Öner Döşer

Akçakale Saldırısı ve Bundan Sonrası

Bu sayfa 6065 kişi tarafından ziyaret edildi.

Dün akşamüzeri saatlerinde hepimizi sarsan, üzen ve bundan sonrası için endişelendiren Akçakale saldırısının ardından yaşanan gelişmeleri hepimiz medyadan izliyoruz. Astrolojik açıdan ele aldığımızda, saldırının sadece birkaç gün öncesinde, 30 Eylül Pazar günü, Türkiye astroloji haritasının Mars derecesi üzerinde bir dolunay gerçekleşmişti. Bu gergin dolunay Mars doğasında olayların çok yakın zamanda vurgu kazanacağını işaret ediyordu. Mars doğasında olaylar derken tartışma ve kavgalar, terör ve şiddet, askeri hareketlenmeler, savaş atmosferi doğuran durumları kast ediyorum.

Akçakale saldırısının gerçekleştirildiği ve üzücü kayıplar yaşadığımız dakikalarda Akrep burcunda seyreden Mars-Kuzey Ay Düğümü ile birleşmekteydi. Bu birleşme de Mars doğasındaki olayların güçlü bir şekilde ortaya çıkacağını-patlak vereceğini gösteriyordu. Kadersel olarak çekildiğimiz şeyleri Kuzey Ay Düğümü (KAD) gösterir. KAD ile birleşen bir gezegen varsa, bu gezegenin doğasındaki olaylara çekiliriz. Mars-Kuzey Ay Düğümü kavuşumu 2 Ekim akşam saatlerinde kesinleşti. Bu vakitten sonrasında Marsiyen olaylara açık hale gelmeye başladık. 

3 Ekim’de saldırının gerçekleştiği akşam saatlerinde Ay-Mars karşıtlığına doğru ilerlemekteydi. Yani KAD ile birleşen Mars’ın tam karşısına varmak üzere ilerliyordu. Ay-Mars karşıtlığı bugün (4 Ekim 2012) saat 10:44’te kesinleşiyor. Yani Meclis’in tezkere için toplantıda olacağı dakikalarda. Meclis’in saat 10:00’da toplantıya girdiği ana yönelik astroloji haritasında Akrep burcunun yükseldiğini, Mars’ın Akrep burcunda KAD ile birleştiğini ve haritanın yükselen derecesine çok yakın denk düştüğünü görüyoruz. Boğa burcunda ilerlemekte olan Ay astrolojik haritanın 7. evine denk düşmekte ve Güney Ay Düğümü (GAD) ile birleşmekte. 7. ev açık düşmanlıklar, hatta savaş ve saldırı konularıyla bağlantılıdır. Ay’ın burada olması, bu dakikalarda toplantıda konuşulan konuyla direkt ilişkili… GAD Algol yıldızıyla birleşiyor ki tehlike, şiddet, cinayet, kitlesel felaketler ile bağdaştırılan bu yıldız gökyüzünün en zorlu yıldızlarından biri olarak bilinir. Bu haritada Ay’ın ilk açısının Mars ile karşıtlık olması, beklendiği gibi Meclis’ten bir askeri müdahale kararı çıkabileceğini düşündürür.

Satürn-Merkür Kavuşumu: Sağduyulu Kararlar

Bugün Merkür’ün Satürn ile Terazi burcunun son derecesinde kavuşumu iyice yakınlaşmaya başlıyor. Tam kavuşum akşam saatlerinde olacak. Türkiye astroloji haritasında da Terazi burcunda Merkür-Satürn kavuşumu vardır ve bu kavuşumun böyle önemli bir görüşmenin yapıldığı bir günde gökyüzünde tekrarlıyor olması çok anlamlı bir sembolizm. Terazi burcu politikayla, uluslararası ilişkilerle bağdaştırılır ve bu burçtaki Merkür-Satürn kavuşumu da bu alanda alınacak uzun vadeli ve önemli kalıcı kararları ifade etmektedir. Yani astrolojik açıdan ele alındığında Türkiye yakın bölgesinde gelişen durumlar karşısında artık kalıcı kararlar almanın son aşamasına gelmiş durumda gözüküyor. Çünkü Merkür-Satürn Terazi burcunun son derecesinde (29 derece) birleşiyorlar. Terazi burcu uzlaşma ve ortak çözüm bulma arayışını ifade ettiğinden, bu artık uzlaşma zemininin ve olayı diplomatik yollardan çözme şansının artık son aşamasına gelindiğini göstermektedir. 5 Ekim itibariyle Merkür ve Satürn Akrep burcuna geçiş yapacaklar. Bu da bize derin sulara girileceğini, tehlikeli, kritik ve uzun dönemli mücadelelere girişileceğini göstermektedir.

Satürn’ün Akrep Burcuna Geçişi

Tüm bu gergin akış içerisinde 5 Ekim’de Merkür ve Satürn Akrep burcuna giriyorlar. Türkiye astrolojik haritasının 5. evinde yerleşimde olan Güneş, Şans Noktası, Venüs, Jüpiter’in üzerinden geçiş yapmaya hazırlanıyorlar. Tabii öncelikle daha hızlı hareket eden Merkür yapacak bu işi. Güneş’imizin üzerinden geçerken lider vasfı üstlenen, etkin ve önemli kişilerin önemli konuşmaları, beyanları olacak. Ardından Satürn bu alana gelecek…

Satürn’ün Akrep burcuna geçişi Türkiye için artık önemli mesuliyet ve kararların öne çıkacağı zamanları işaret etmektedir. Bu geçiş başlı başına bir köşe yazısını gerektirir. Bu yüzden bunu ayrıca ele alacağım. Bu kısa yazıda sadece güncel bir olaya değindiğim için fazla ayrıntıya girmeyeceğim.

Bu gergin ve hızlı gelişmeler döneminde Satürn’ün Akrep burcundaki Güneş’imizin üzerinden geçecek olması, gaza gelmeden akılcı kararlar almamıza, frene basarak yavaş hareket etmemize yardımcı olabilir. Türkiye uzun zamandır konuşulan tampon bölgeyi oluşturabilir. Savaş ortamı yaratmadan sadece askeri bölgeleri vurma kararı alabilir.

Mars’ın Yay Burcuna Geçişi

30 Eylül’de gerçekleşen ve Türkiye astroloji haritasının Mars derecesinin tam üzerine denk düşen dolunay derecesinin ilk tetiklenmesi 7 Ekim Pazar günü Ay’ın Yengeç burcundan geçişi süresince olacak. Tam tetiklenme akşam saatlerinde olacak. 7 Ekim’de Mars da Yay burcuna geçiş yapıyor ve Yay burcu Türkiye astroloji haritasının 6. evini kesiyor. Dünya astrolojisinde 6. ev pek çok anlamlarının yanı sıra ordu, ülkenin silahlı kuvvetleri ile bağdaştırılır. Mars’ın bu alana transiti askeri alanda hareketlenmenin işaretçisidir. 30 Eylül’deki dolunay derecesini Ay’ın ikinci kez 14 Ekim tarihinde ve bu dereceyi halihazırda aynı dereceden tetikleyen Plüton’un bu tetiklemesinin de 28 Ekim’de kesinleşeceğini ilave edelim. Bu da bize ay sonlarından sonrasının daha da gergin etkiler içerdiğini göstermektedir.

Kasım Ayı Önemli Gelişmelere Gebe

Kasım ayında iki önemli tutulma var: 14 Kasım’da Akrep burcunda Güneş tutulması ve 28 Kasım’da İkizler burcunda Ay tutulması…

14 Kasım 2012 tarihinde Akrep burcunda gerçekleşecek güneş tutulması ülkemiz açısından önemli gelişmelere işaret etmekte. Bu tutulma esnasında transit Satürn Güneş’imizin üzerinde olacak ve tutulma derecesi, haritamızdaki Venüs-Jüpiter orta noktası üzerine düşecektir. Bunlar, ülkemizin hem büyük sorumluluklar alacağı, hem de bu geçiş sürecini doğru yönlendirmek açısından önemli şans ve fırsatlar elde edeceğini göstermektedir. Bu tutulma Avrupa Birliği’nin de bundan sonraki dönemde kaderini tayin edecek olayların belirginleşeceği zamanları göstermekte.

28 Kasım’daki ay tutulması ülkemizin de olduğu bölgeden tutulma Ay doğarken gözlemlenebilecek. Bu açıdan bu tutulma ülkemiz için önemli gözükmekte. Tutulma esnasında Uranüs-Plüton karesi yine iş başında olacak ve bu kez kare açıya Mars da dahil oluyor. Mars ve Plüton’un 8 derede Oğlak’ta Facies sabit yıldızıyla birleşiyor olması oldukça dikkat çekici. Facies sert karakterde bir yıldızdır ve Mars-Plüton ikilisiyle birleşiyor olması sert ve şiddetli kitlesel olayları tetikleyebilir. Tutulma anı haritasını Ankara ve İstanbul’a göre düzenlediğimizde Mars-Plüton kavuşumunun haritanın 8. evine denk düştüğünü görüyoruz ki gerek ekonomik anlamda, gerek doğal afetler ve kayıplar anlamında, gerekse savaş atmosferi oluşturabilecek denli sert etkiler riskine işaret etmekte. Yakınlaşan zamanlarda bu konuyu daha detaylı ele alacağım.

Dolduruşa Gelmeyelim!

Savaş ortamına çekilmeye çalışıldığımız bu gergin süreçte dolduruşa gelmemek çok önem taşıyor. Tabii ki yapılanlara tepki verelim, ama savaş atmosferine çekilmekten uzak kalalım. Umarım provokasyondan uzak, akılcı kararlar alır bu dönemde nasıl bir tepki verileceğine dair yöneticilerimiz. Bugün içinde bulunduğumuz saatlerde Merkür-Satürn’ün son kez de olsa, Terazi burcunun kritik son derecesinde de olsa kavuşuyor olmasının akılcı ve sağduyulu kararlar alınması yönünde etki yaratacağından umutluyum. Sürecin nasıl işleyeceğini hep birlikte göreceğiz…

Öner DÖŞER

4 Ekim 2012, Perşembe

ASTROLOJİ OKULU, Caddebostan 

 

04.10.2012

Designed by Ongunsoft