Öner Döşer

9 Nisan Haftası

Bu sayfa 4808 kişi tarafından ziyaret edildi.

10 Nisan Salı günü Plüton geri hareketine başlıyor. Uzun dönemli ve köklü yeniden yapılanmaya yönelik enerjilerin bir müddet için daha ziyade içsel alanda kendini göstereceği bir sürece giriyoruz. Plüton direkt hareketine 18 Eylül 2012’de dönecek ve kurumsal, hiyerarşik, düzen ve otoriteyi temsil eden alanlarda köklü yapılandırmalar o dönemde yeniden hız kazanacak.

14 Nisan Cumartesi günü Mars Başak burcunda direkt hareketine dönüyor. Kısa dönemli hareket ve eylemlerimizi ifade eden Mars’ın organizasyon ve düzenleme kabiliyetini ifade eden Başak burcunda direkt hareketine dönmesi, bir müddettir yeterince iyi ifade edemediğimiz enerjimizi artık daha etkin bir şekilde odaklayabileceğimizi gösteriyor. Takip eden haftadan itibaren, bir müddettir ertelediğimiz işleri devreye sokmamızın zamanı geliyor. Titiz ve dikkatli, organize ve planlı hareket etmemizin bizi bu dönemde başarıya taşıyacak en önemli faktörlerden biri olacağını aklımızdan çıkarmamalıyız.

15 Nisan Pazar günü Güneş-Satürn karşıtlığı kesinleşiyor. Bu gergin açı, otoritemizi kabul ettirmekte zorlanacağımızı, eleştiri ve engellenmelere açık olacağımızı gösteriyor. Hafta sonu boyunca etkin olacak bu engellenme, geciktirilme ve bastırılma hissi (ve bu yönde oluşan çevresel faktörler) 16 Nisan Pazartesi gününden sonra giderek azalmaya başlayacak.

Haftanın günlere göre değerlendirmelerine gelince…

Pazartesi gününün büyük çoğunluğunda Ay Akrep burcunda hareket ediyor. Duygusal hafızamızın keskin bir şekilde işleyeceği, duygusal konularda derinleşeceğimiz bir gündeyiz. Hafta sonundan itibaren ülkemizin gençleri, çocuklar ve sportif aktivitelerle ilgili temalar gündemde önemli yer bulacak. Venüs-Uranüs arasındaki altmış derecelik uyumlu açının ilişkilerde tazelenmeye, monotonluğu kıracak değişikliklere ve heyecanlı gelişmelere açık olacağız. Artistik ve sanatsal konularda kendimize has tarzımızı ifade ederek dikkat çekebiliriz. Sabah erken saatlerde Ay-Merkür arasındaki yüzyirmi derecelik uyumlu açı etkisini gösteriyor. Önemli görüşme ve konuşmalarımızı 09:56’da Ay’ın boşluğa girmesinden önce yapmamız daha isabetli olacaktır. 09:56-18:13 saatleri arasında boşlukta ilerleyecek olan Ay 18:13’te Yay burcuna geçiyor. Akşam saatlerinde kendimizi daha iyimser ve umutlu hissetmeye eğilim gösterebiliriz. Ama abartılı iyimserlik gözlerimizi kör etmemeli. Zira ilerleyen saatlerde etkinleşecek Ay-Neptün dik açısı, yanılma veya yanıltılma riskini de beraberinde getiriyor. Ay-Mars arasındaki dik açının kesinleşeceği gece saatlerinde ise, özel ve sosyal ilişkilerde gerginlik ve tartışmalara; ihmal yüzünden ortaya çıkabilecek sakarlıklar ve kazalara açık olacağız, dikkat!

Salı günü boyunca Ay Yay burcunda ilerliyor. Hareketli, hevesli ve heyecan dolu bir gündeyiz. Ülkemiz açısından hizmet ve servisle ilgili konuların, askeri temaların ve bürokrasinin öne çıkacağı bir gündeyiz. Özel ve sosyal ilişkilerimiz açısından olumlu etkilerin ağırlık tutacağını söyleyebiliriz. Ama Ay’ın gün içerisinde çok etkin açıları olmadığından, çok olaylı bir günde sayılmayız. Akşam saatlerinden itibaren ise yakınlaşmakta olan Ay-Güneş yüzyirmilik olumlu açısının yapıcı etkisini hissetmeye başlayacağız. Ay-Güneş arasında uyumlu açının etkin olduğu zamanlar etkin ve unvanlı kişilerle birlikte işlere girişmek, onlardan yardım istemek, kısa seyahatler, değişimler, yeni arkadaşlıklar, sosyal ilerleme sağlayacak durumlar, edebi veya dini konularla ilgili girişimler, terfi istemek, başkalarının işlerini idare etmek, yeni risklere girişmek, yatırım yapmak ve spekülatif konular, etkin ve önemli kişilerle görüşmek, toplantılar düzenlemek, ilerleme sağlamak için yardım almak açısından uygun görülmüştür.

Çarşamba günü genelinde Ay Yay burcunda ilerliyor. İyimserlik ve coşku bu güzel güne de yansıyor. Sabah saatlerinde henüz Ay-Güneş arasındaki yüzyirmi derecelik uyumlu açının etkileri devrede olacak. Öğle öncesindeki saatlerde girişeceğimiz işlerden olumlu sonuçlar elde etme şansımız yüksek. Özel ve sosyal ilişkilerimizde olumlu gelişmeler sağlayabiliriz. Öğle saatlerinden itibaren ise Ay-Merkür arasındaki dik açının iletişimde zorlanmayı ifade edebilecek gergin etkileri devreye giriyor. Bu saatlerde fikirlerimizi kabul ettirmekte zorlanabiliriz. Öğle sonrasında ise Ay-Satürn arasındaki altmış derecelik uyumlu açının etkisi belirginleşiyor. Bu olumlu açı somut ve kalıcı sonuçlar elde etmemize yardımcı olabilir, ama saat 14.06’da Ay boşluğa girmeden önce davranmamız gerekiyor. 14:06 ile 20.02 arasında Yay burcunda boşlukta ilerleyecek olan Ay, bu saatte Oğlak burcuna geçiş yapıyor. Ciddiyet ve sorumluluk gerektiren konular devreye girmeye başlıyor. Gece saatlerinde etkinleşecek Ay-Neptün altmışlığı, ilişkilerde özveri ve fedakarlık temasını ön plana çıkartacak. Ruhsal, manevi, artistik ve sanatsal, yaratıcılığımızı ortaya çıkaracak ilgili konulara yönelmek için güzel bir akşamdayız.

Perşembe günü boyunca Ay Oğlak burcunda ilerliyor. Kontrolü ele alma arzumuz artıyor. Dikkatli, odaklı ve temkinli davranmamız sayesinde girişeceğimiz işlerden başarıl elde etmemiz daha mümkün olacak. Ama kontrolümüz dışında gelişecek olaylar karşısında tolerans ve anlayış göstermeyi de başarabilmeliyiz. Sabah erken saatlerde henüz Ay-Uranüs arasındaki dik açının yön değiştirici, beklenmedik durumlar ve ortamları ifade eden gergin açısı etkin olacağından, girişeceğimiz işlerin ne yönde ilerleyeceğini kestirmekte ve şartları kontrol etmekte zorlanabiliriz. Sakarlıklara ve kazalara açık bir atmosfer var, dikkat! Ay-Plüton kavuşumunun etkisini göstereceği öğle saatlerinde gergin etkiler bir basamak daha yükseliyor. Duygusal anlamda hırpalayıcı, güç çekişmelerine açık durumlarla karşılaşma olasılığımız fazla olacağından, iş ve girişimlerimizi bu saatler civarına denk getirmek pek de iyi bir seçim olmayabilir. Her türlü iş ve girişim için akşam saatleri çok daha isabetli gözüküyor. Yakınlaşan Ay-Jüpiter üçgeni (yüzyirmilik açı) sayesinde olayları istediğimiz yöne çekebilme, daha geniş alana yayabilme şansımız yüksek. Ay-Jüpiter üçgenleri her türlü yeni risklere girişmek, asil ve etkin kişilerle görüşmek, profesyonel kişilerle görüşmek açısından uygun görülür.

Cuma günü boyunca Ay Oğlak burcunda ilerliyor. Parasal konular, genel olarak ekonomiyi ilgilendiren temalar, depresifleştiren günlük monoton işlerin öne çıkacağı bir gündeyiz. Ülkemizin uluslararası ilişkilerinin dikkat çekmesi mümkündür. Açık eleştirilere maruz kalabiliriz. Sabah saatlerinde yakınlaşmakta olan Ay-Güneş karesi (dik açı) kadın erkek ilişkilerinde, ebeveynlerle ilişkilerde ve otorite figürleriyle ilişkilerde gergin etkilerin ağırlık tutacağına işaret ediyor. Bu açının kesinleşmesinin ardından Ay-Satürn karesi de devreye giriyor ve engelleyici, geciktirici, sonuca varmayı zorlaştıran etkiler öne çıkıyor. Yaşlı, olgun, tecrübeli, otoriteyi temsil eden kişilerle iş yapmak ya da bir araya gelme açısından pek de uygun bir günde sayılmayız. Ay-Satürn arasındaki zorlayıcı açılar eski astrologlar tarafından hemen her şey için kötü ve uygunsuz olarak görülmüştür. Özellikle tıbbi girişimler, ilaç tedavisine girmek, seyahat etmek, aşkla ilgili konular, yaşlı ve olgun, Satürnsel kalitede kişilerle görüşmek açısından uygun değildir. Geç akşam saatlerinde koşullar nispeten daha iyiye yöneliyor. 20.05’te Ay’ın boşluğa girmesinden önce Merkür ile altmış derecelik uyumlu açı yapacak olması, iletişimsel konularda, önemli konuşma, yazışma ve anlaşmalarda olumlu sonuçlar alabileceğimizi gösteriyor. 20:05’te boşluğa girecek olan Ay 00:48’de Kova burcuna geçiyor.

Cumartesi günü boyunca Ay Kova burcunda ilerliyor. İnsani ve toplumsal konuların öne çıkacağı bir gündeyiz. Zihinsel aktivitelere yoğunlaşabilir, yeni şeyler öğrenebilir, yaratıcılığımızı geliştirecek aktiviteler içerisinde yer alabiliriz. Sosyal ilişkilere vakit ayırmak, dayanışma içerisinde olacağımız gruplarda ve kalabalık ortamlarda bulunabileceğimiz güzel bir gün bizi bekliyor. Ay-Uranüs arasındaki uyumlu açının yaratıcılığı ve farkındalığı geliştirici olumlu etkileri sabah saatlerinden itibaren devreye giriyor. Duygusal anlamda heyecanlara ve yeniliklere daha açık olacağız. Ay-Uranüs arasındaki uyumlu açılar idari, politik ve kamusal kişilerle veya geniş büyük yetkilileriyle görüşmek, sosyal ortamlara katılmak, gizemli konularda eğitim almaya başlamak, değişimler yapmak, alışılmışın dışında, yeni işlere girişmek için uygun görülmüştür. Ay-Venüs arasındaki yüzyirmi derecelik uyumlu açının etkin olacağı akşam saatlerinden itibaren özel ve sosyal ilişkilerde olumlu gelişmeler kaydedebileceğimiz güzel saatlere giriyoruz. Aşk ve romantizmin öne çıkacağı bu saatler gece geç vakitlere kadar uzanıyor. Artistik ve sanatsal konular, giyim kuşam ya da dekorasyon gibi zevk içeren konular, yeme içme ve ziyafetler gibi eğlenceli ortamlarda yer almak ya da bu türde organizasyonları düzenlemek, en azından arkadaşlarla birlikte hoş vakitler geçirmek açısından değerlendireceğimiz bir akşam bizi bekliyor.

Pazar günü boyunca Ay kova burcunda ilerliyor. Toplumsal değerlerin ve yargıların öne çıkacağı, ülkemizin finansal koşulları hakkında fikir ve görüşlerin öne çıkacağı bir gündeyiz. Bir gün öncesine nazaran daha ziyade zorlayıcı koşullar var. Sabah saatlerinde etkinleşecek Ay-Jüpiter karesi (dik açı) duygularımızı abartılı bir şekilde ortaya koyabileceğimize, yeme içme konularında abartılardan kaçınmazsak rahatsızlık duyabileceğimize işaret ediyor. Gün boyunca etkin olacak ve akşam saatlerinde kesinleşmeye başlayacak Güneş-Satürn karşıtlığı, bu haftanın en problematik açısı hiç kuşkusuz. Bu açı tüm kadim astrologlarca en zorlayıcı, otorite figürleri açısından gözden düşme ve şansızlık riskini ortaya çıkaran, önemli erkek figürleriyle ilişkilerde sorunları işaret eden, gecikmelere ve engellenmelere, sağlıkla ilgili streslere işaret eden bir gösterge olarak kabul edilir. İlişkilerde kutuplaşma ve soğukluk yaratıcı bir faktör olarak görülür. Kalp ve dolaşımla ilgili rahatsızlıklarla bağdaştırılır. Kimi astrologlar gözlerle ve görme ile ilgili sorunları bu açıya bağlamıştır. Kendimizi fazla yormamamız gereken, biraz geri çekilmeye ve dinlenmeye yönelmemizin isabetli olacağını gösteren bu açının etkisi hafta başında bir iki gün daha bizimle birlikte olacak.

Keyifli, huzurlu ve sağlıklı bir hafta dileğiyle…

Nisan ayının burçlara göre değerlendirmeleri için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz…

http://www.uzmantv.com/konu/nisan-2012-burc-yorumlari

Öner DÖŞER

9 Nisan 2012, Pazartesi

ASTROLOJİ OKULU, Caddebostan

 

Güneşmerkezli Bakış

Geçtiğimiz hafta sonuna doğru Merkür’ün minör gergin açıları vardı ve 7 Nisan tarihinde Merkür yönelimli güneş patlaması oluştu. http://www.spaceweather.com

Önümüzdeki süreçte, özellikle de 20 Nisan sonrasındaki günlerde, Merkür’ün açıları daha aktif olacak. 10 Nisan’dan itibaren Mars-Uranüs-Plüton’un doksanar derecelik açıları etkinleşiyor. Bu açısal irtibatlar Nisan ayı sonlarına kadar devam ediyor. 15 Nisan civarında Dünya-Satürn kavuşumu etkinleşiyor. 20 Nisan sonrasında Venüs-Mars kavuşumu, Merkür-Plüton kavuşumu ve Uranüs arasında doksanar derecelik açılar oluşacak. Venüs-Mars ikilisi Uranüs ile karşıt açıda olacak. Dünya-Satürn kavuşumunun etkisi henüz devam ediyor olacak. Yani 20-25 Nisan arasındaki tarihler özellikle dikkat çekiyor!

Bu haftaya odaklanırsak: 10 Nisan’da Mars’ın Terazi burcuna geçişiyle gergin gezegensel dizilimler etkinleşmeye başlıyor. Mars astrolojide savaş, terör, çatışma, huzursuzluk ve gerginlikleri ifade ettiğinden, uluslararası alanda gerilimli atmosfer oluşabilir bu tarih civarından itibaren. Güneş’teki aktivitelerde de bu agresyona paralel olarak artış olacağını düşünüyorum. Hafta sonuna doğru Mars-Uranüs-Plüton arasındaki gergin açı formasyonunun iyice aktif olacağı, Dünya-Satürn kavuşumunun da etkinleşeceğini göz önüne alırsak, hafta sonundan itibaren, önümüzdeki haftaya artarak yansıyacak şekilde belirgin bir agresyon var. Doğal afetler, zorlu hava koşulları da görülebilir. Özellikle Dünya-Satürn kavuşumunun etkin olacağı hafta sonuna doğru bu olasılık daha da artıyor. Geçtiğimiz dönemde Dünya-Satürn-Güneş dizilimlerine denk gelen volkan aktiviteleri dikkat çekmişti. 

Güneş Aktiviteleri

Güneş aktivitelerinde göreceli artış dönemine doğru ilerliyor olabiliriz. Özellikle de 20 Nisan civarındaki günlerden itibaren etkin güneş aktiviteleri, jeomanyetik fırtınalar dikkat çekebilir.

Geçtiğimiz birkaç günlük süreçte, manyetik flamanlar Güneş’in tüm çevresinde görülür oldu. En son patlama 7 Nisan gece saatlerinde Merkür-yönelimli olarak gerçekleşti. NOAA tahmincileri, %30 olasılıkla kutuplar civarında jeomanyetik fırtınaya sebep olabileceğini öngörüyorlar. Bu tarih, 5 Nisan’da Güneş’te oluşan 3 Koronal Kütle Ejeksiyon’unun Plazma bulutunun bizim manyetik alanımıza ulaşacağı tarihle çakışıyor (9 Nisan).

Güneş lekeleri ise sıra dışı bir şekilde düşük sayıda görülüyor. 7 Nisan itibariyle güneşlekesi sayısı 25 olarak veriliyor. Detaylı bilgi için http://www.spaceweather.comadresini ziyaret edebilirsiniz.

  

09.04.2012

Designed by Ongunsoft