Öner Döşer

2018'de TÜRKİYE VE DÜNYA 4.BÖLÜM

Bu sayfa 12145 kişi tarafından ziyaret edildi.

 

Günlük hayatımızın olmazsa olmaz faktörlerinden biri haline geldi teknoloji. Bazılarımız hala ondan uzak durmaya, teknolojiyle çok iç içe olmamaya özen gösteriyor. Ama astroloji haritalarına bakılırsa…

Teknolojiye alışsak iyi ederiz!

Mayıs ayında Uranüs’ün Boğa burcuna geçmesiyle birlikte teknolojinin günlük hayatımıza daha fazla girdiğine şahit olacağız. Şimdiye kadar “ben sadece nakit para kullanırım” diyenler, bu yıldan itibaren para kullanım konusunda yeni gelişmelere ayak uydurmak durumunda kalacaklar. Bir müddet için rahatımız bozulabilir, ama aslında ilerleyen zamanlarda rahat etmek üzere olacak bu.

Boğa burcu vücutta boyun, boğaz bölgesini, enseyi, kulak arkalarını temsil eder. İşitme ile bağlantılıdır diyebiliriz. Uranüs’ün Boğa burcuna geçişiyle birlikte teknoloji bu bölgelerle ilgili alanda gelişebilir. İşitme alanında teknolojinin büyük gelişme göstereceğini düşünürsek, çip olayına alışmaya başlasak iyi olur!  

Sağlık teknolojisindeki gelişmelerle birlikte vücudu okuyan makineler günlük hayatımız içerisinde daha fazla yer alacak. Dokunmakla ilişkilendirilen Boğa burcundan teknolojik gelişmelerin genel göstergesi Uranüs’ün geçişiyle birlikte, dokunmatik teknolojisinde de gelişmeler, ürünler ve uygulamalar da hızla artacak. Bir teknoloji dergisinde elektrik üreten organ geliştirildiğini okumuştum. Uranüs elektrikle, Boğa burcu da vücuda ait olan şeylerle alakalıdır.

Uranüs’ün Koç burcundan geçişi döneminde geliştirilen yüz okuma ve kimlik doğrulama teknolojisi (Koç burcu kafa bölgesi ve yüz ile alakalıdır) Uranüs’ün Boğa burcuna geçişiyle beraber para ve finans alanında, bankacılıkta uygulanabilir hale gelecek. Parmak iziyle uygulamalar artacak.

Akıllı evlere ilgi de artacaktır muhtemelen. Boğa burcu güvence ile alakalıdır ve evlerde güvence alma konusunda gerekenlerin uygulanması yine Uranüs’ün Boğa burcunda ilerleyeceği 2018-2026 yılları arasında iyice gelişecek. Günlük hayatımıza daha fazla girecek deprem uyarı sistemlerini bile buna dahil edebiliriz. Sigortacılardan istenilen faktörlerin artmasıyla sigortacılık alanında da reform gerekecek. Sürücüsüz araçların artması da bu alanda bazı değişikliklere sebep olacak. Çoğunluğunda Jüpiter’in Akrep burcunda seyredeceği 2018 yılının en önemli konularından biri de sigortacılık sektöründeki reformlar olacak. 

Yiyecek-gıda endüstrisinde de önemli gelişmeler, reformlar bizi bekliyor. Muhtemelen önümüzdeki 7-8 yıl içerisinde beslenme tarzımız hayli değişecek. Kim bilir belki de artık bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz gibi vücudumuzun beslenme ihtiyacını haplar yoluyla gidereceğiz. Muhtemelen et tüketimini azaltacağız ve doğal beslenme yolunda ilerleyeceğiz. Sebze ve meyve tüketimi artarken, et tüketimi azalacak. Farklı ve özel tatlara ilgi artabilir.

Boğa burcu ile temsil edilen kokular, parfümler, sabunlar, çiçek tatlarına ilgi artacak. Hayatın her alanında doğal ürünler kullanmak revaçta olacak. Tüm bunların ve benzerlerinin evde üretimi de gelişebilir önümüzdeki yıllarda.

Uranüs’ün Boğa burcunda, Plüton ve Satürn’ün Oğlak burcunda ilerleyeceği 2018-2020 yılları arasında güvenlik sektörüne ilgi hayli yüksek olacak! Jüpiter’in de Oğlak burcunda ilerleyeceği 2020 yılında bu ilgi maksimuma ulaşabilir.

Bildiğimiz Kapitalizmin sonu geliyor!

2000 yılında Boğa burcunda gezegen toplaşması vardı. Bu gezegen toplaşması kapitalizmin son kez had safhada kendisini gösterdiği bir zaman dilimine işaret ediyordu. Uranüs’ün Boğa burcuna geçişiyle birlikte bu gezegen toplaşmasının her bir gezegenini tetikleyecek olması, kapitalist sistemin sonlarına vardığımızın işaretçilerinden birisidir.

 

Uranüs’ün Boğa burcuna geçiş haritasında yeniay olması, ekonomik sistemler ve para birimleri ya da parasal konular yaklaşımlar anlamında yepyeni bir sürece girmekte olduğumuzun göstergesidir. Boğa sakin bir hayvandır. Ama kızdırıldığı zaman ne yapacağı belli olmaz. Uranüs gibi tahmin edilmesi zor, sürpriz durumları temsil eden bir gezegenin Boğa burcunda hareket edeceği 2018-2026 yılları arasında piyasaların hareketlerini tahmin etmek de zor olacak!

Finansal Astroloji çalışanların iyi bildiği üzere Mac Whirter endeksine göre Kuzey Ay Düğümü Yengeç ve İkizler burçlarındayken, daha evvel maksimumunu yapan ticaret hacmi ve piyasalar artık düşüşe geçmeye başlar. Kuzey Ay Düğümü Kasım 2018’de Yengeç burcuna geçiyor. Dolayısı ile yüksek hacim dönemi artık tamamlanıyor.

Doğal afetlerde artış olabilir

Önümüzdeki yıllarda etkili doğal afet sayısında ortalama yükselebilir. 2018 yılında Uranüs’ün 15 Mayıs’ta Boğa burcuna geçişiyle birlikte bu alanda hareketlenme artabilir: özellikle de depremler. Bu bağlamda yaz ayları dikkat çekiyor. 13 Temmuz, 27 Temmuz ve 11 Ağustos’taki güneş ve ay tutulması haritalarını incelediğimde, bu iki aya dikkat etmemiz gerektiğini öngörüyorum.

13 Temmuz tutulması Plüton ile karşıt açı oluşturuyor. Sert ve yıkıcı etkilere dikkat çekiyor. Mars-Uranüs karesinin de etkili olduğu günler. 27 Temmuz tutulması bu yılın en dikkat çekici ay tutulması. 27 Temmuz 2017’de gerçekleşen Güneş-Mars kavuşumunun dolunay fazına varıyoruz, yani Güneş-Mars karşıtlığı. Son bir yıldır biriken enerjinin güçlü bir biçimde dışa vurumu zamanı. Doğal afetler, özellikle de deremler açısından dikkat çekici bir zaman dilimi.

11 Ağustos tutulması, 1999 yılındaki tutulmanın tekrarı. O yıl bizim de içinde bulunduğumuz bölgeden de gözlemlenmişti ve altı gün sonra hepimizi çok üzen Büyük Deprem gerçekleşmişti. Bu kez tutulma içinde bulunduğumuz bölgeden gözlemlenmiyor. Ama bu tutulmanın gezegen konumları, 1999 tutulması astroloji haritasının gezegen konumlarıyla bazı noktalarda çakışıyor. Bu yüzden DİKKAT diyorum!

31 Ocak’ta gerçekleşecek ay tutulması Venüs’ün bulunduğu dereceye çok yakın olacak. Venüs’ün Güneş’e yakın olduğu zamanlarda depremler tetiklenebiliyor. İçinde bulunduğumuz günlerde de (bu yazıyı yazdığım 8 Ocak civarındaki günler) Venüs-Güneş-Plüton yakınlaşması var. Böylesi zamanlarda ihtiyatlı olmakta fayda görüyorum. 16 Şubat’taki tutulma nispeten daha az risk içeriyor.

1900’lerde yaşamış önemli astrologlardan biri olan H.S.Green’e göre (Mundane Astrology, Astrology Classics, 2005, 105-107 sayfalar) tutulmaların ve ağır hareket eden gezegenlerin sabit burçlarda, özellikle Boğa ve Akrep burçlarında olduğu zamanlarda depremler artar. Tutulmalar henüz bu burçlara geçmedi, ama Jüpiter Akrep burcunda hareket etmekte ve 15 Mayıs’ta Uranüs Boğa burcuna geçecek. Dolayısı ile dikkat edilmesi gereken bir yıldayız. Sadece ülkemiz açısından değil tabii, genel olarak…  

Yılın ilk iki ayını iyi değerlendirin!

Mart ayı başlarına kadarki dönemde Retro hareketler fazla olmadığı için hızlı ve fazla kesintiye uğramadan ilerleyebiliriz.

Şubat ayını etkileyecek ay ve güneş tutulması, farkındalık bilincinin hızlı gelişmesine katalizör olacak. İlginç fikirlerle ortaya çıkabilir, başkalarından farkımızı göstermek üzere güzel fırsatlar yakalayabiliriz!

Ruhsal gelişim ve maneviyat açısından da yine Ocak ve Şubat ayları dikkat çekiyor.

Finansal alanda girişimler adına Ocak-Şubat aylarını iyi değerlendirebiliriz. Zira finans gezegeni Jüpiter Mart ayında gerilemeye başlıyor (9 Mart).

Zorlanma ilkbahar aylarında başlıyor!

Mart ayının ikinci yarısı, ama daha ziyade Nisan ayı ekonomik anlamda zorlu geçeceğe benzer. Buradaki en önemli faktörlerden biri uluslararası ilişkiler olacak. Bu bağlamda zorlanmalar var. Özellikle de Mart sonlarından itibaren belirginleşmeye başlayacak zorlanmalar. Donald Trump’ın astroloji haritasını takip ettiğinizde, özellikle Nisan-Temmuz ayları arasında agresif bir politika izleyebileceğini görüyorsunuz.

Bazı birlikler veya müttefiklerle yollarımız ayrılabilir!

Uranüs’ün Boğa burcuna geçişiyle birlikte uluslararası birlikler, paktlar alanında çatırdamalar başlıyor. Buna Türkiye’yi de dahil edebiliriz. Örneğin Avrupa Birliği ile yollarımızı ayırmaya başlayabiliriz. Ve tabii ki alternatif işbirliklerine, organizasyonlara, birliklere dahil olabiliriz. Alternatif getirmeyi temsil eden Uranüs gezegeninin 15 Mayıs’ta Boğa burcuna geçişiyle birlikte Türkiye astroloji haritasının 11.evi (paktlar, organizasyonlar, müttefikler) alanında hareketlenme başlıyor.

Açık düşmanlıklar ve uluslararası davalar

2 Nisan’da Oğlak burcundaki Mars-Satürn kavuşumu Türkiye astroloji haritasının 7.evine denk düşüyor. Bu birkaç anlama gelebilir: bazı ülkelerle ilişkilerde zorlanabilir, açık düşmanlıklara muhatap kalabiliriz. Bazı klasik astrologlara göre 7.evdeki bu durum direkt “düşman kazanmak” ya da “savaş” anlamına geliyor. Diğer bir ihtimal de ikili ilişkiler içerisinde olduğumuz bazı ülkelerle yolumuzu ayırmak olabilir. Kavuşum iki kötücülün aynı boylam derecesinde bulunduğu yerin Facies yıldızının izdüştüğü alana denk gelmesi ki bu pek de hayra alamet görülmez! Üçüncü ihtimal Türkiye’nin muhatabı olduğu davalar ile ilişkili olabilir ve ülkemiz haritasının uluslararası davalar evine denk düşen bu kavuşum “davayı kaybetmek” olarak görülebilir.

Yaz aylarında yavaşlayın!  

Yılın ilk yarısında iç gezegenlerin Retro hareketleri çok baskın değilken, yılın ikinci yarısında iç gezegenlerin Retro hareketleri artıyor. Haziran ayı itibariyle sıkı bir Retro döngüsüne giriyoruz: Önce Mars, sonra Merkür ve sonra da Venüs Retro yapacak. Sanki ilahi sistem bizlerin biraz yavaşlamasını, bazı şeyler gözden geçirdikten sonra devam etmesini istiyor gibi olacak. Sabretmek gerekecek. Geçmişi gözden geçirmek, hatalardan ders çıkarma, daha sonra güçlü bir şekilde ilerlemek üzere enerji biriktirme zamanı! Büyük bir yavaşlama zamanı! Temmuz ve Ağustos aylarında çok yavaş ilerleyeceğiz! Tamamladığımızı zannettiğimiz bir şeyleri tekrarlamamız gerekebilir. Temmuz sonunda Merkür de Retro harekete geçiyor! Ağustos ayında 5 gezegen ve Kiron Retro harekette olacak.

İdeallerinizi gözden geçirin!

16 Mayıs-16 Kasım tarihleri arasındaki uzun dönemde ağırlıklı olarak Kova burcunda kalacak olan Mars ideallerimiz konusunda harekete geçmeden önce akıllıca değerlendirmeler ve gözden geçirmeler yapmamız gerektiğine dikkat çekiyor! Özellikle de Retro harekete geçeceği Haziran sonlarından itibaren…

Mars’ın yüceldiği Oğlak burcundaki en güçlü olduğu derecede (28 Oğlak) Retro bölgesine girmesi hayli ilginç! Bakalım iş ve finans dünyasında nasıl bir yansıma bulacak?

Haritanızda Kova burcunun denk düştüğü alan hangisi? Yani hangi eve denk geliyor? Bunu saptamanız, öğrenmeniz önemli. Çünkü bu evin konuları ile ilgili alanlarda makul ve iyi tasarlanmış ideallerinizi gerçekleştirme fırsatı bulabilirsiniz, ama fanteziye kaçan idealleriniz hakkında aynı şeyi söylemek mümkün olmayacak.  

Hangi sektörler zorlanacak?

Ağustos ayının ikinci yarısında hem Mars hem Satürn’ün, hem de Plüton’un Oğlak burcunda gerilemesi inşaat ve gayrimenkul, tarım ziraat, finans ve bankacılık sektörüne sekte vurabilir, dikkat!

En çok da inşaat ve gayrimenkul sektörüne dikkat çekmek isterim. İnşaatları yarım bırakıp kaçan müteahhitleri çok duyduk. Bu yazlarında daha fazla duyabiliriz. İşinin ehli, sağlam firmalardan bahsetmiyoruz pek tabii ki. Yeterinde teminatı olmayan, çok iş alıp altından kalkamayan, ya da altından kalkamayacağı işleri alanlardan bahsediyoruz.

Gayrimenkul fiyatlarında daha da düşüş görebiliriz. Satın almaya kalkışacak kişiler açısından bir avantaj sağlayacak aslında.

Temmuz ayına dikkat!

27 Temmuz’daki ay tutulması birikmiş olan agresif enerjinin sert bir şekilde dışa vuracağını gösteriyor. Doğal afetler açısından da hayli riskli bir zaman dilimi bu! Aslında tam bir yıl öncesinden, 27 Temmuz 2017’den bu yana ne birikmişse dışa vuracak. Maddi, manevi, ruhsal ve fiziksel… 

En çok etkilenecek ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri birinci sırayı alıyor. Geçen yılki güneş ve ay tutulmaları Amerikalardan gözlemlendi. Bu yıl itibariyle Yengeç burcunda tutulmalar devreye girmeye başlıyor ve Amerika astroloji haritasında Yengeç burcunda çok sayıda gezegen yer alıyor. Ekonomik açıdan hayli zorlu bir sürece giriyor ABD!

13 Temmuz’da gerçekleşecek güneş tutulması civarındaki günler güç çekişmelerine sahne olacak. Dünya liderlerinin güçlerini gösterme arzularının tetikleneceği zamanlar Temmuz ayından başlıyor, Ağustos ayında Aslan burcunda gerçekleşecek güneş tutulması döneminde zirveye varıyor!

İlişkiler?

Venüs-Mars arasında karşıt ve dik açının uzun süreceğinden, yılın ikinci yarısı ilişkiler açısından zorlu geçeceğe benzer. Evlilik yapma düşüncesinde olanların yılın ikinci yarısına kalmalarını tavsiye etmiyorum!

Haziran ayının ikinci yarısında etkili olan Venüs-Mars karşıtlığı kadersel Ay Düğümleri ekseni ile de hizalandığından, ilişkilerde zorlanmalar artabilir.

Venüs ve Mars gezegenleri arasında Ağustos sonlarından itibaren etkili olmaya başlayacak dik açı Eylül ve Ekim ayları boyunca da kendini gösterecek. Ekim ayında ilişkiler gezegeni Venüs gerilemeye başlıyor ve gerilemenin etkileri Kasım ayı sonuna kadar kendini gösteriyor. Aralık ayının özellikle de ikinci yarısı ilişkiler açısından zorlukların azaldığı bir zaman dilimi olacak.

Yılın üçüncü çeyreği

27 Ağustos’ta Mars, 6 Eylül’de Satürn’ün direkt harekete dönmesi yeniden ilerlemek için destekleyici yönde çalışacak. 

Venüs’ün Retro harekete başlayacağı Ekim ayı başlarından direkt harekete döneceği Kasım ayı ortasına kadarki zaman diliminde ilişkiler alanında ve finansal alanda bazı zorlanmalarla karşılaşabiliriz. Kasım ortasından itibaren yılsonuna kadarki süreçte daha rahat bir akış yakalıyoruz.

Kasım ayında Jüpiter’in Yay burcuna geçmesiyle beraber yeni bir döngüye giriyoruz. Yıl genelinde düşük olan motivasyonumuz yükselmeye başlıyor. Risk alma arzusunun yeniden canlanmasıyla birlikte piyasalarda da hareketlenme olacaktır. 

1988-1990 yılları arasında doğan kişilerin hayatlarında büyük değişimler yaşayacağı bir zaman diliminde olacağız. İş ve kazanç, ev ve yerleşim, evlilik ve ilişkiler alanlarında önemli değişiklikler yaşayabilirler. Ayağı yere basan projelerini gerçekleştirebilirler.

Haritalarında Boğa ve Akrep burcunda gezegenleri olanları devrim niteliğinde değişimler bekliyor!

Değişime çabuk adapte olanlar, bu rüzgarı olumlu şekilde kullanabilecekler. Değişime ayak direyenler açısından ise durum yıpratıcı olabilir!

Sevgi, ışık ve umutla!

Öner Döşer, AMA, ISAR Cap

OPA Türkiye Temsilcisi

APAI Üyesi

8 Ocak 2018

 

09.01.2018

Designed by Ongunsoft