş aktivitelerinde belirgin bir artış söz konusu olacak. Eylül ayında daha belirgin artışlar yaşanabilir. Oldukça hareketli, aktif, agresif bir dönemden geçmekteyiz ve geçtiğimiz hafta boyunca ardı ardına gerçekleşen güneş/jeomanyetik aktivitelerinin sonuçlarını deneyimleyeceğimiz, başka yeni güneş/jeomanyetik aktivitelerin de oluşabileceği bir sürece ilerliyoruz. Streslerin yanı sıra, güneş rüzgarlarıyla tetiklenecek yeni bir blinç dalgasına da girmiş durujmdayız. Ben buna GÜNEŞ BİLİNÇLİLİĞİ diyorum. Güneş en büyük hızlandırıcıdır. Bu kargaşalı gözüken süreçten korkacağımıza, bilinçliliğimizi hızlı bir şekilde yükseltecek güneş rüzgarı dalgasını ve bu dönemde etkin olan gezegen pozisyonlarının ortaya çıkartacağı yüksek frekanslı enerjiyi potansiyellerimizi gerçekleştirmek ve hayat amacımızı oldukça kısa zamanda yerine getirebilmek için eşsiz bir fırsat olarak görebiliriz. Zihinsel olarak agresyon hissedeceğimiz bu süreçte, yaratıcı ve aktif düşünme, çabuk çözüm üretebilme kapasitemiz de devrede olacak. Zihnimizi yaratıcı aktivitelere yönlendirebilirsek bu durumdan istifade edebiliriz.

Güneşmerkezli gezegensel irtibatlara ve önümüzdeki yakın sürecin genel tahminlerine gelince…

7, 8, 9 Ağustos 2011: Bugün itibariyle (7 Ağustos) Merkür-Satürn dik açısının etkileri içerisindeyiz. 8-9 Ağustos tarihlerinde Merkür-Jüpiter dik açısı etkinleşiyor. Bu üç günlük süreçte iletişimsel aksamalar, sorunlar, rüzgarlı hava koşulları, uluslar arası ticaret ve para piyasalarında önemli sorunlar yaşanabilir, zorunlu açıklamalar yapılabilir. Özel ilişkilerimizde sözlerimize ve tavırlarımıza dikkat etmemizde fayda var. Öte yandan, yaratıcı aktiviteler, yeni fikirler tasarlamak için çok güzel fırsatlar olduğunun da farkında olmalıyız. Zihnimiz her zamankinden daha aktif çalışacak ve bu agresyondan dolayı yaratıcılık/üretkenlik artacak.

 

13, 14 Ağustos 2011: Dolunayın güçlü enerjisini hissedeceğimiz günlerde olacağız. Dolunay esnasında Dünya-Venüs-Güneş dizilimi de oluşmaya başlıyor. Merkür de dizilime birkaç derece toleransla dahil oluyor. Bu günlerde Dünya manyetik alanında önemli türbülanslar yaşanabilir. Bu durum, insan ilişkilerinde gerginliklere sebep olabilir. Agresif ruh hali yaratabilir. Etkin doğal afetler yaşanabilir. Dolunayın etkileri iki gün öncesinden itibaren aktif bir şekilde kendini göstermeye başlayacağından, 11 Ağustos itibariyle pozitif olumlamaya ve imgelemeye yönelik meditasyonlar, dualar yapılabilir. Toplum için iyi niyetler içeren toplu meditasyonlar düzenlemek isabetli olabilir. Bu türde çalışmalar, gerginliği yumuşatıcı etkiler yaratmaktadır. Her birimiz olası depremleri, volkanik patlamaları, olumsuz hava koşullarını, insan ilişkilerindeki huzursuzlukları yumuşatmak için yardım edebiliriz. te yandan, artistik ve sanatsal yaratıcılığımızın tavan yapacağı günler bunlar. Yaratıcı yazarlar ve sanatçılar, tasarımcılar, yeni plan ve projeler, programlar yapanlara önemle duyurulur!

 

16, 17, 18 Ağustos 2011: Dünya-Merkür-Güneş-Venüs diziliminin tam anlamıyla aktif olacağı günlerdeyiz. İnsan ilişkilerinde gerginliğin yüksek olacağı zamanlardayız. Bu yüzden, mümkün olduğunca toleranslı ve esnek olmalı, şartları zorlamamalıyız. Kopuşlara sebep olabiliriz. Öte yandan, doğal afetler bakımından en kritik tarihlerde olduğumuzu söyleyebiliriz. Dünya genelinde etkin ve şiddetli doğal afetler olabilir (deprem, volkan aktivitesi, sel baskınları, kasırgalar vs), terör artış gösterebilir, insan ilişkilerinde gerginlikler, iletişimsel sorunlar yaşanabilir, uluslar arası alanda, iç ve dış politikada gerginlikler yaşanabilir. Dünyamerkezli bakışla, 1 Temmuz 2011 tarihinde gerçekleşmiş olan güneş tutulmasının Mars tarafından tetikleneceği tarihler de bununla çakışıyor. Diğer taraftan, zihnin artistik tasarım ve dizayn, yaratıcı fikirler ve buluşlara çok açık olacağı günlerdeyiz. Her zamankinden daha hızlı çalışacak zihnimizi iyi kullanabiliriz.

 

 

 

 

07.08.2011

Designed by Ongunsoft