Öner Döşer

2019’da TÜRKİYE VE DÜNYA (I)

Bu sayfa 4987 kişi tarafından ziyaret edildi.

 

Astroloji, gezegenlerin birbirlerine göre değişen konumları, yani açıları ve geçiş yaptıkları burçları esas alarak öngörüde bulunur. Her yıl gerçekleşen güneş ve ay tutulmaları da yılın önemli olaylarının öngörülmesinde önemli faktörlerdir. Uzun yörünge çizen Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Plüton gezegenlerinin birbirleriyle açıları, bir yılın genel atmosferini anlamamıza ve muhtemel olayları öngörmemize yardımcı olur. 2019 yılının büyük çoğunluğunda Jüpiter Yay burcunda, Satürn Oğlak burcunda, Uranüs Boğa burcunda, Neptün Balık burcunda ve Plüton Oğlak burcunda ilerleyecektir. Güneş ve ay tutulmaları çoğunlukla Yengeç/Oğlak burçlarında gerçekleşecektir.

 

2019’da RETROLAR

2019 yılında üç kez Merkür Retro yaşayacağız. Astrolojide Merkür, genel anlamda iletişim, kontratlar, yazılı metinler, sözleşmeler ve sözlü taahhütler, alım satım, pazarlık ve eğitimle ilişkilendirilir. Bazı astrologların “Kozmik düzenbaz” olarak nitelendirdikleri Merkür’ün geri hareketi iletişimsel karışıklıklara, yanlış anlaşılmalara, dalgınlıklar ve unutkanlıklar neticesinde aksamalara, karışıklıklara işaret edebilir. Astrolojide sayma ve hesaplama ile de ilişkilendirilen Merkür’ün gerileme dönemlerinde hesap hatalarına ve ödemelerde yanlışlıklar ya da gecikmelere yönelik durumlarla daha sık karşılaşılmaktadır. Merkür gerilemesinde kaçınılması gereken şey tekrarlamaktan ziyade yeni şeyler yapmaktır. Yeni bir işe veya ilişkiye başlamak, yeni bir anlaşma imzalamak, yeni bir araba satın almak gibi. Bu türde olaylarda engellenmelerle veya gecikmelerle karşılaşılabilir. Özellikle de bir kez daha tekrarlanmasını istemediğimiz işlere girişim yapacağımızda Merkür gerilemesi olup olmadığına dikkat etmemizde fayda vardır.

MERKÜR RETRO (1)

19 Şubat (Retro bölgesine giriş) 16 Balık

5 Mart (Durağan-Retro) 23 Balık

28 Mart (Durağan-Direkt) 16 Balık

16 Nisan (Retro bölgesinden çıkış) 29 Balık

MERKÜR RETRO (2)

20 Haziran (Retro bölgesine giriş)  23 Yengeç

8 Temmuz (Durağan-Retro) 4 Aslan

1 Ağustos (Durağan-Direkt) 23 Yengeç

15 Ağustos (Retro bölgesinden çıkış) 4 Aslan

MERKÜR RETRO (3)

11 Ekim (Retro bölgesine giriş) 11 Akrep

31 Ekim (Durağan-Retro) 27 Akrep

20 Kasım (Durağan-Direkt) 11 Akrep

7 Aralık (Retro bölgesinden çıkış) 27 Akrep

Venüs ve Mars 2019 yılında Retro yapmayacaklar. 2019 yılında gezegenlerin Retro tarihlerini aşağıda bulabilirsiniz.

JÜPİTER RETRO

10 Nisan (Durağan-Retro) 24 Yay

11 Ağustos (Durağan-Direkt) 14 Yay

SATÜRN RETRO

30 Nisan (Durağan-Retro) 20 Oğlak

18 Eylül (Durağan-Direkt) 13 Oğlak

URANÜS RETRO

12 Ağustos (Retro) 6 Boğa

10 Ocak 2020 (Durağan-Direkt) 2 Boğa

NEPTÜN RETRO

21 Haziran (Durağan-Retro) 18 Balık

27 Kasım (Durağan-Direkt) 15 Balık

PLÜTON RETRO

24 Nisan (Durağan-Retro) 23 Oğlak

3 Ekim (Durağan-Direkt) 20 Oğlak

 

Sınır dışına taşanlar-Out of Bounds

Bir gezegenin deklinasyonu Güneş’in deklinasyon sınırları olan 23 derece 27 dakikayı kuzeyde veya güneyde aşarsa, bu gezegenin ifade ettiği enerjiler taşkın hale gelir. Bu Merkür ise ifadeler, beyanlar haddi aşabilir; düşüncesizce ifadeler artabilir. Ya da ekstrem fikir ve görüşlerde artış olabilir. Venüs ise ilişkilerde sıra dışı veya hızlı gelişmeler, tahammülsüzlükler ya da artistik ve sanatsal konularda ekstrem fikirler ve yaratıcılık artışı olabilir. Mars sınır dışına taşıyorsa, eylem ve aksiyonlar daha vurucu, agresif, ortalamanın üzerinde hızlı, gözü kara veya aşırı kararlılık şeklinde ortaya çıkabilir. Kazalar, yaralanmalar, kavgalar artabilir, savaş atmosferi yaratacak ortamlar oluşabilir. 2019 yılında Merkür, Venüs ve Mars gezegenlerinin sınır dışına taşacağı, yani out of bounds olacağı tarih aralıklarını aşağıda belirtiyorum.

Merkür: 2 Ocak-18 Ocak; 26 Mayıs-17 Haziran; 22 Aralık -12 Ocak 2020

Venüs: 13 Kasım – 13 Aralık

Mars: 20 Nisan – 12 Haziran

 

Burç değiştirmeler

Ağır hareket eden gezegenlerin, Kiron ve Ay Düğümlerinin burç değiştirmesi, içinden geçilmekte olan zaman diliminin kalitesinin, özelliklerinin anlaşılmasında yararlandığımız en önemli faktörlerdendir. Aşağıda bu yıl önemli burç değiştirme tarihlerini görmektesiniz. Bir sonraki yazımızda bu burç değiştirmelere yönelik değerlendirmeler yapacağız.

Kiron Koç giriş: 18 Şubat

Uranüs Boğa giriş: 6 Mart

Jüpiter Oğlak’a geçiş: 2 Aralık

 

Tutulmalar

Geleneksel astrolojide olduğu gibi modern dönem astrolojisinde de tutulmalar en önemli öngörü araçlarından biridir. Bir yıl içerisinde en az iki güneş, iki ay tutulması meydana gelir. 2019 yılında beş tutulma gerçekleşecek. Aşağıda bu yılın güneş ve ay tutulmalarının tarih ve tutulum dereceleri belirtilmiştir.

  • 6 Ocak, parçalı güneş tutulması, 15 Oğlak 25 (2 Güney serisi)
  • 21 Ocak, tam ay tutulması, 0 Aslan 51,
  • 2 Temmuz, tam güneş tutulması, 10 Yengeç 37, (3 Kuzey serisi)
  • 16 Temmuz, parçalı ay tutulması, 24 Oğlak 04
  • 26 Aralık, halkalı güneş tutulması, 04 Oğlak 06, (3 Güney serisi)

 

Bir sonraki yazımızda 2019 yılı ile ilgili bilgiler vermeye devam edeceğiz…

 

Sevgi, ışık ve umutla!

Öner Döşer, AMA, ISAR Cap

OPA Türkiye Temsilcisi, APAI Üyesi

AstroArt Astroloji Okulu Kurucusu

www.astrolojiokulu.com

 

04.01.2019

Designed by Ongunsoft