Öner Döşer

BEN MARS’TA TUTULU KALDIM!

Bu sayfa 9304 kişi tarafından ziyaret edildi.

Dünya Astrolojisinin en önemli öngörü araçlarından biri tutulmalar içinde bulunduğumuz zamanın kalitesi hakkında bilgi verirler. Her tutulma bir seriye aittir, bir tutulma ailesinden gelir. Fakat bazı tutulmalar vardır ki onlar başka sebeplerden dolayı ayrılırlar. 27 Temmuz’da gerçekleşecek ay tutulması 21.yüzyılın en uzun tutulması olması sebebiyle diğer tutulmalardan ayrılıyor...

21.yüzyılda bir daha rastlanmayacak bir başka durum da Mars’ın Dünya’ya yakın geçişi olacak…

27 Temmuz’da gerçekleşecek olan ay tutulması esnasında kızıla bürünecek olan Ay kızıl gezegen Mars ile birleşecek. Dolayısı ile Mars bu tutulmanın müşterek yöneticisi olacak ve tutulmaya damgasını vuracak!

Nadir görülen Mars geçişi

21 yüzyılda bir daha tekrarlamayacak nadir Mars geçişi deneyimleyeceğiz. Mars’ın bu yakın geçişi esnasında bir de Mars ile kavuşumda ay tutulması gerçekleşecek. Tabii bu nadir rastlanan durumun dünyevi olaylar üzerinde etki yaratmayacağını düşünmemiz abes olur! Mars geçişinin doğa olayları, ruhsal ve fiziksel sağlığımız, ilişkilerimizi nasıl etkileyeceği bu sıralar aldığımız öncelikli sorular arasında yer alıyor. Hande Kazanova ile Astroloji Televizyonu için yaptığımız sohbetimizde bu konuyu etraflıca ele aldık ve burçlar üzerinden de değerlendirme yaptık. İzlemek için tıklayınız. https://www.youtube.com/watch?v=BJJI0aMPPG8

Rüzgarlı, fırtınalı hava koşulları

Hava elementinde tutulmalar sıkı rüzgarlar ve yıkıcı fırtınalar ile ilişkilendirilir. Tutulma civarındaki günlerde özellikle hava ulaşımı (hava elementi) ile ilgili sıkıntılar olabilir. Ya da aşırı rüzgar yüzünden deniz ulaşımında yaşanan sıkıntılar, deniz kazaları gibi durumlarla daha sık karşılaşabiliriz. Yangınlar dikkat çekmek istediğimiz en önemli noktalardan biri. Zira yangını körükleyen ve kontrol altına alınmasını zorlaştıran şey şiddetli rüzgardır. Mikrobik salgınlar, kanla ilgili problemler tutulmanın Kova burcunda gerçekleşecek olması ve Mars ile birleşmesi ile belirginleşecek durumlar arasında yer alan bir risk olarak karşımızda duruyor. Anormal hava koşulları, yerli yersiz gök gürlemeleri, aniden patlak veren fırtınalar, elektrik yüklü bulutlar Mars ile birleşen ve Uranüs ile dik açı oluşturan Kova burcu tutulmasının muhtemel etkiler arasında yer alıyor.

Aşırı sıcak ve kuraklık

Ustam Robert Zoller diyor ki: “Mars sıcak hava ve elektrikli fırtınalarla, kuru hava ve tohumları kavuran uzun kuraklıklarla ilişkilidir. Mars’ın diğer gezegenlere sert açısı sıcaklığı çok az arttırarak yağmur fırtınasına yol açabilir.” Mars majör perigee’deyken (15 yıllık periyod-10/3/41; 9/7/1956; Ağustos 1971) kavurucu sıcak ve ciddi kuraklık getirir. Minör perigee dönemlerinde (Şubat 1948) ise ani ateşli hastalıkların yaygınlaştığı görülür. 15 yıllık periyodlarda başka salgınlar da görülmüştür. Mars, Güney deklinasyonunda olduğunda Güney yarı küreyi etkiler.” (Dünya Astrolojisi Seminer notları, Robert Zoller, Vancouver, Canada, Ekim 2004). 27 Temmuz’daki tutulma esnasında Mars maksimum güney deklinasyonunda olacak.

Yangınlara dikkat!

Mars Perije (Yerberi) pozisyondayken aşırı sıcak hava koşulları oluşabiliyor. Tabii böylesi dönemlerde yangınlar artıyor. Mars’ın yerberi (Dünya’ya yakın) pozisyonu Kova burcuna denk geldiği ve tutulmayla da birleştiği için aşırı rüzgar nedeniyle yangınlar yayılabilir. Orman yangınlarına özellikle dikkat çekmek isterim. Yetkililerin çok dikkatli ve tedbirli olmalarını öneririm. Robert Zoller seminerinde 2003 yılındaki Mars geçişinin kuraklıklara, su çekilmelerine, ya da ansızın bastıran yağmur yüzünden sellere sebep olduğunu anlatmıştı. Yıkıcı kasırgalardan bahsetmişti. Bunları dikkate almamızda fayda var. Astrometeoroloji, astrolojinin en eski ve güvenilir alanlarından bir tanesidir.

Demiryolları, trenler

Birçok başka anlamlarının yanı sıra Mars demirle ilişkilendirilir. Demiryolları Mars yönetimindedir. Mars ile birleşen ay tutulması en azından 24-30 Temmuz arasındaki tarihlerde demiryolları ile ilgili konularda dikkatli olunması gerektiğini düşündürüyor. Raylar dikkatlice gözden geçirilmeli mesela. Dikkatsizlik yüzünden de kaza olasılığı artabilir. Ulaşımda sorunlar yaşanabilir.  

Elektrik ve elektronikle ilgili sorunlar

Mars Kova burcunda Retro ve Kova burcunda gerçekleşecek dolunay ile dizilim yaparken, Uranüs ile de dik açıda olacak. Bu zaten bir müddettir aktif olan bir durum, ama şimdi maksimuma varmaya hazırlanıyor. Merkür’ün Retro’ya geçeceği bir haftadayız ve bu etki takip eden üç hafta boyunca kendini gösterecek. Tüm bunlar bize elektrik ve elektronikle ilgili aletler, alanlar, kişilerde sorunlar ortaya çıkabileceğini düşündürüyor. Bilgisayarlarınızdaki dosya ve programları kaybetmemek için önlem almanız tavsiye olunur!

Hırsızlara, dolandırıcılara dikkat!

Mars Retro ve Güney Ay Düğümü tarafından gerçekleşen ay tutulmasıyla birleşiyor: Hırsızlıklar, dolandırıcılıklar ortaya çıkıyor! Daha evvelce sizden çalmış, dolandırmış, hakkınızı almış kişilerin ortaya çıkması, belirginleşmesi zamanı! Bunu sadece para açısından düşünmeyin. Fikir, görüş, entelektüel çalışma, kitap, makale, senaryo, video, film, icat, keşif gibi alanlarda da olabilir. Tabii birilerine fikrinizi çaldırmamaya da özen gösterin! Henüz olgunlaştırmadığınız fikirleriniz, teorileriniz, keşifleriniz varsa, bunları suiistimal edebilecek birileriyle paylaşmamanız daha doğru olur. Hele ki teknoloji, bilim, astroloji gibi alanlarda! 

Bitcoin’de spekülasyon ihtimali!

Bu tutulma Bitcoin astroloji haritasını hayli etkiliyor. Aşağıda tutulma haritasını Bitcoin astroloji haritası üzerinde görmektesiniz. 

 

 

Tutulmanın Bitcoin haritasının Merkür derecesini tetikliyor olması dolayısı ile Bitcoin üzerinde yoğun spekülasyon dönebilir. Beklenmedik inişler, çıkışlar ya da kandırmacalar, dolandırıcılıklar da ihtimaller dahilinde. Eğer bir yükseliş söz konusu olursa, zirve noktasına varma zamanı ay tutulması günü olarak görülüyor. Dijital paralar ve dijital bankacılıkla ilgili konularda da hızlı gelişmeler beklenebilir bu hafta!

Bu arada, tutulmanın etkisinin hissedileceği bölgeler arasında Japonya da var. Ayrıca Çin astroloji haritası da tutulmadan hayli güçlü etki alıyor. Bakalım bu bölgede önümüzdeki günlerde ne türde olaylar gelişecek? Sıcak yaz başlıklı makalemde tutulmalar ve bazı ülke haritalarıyla bağlantılarını ele almış, tam ay tutulması haritasını da çalışmıştım. Okumak için linki tıklayınız http://www.astrolojiokulu.com/astroloji-gazetesi/sicak-yaz-566

Ekstrem durumlar!

Tutulma esnasında Mars ekstrem deklinasyonda olacak. Bu durum, Mars doğasındaki olayların çok artabileceğini düşündürüyor: Yangınlar, kazalar, sakarlıklar, kavgalar, şiddete yönelik olaylar, cinayetler, sapkın eylemler, cinsel dejenerasyon, anlaşmazlıklar, ameliyatlar, kıskançlıklar, ödeştirmeler, gözü kara girişimler, yüksek cesaret ve atılganlık, kahramanca tavırlar.

Bu dönemin bize yansıması aşırı enerjik hissetme ve bu enerjiyi dışarı vurma arzusu ya da tersine enerjisiz ve yorgun hissetme durumu şeklinde olabilir. Her koşulda normalin dışında hissedeceğiz gibi gözüküyor. Tutulma esnasında 5 gezegenin Retro olması da işlerin hızlı ilerlemeyeceğini, haliyle sinirlerin gergin olacağını düşündürüyor. Sabır isteyen bir zaman dilimindeyiz!  

Şimdi biraz da tutulma hakkında bilgi alarak ilerleyelim…

27 Temmuz’da gerçekleşecek tam ay tutulması Avrupa, Afrika, Asya, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan gözlemlenecek. Ülkemizden de izlenecek yüzyılın en uzun tutulması Cuma akşamı İstanbul Üniversitesi’nden de izlenebilecek. Tutulmanın 1 saat 43 dakika süreceği bildiriliyor.

Hangi ülkeler ve şehirler daha çok etkilenecek? 

Astrolojik açıdan ele alındığında, tutulmaların etkilerinin en çok gözlemlendiği bölgelerde ortaya çıkacağı düşünülür. Bu durum, tutulmayı izleyen bölge, ülke veya şehirlerin, tutulmanın gerçekleştiği astrolojik burcun yönettiği bölgeler arasında yer alması durumunda daha da geçerlidir. Eğer tutulma anı haritası, tutulmanın gözlemlendiği ülke veya şehir haritalarındaki önemli referans dereceleri üzerine denk düşüyorsa, söz konusu yerlerin etkilenmesi ihtimali çok artar.

Tutulmanın hangi bölgelerden, ülkelerden izleneceğini biliyoruz. Tutulma Kova burcunda gerçekleşeceğine göre Kova burcuna giren bölgeler hakkında Burçlar Hakkında Her Şey isimli kitabımızdan faydalanabiliriz. Tüm burçlar hakkında bilgi almak için edinmek isterseniz N11.com adresinden kitaba ulaşabilirsiniz.

Kova burcu kapsamında ülkeler, bölgeler ve şehirler (BHH kitabından)

Ebu Ma’şar ve Guido Bonatti’ye göre: Al-Suwad, Azenguch, Ceclem, Elfigem ve Mısır’ın batısı, Hicaz, Kufa, Mısır, Niger ve Alculfa, Sind’in batısı.

William Lilly’e göre: Westphalia, Arabistan, Bavyera’nın batı ve güney kısımları, Bremen, Hamburg, Hırvatistan, Ingolstadt, Mantferrat, Pisaurum, Media, Muscovy, Piedmont, Tartary, Trent, Walachia.

H.S. Green’e göre: Abyssinnia, Arabistan, Circassia, Litvanya, Piedmont, Polonya, Prusssia, Rusya, İsveç, Tartary, Wallachia, Westphalia, Brighton, Salisbury, Bremen, Hamburg, Ongolstad, Salzburg, Trent.

Ivy M. Goldstein-Jacobson’a göre: Abyssinia, Bremen, Kafkasya, CÇerkezistan, Hamburg, Litvanya, Piedmont, Prussia, Rusya, Saltzburg, Sibirya, İsveç, Trent.

Bir Kralın hastalanması?

Ay tutulması Kova burcunun ilk dekanında meydana geliyor (4 derece Kova). İngiliz astrolog William Lilly’e göre Kova burcunun birinci dekanında gerçekleşen ay tutulması “bir kralın hastalanmasını belirtir”. Tabii bu genel bir değerlendirme. Günümüzde dünyada pek çok lider var, illa da birileri hasta olabilir. Ama bunu güçsüzleşme veya zorlanma olarak genelleyebiliriz. Ayrıca tutulma esnasında Güneş’in Mars ile karşıt, Uranüs ile dik açısını da dikkate alırsak, lider pozisyonu tutan kişiler açısından hayli zorlu ve stresli, meydan okumalarla dolu ve riskli bir zaman diliminde olduğumuzu söylemek yanlış olmaz.

Kişisel özgürlükler ve insan hakları

Kova, kişisel özgürlüklerle, insan haklarıyla ilişkilendirilir. Kova burcundan yoğun gezegen geçişleri ve uzun dönemli etki yaratan kavuşum dönemleri, insanların görüşlerini serbestçe ifade etmek istediği, medeni hakların, insan haklarının, hayvan haklarının vurgulandığı zamanlardır. Kova, hem toplum içerisinde görev üstlenebilme ama hem de bireyliğini koruma ile bağdaştırılır. Bireysel egonun toplumsal egoya dönüşmüş halini temsil eder. Toplum idealleri için mücadele etmek, aynı ideal için birlikte hareket etmek, ekip olmak Kova burcu bilinciyle bağdaştırılır. (Dünya Astrolojisi, Astroloji Okulu Yayınları, Öner Döşer)

Dünya Astrolojisinde Ay halk demektir. Tutulma Ay ve Mars kavuşumunda gerçekleşiyor. Bu durum, dünya genelinde, ama özellikle tutulmanın gözlemlendiği bölgelerde halkta hareketlenme, isyan, otoriteye karşı duruş ihtimalini göz önüne getiriyor.  

Tutulma haritası neler söylüyor?

27 Temmuz’da Ay-Güneş kavuşumunun kesinleştiği ana yönelik astroloji haritasında Koç burcu Yükselmekte ve Yükselen yöneticisi Mars haritanın 10.evinde Kova burcundaki tutulma ile çok yakın kavuşumda yer alıyor. Aşağıda bu haritayı görmektesiniz.

 

 

Bu tutulmanın en dikkat çektiği alanlardan biri Meclis, ittifak ülkelerle ilişkiler ve işbirlikleri olarak görülmekte ve bu alanlarda sıkıntılara dikkat çekmekte. Marsiyen karakterde olan bu ay tutulması, saydığımız bu alanlarda kadınlarla, kadın liderlerle veya yöneticilerle veya halkı ilgilendiren ilgili konularda gerginlikler yaşanabileceğini gösteriyor. Uranüs’ün doğu ufkundaki yerleşimi, beklenmedik ve radikal gelişmelere dikkat çektiği gibi, doğal afetler konusunda da dikkatli olunması gerektiğini gösteriyor. Tutulmanın bir başka vurguladığı alan olan 5.ev çocuklar ve cinsellikle ilgili konuları anlatır. Ayrıca spekülasyon ve borsa ile ilişkilidir. Bu alanlarda da çalkantılar söz konusu olabilir, zira bu zor karakterde bir tutulma.

Mars ile birleşen tutulma Uranüs ile dik açı oluşturuyor ve astrolojide stres belirten T-kare açı kalıbı oluşuyor gökyüzünde. Bu açı kalıbının odak noktasında yer alan Uranüs depremlere bağdaştırılır ve bu sıralar geçiş yapmakta olduğu Boğa burcu da topraklarla alakalıdır. Dolayısıyla ilk akla gelen şey orta şiddetin üzerinde veya yüksek şiddetteki depremlerin artması, volkan patlamalarıdır.

Tutulmadan bir gün önce Ay maksimum güney deklinasyonunda bulunacak. Tutulma civarındaki günlerde (aslında zaten bir müddettir) gezegenler Güneş’in bir tarafında toplanmış olacaklar (Güneşmerkezli bakışla). Doğal afetler açısından bunlar da dikkat çekici bir faktör pek tabii ki!  Sıcak yaz başlıklı makalemde tutulmalar ve doğal afetler bağlantısını ele almış, tam ay tutulması haritasını da çalışmıştım. Okumak için linki tıklayınız http://www.astrolojiokulu.com/astroloji-gazetesi/sicak-yaz-566

Kadim astrologların tutulmalar hakkındaki yorumlarını derleyen ünlü İngiliz astrolog Deborah Houlding’in verdiği bilgilere göre “Kova burcunda tutulmalar sel, büyük baş hayvanların zarar görmesini, halkın dert çekmesini, hoşnutsuzluk ve yas getirir. Eski binalar yıkılır ya da hasar görür, hırsızlık ve depremler artar ve Kilisede inatçı anlaşmazlıklar ortaya çıkar. (Arabistan ve Etiyopya bu burçla ilişkilendirilir).”

Türkiye astroloji haritası ve Marsiyen ay tutulması

Tutulma haritasını Türkiye astroloji haritası üzerine izdüşürdüğümüzde, tutulma derecesinin astroloji haritamızın 8.evine denk düştüğünü görüyoruz. Aşağıda üst üste yansıtılmış bu haritaları görmektesiniz.

 

 

Dünya Astrolojisinde 8.ev ekonomi ve bankalarla, krediler, borçlar, geri ödemelerle, ölüm kalım meseleleri ve ölüm oranlarıyla, miras ve tazminat meseleleriyle ilişkilidir. Tutulma derecesinin Türkiye astroloji haritasının Güneş derecesini tetiklemesi, haritamızda Güneş 2.burcu ve 3.evi yönettiği ve 11.evin yücelme yöneticisi olduğu için ekonomiyle ve borsayla ilgili zorlanmaları düşündürüyor. Bu yerleşim ayrıca komşu ülkelerle ilişkilerde bozulmaları, Meclis ve Mecliste yer alan kişilerle veya gruplarla ilgili stresleri, ittifak içerisinde olunan ülkelerle ilişkilerde bazı beklenmedik yön değişikliklerini işaret ediyor olabilir. Çarşamba gününden itibaren piyasaya ve borsaya dikkat diyorum! Bu tutulma kredi notumuzun düşürülmesini veya başka ülkelerle ilişkilerde geri ödemeler, tazminatlar konusunu gündeme taşıyabilir. Merkür gerilemesi de başlamak üzere ve bu da benzer konulara dikkat çekerken, komşularla ticari ilişkilerde bazı gerilemelere veya geri adım atmaya yönelik gelişmelere de işaret ediyor olabilir.

Bakalım bu tutulma bize neler getirecek? Bekleyecek ve göreceğiz…

Öner Döşer, AMA, ISAR Cap

Astroloji Okulu Kurucusu

OPA Türkiye Temsilcisi, APAI Üyesi

www.astrolojiokulu.com

www.onerdoser.com

 

22.07.2018

Designed by Ongunsoft