Öner Döşer

İkizler Burcunda Güneş Tutulması

Bu sayfa 9275 kişi tarafından ziyaret edildi.

11 derece İkizler burcunda gerçekleşecek bu parçalı güneş tutulması, yılın ikinci yarısında gerçekleşecek üç güneş tutulmasından biri olacak. Bu yıl gerçekleşecek dört güneş tutulmasının ilkini 4 Ocak 2011 tarihinde yaşamıştık. Yılın ilk yarısında sadece bir tutulma yaşanırken yılın ikinci yarısında güneş ve ay tutulmaları olarak toplamda beş tutulma yaşanacak olması, yılın ilk yarısına nazaran çok daha aktif bir ikinci yarının bizi beklediğini gösteriyor. Tutulma civarındaki günlerde dünya olayları aktifleşir, medyada önemli değişimleri ve durumları bildiren daha fazla hayati haber görülür.

Tutulmanın gerçekleşeceği İkizler burcunun temel yönelimi yaymak, iletmek, değişime hazırlamaktır. İletişimden sorumlu İkizler burcu hava elementindendir ve zihinsel iletişimi sağlar. Tüm değişken burçlar arasında, en değişken olanıdır. Çünkü değişkenlik aynı zamanda hava ile de ilgilidir. Kendini, iletişim yoluyla ifade edebilen ilk burçtur. İlişki kurar; ama kurduğu bu ilişkileri değerlendirmez. Sadece neler olup bittiğini bilmek ister. Bu yüzden medya ve özellikle de magazinel medya ile ilişkilendirilir.

İkizlerin zihinsel enerjisi yüksektir ve İkizler burcunun vurgulandığı güneş tutulmalarında hızlı bilgi girişinin bu yüksek enerjisine ulaşmak, zihinsel bakımdan düşük enerjili kişiler için yorucu olabilir. İkizler burcunda tutulmalar, sosyal alanda ve politikada komplike taktiklerin hareketlendiği dönemlerdir.  

İkizler burcu Merkür tarafından yönetilir. Yani bu tutulmanın yöneticisi Merkür’dür. Astrolojide Merkür ticaret, temel eğitim, ulaşım, her türlü haberleşme, komşu ülkelerle ilişkiler, medya, istihbarat toplama, basın ve haberciler, posta çalışanları, gençler, sekreterler, tüccarlar, öğretmenler, gezginler, dedikoducular, hırsızları, özellikle de bilgi hırsızlığını temsil eder. Bu şartlarda tutulmanın etkileri en çok bu konular ve kişiler üzerinde ortaya çıkacaktır.

Tutulmanın gerçekleşeceği İkizler burcu hava elementindendir. Hava elementi iletişimi, hareketi, sosyalliği, zihinselliği ve mantığı ifade eder.  Teorik boyutta düşünebilme, analiz sentez yapabilme, soyutlayabilme, kavramsal düşünce gerçekleştirebilme gibi beceriler hava elementinin getirilerindendir. Hava elementinde tutulmanın getirebileceği önemli risklerden biri, her şeyin plan ve proje bazında kalması, çok konuşup, çok hareket edip ortaya somut bir değer çıkarılamaması ve bunların vereceği huzursuzluğun ön plana çıkması olabilir.

Hava elementi burçlarda, özellikle de Merkür yönetimindeki İkizler burcunda gerçekleşen tutulmalar sert rüzgarları, fırtına, kasırga ve tornadoları işaret edebilirler. Klasik dönem astrologlarından Raphael, hava burçlarındaki tutulmaların sosyolojik çalkantılar, ayaklanmalar, isyana teşvikler, yıkıcı fırtınalar, rüzgarlar, anlaşmalar ve ittifaklarda değişiklik getirdiğini bildirmektedir.  

Tutulmanın gerçekleşeceği İkizler burcu değişken burçlardan biridir. Değişken burçlarda tutulmalar, esnekliği, uyumu, yeni koşulları algılama ve adapte olma ihtiyacını gösterir. İş ve ev değişiklikleri, kararsızlıklar ve dağılma riski dikkat çeker. Değişken burçlar, gerginliği ve huzursuzluğu yansıtabilirler. İkizler burcu fikir ve görüşleri temsil ettiğinden, bu tutulma civarındaki günlerde fikirlerde hızlı değişimler görülebilir.

Klasik dönem astrologlarından Raphael İkizler burcundaki tutulmaların insanların sosyal durumu ve ticaret ile ilgili konularda değişiklikler getireceğini bildirmektedir. H.S.Green’e göre değişken burçlarda tutulmalar din ve eğitimle ilgili sorunlar getirmektedir.

Tutulma İkizler burcunun ikinci dekanında gerçekleşiyor. Sepherial’e göre bu dekan korsan yayıncılık, hırsızlık ve cinayetle ilişkilendirilir. William Lilly de aynı şeyi söylemekte, Mars’ın yönetiminde olan İkizler burcunun ikinci dekanında denizde korsanlık ve cinayetler olacağını, anlaşmaların sonuçsuz kalacağını, kişiler hakkında üstlerine sarsıcı dilekçeler verileceğini bildirmektedir. Bu şartlarda, bu dönemde şikayet dilekçelerinin artacağını, anlaşmaya varılmakta zorlanılacağını, yayıncılık alanında hırsızlık, bilgi çalma gibi şeylerin yanı sıra, yayıncıların ve medya ile ilgili kişilerin sert ve şiddet içeren etkilere maruz kalacağını da öngörebiliriz.  

Her Güneş tutulması bir tutulma serisine aittir. Her tutulma farklı zamanlarda başlar ve kendi periyotları vardır. Her tutulmanın getirdiği etkiler farklıdır. İkizler burcunda gerçekleşecek tutulma 13 Güney serisinden. Avustralyalı Astrolog Bernadette Brady, 13 Güney serisinden olan bu tutulmanın genişletici bir etki yarattığını söylüyor. Fakat bu genişleme sonucunda engellenme, hayal kırıklığı ve kayıp geleceğini de ekliyor.

Tutulma Esnasında Etkili Sabit Yıldızlar

Tutulma haritasının gezegen yerleşimlerinin ilişki içerisinde olduğu sabit yıldızlar, önümüzdeki dönemde hangi enerjilerin öne çıkacağı hakkında bilgi vericidirler. Kavuşum ve paralellikleri dikkate alarak yaptığım incelemelerle şu yıldızlar dikkatimi çekti:

Tutulma Aldebaran yıldızı ile birleşiyor. Aldebaran Kraliyet Yıldızlarından biridir; Doğunun Nöbetçisi olarak tanımlanır ve Mikail ile bağdaştırılır. Dürüstlükten ve ilkeli olmaktan taviz verilmediği sürece büyük başarı, onur vaat eder. Ödün vermek ise iflasa ve düşüşe neden olacaktır ve ilginç bir şekilde de kişiler taviz vermeye meyilli olacaklardır. Bu özellikle de lider ve yönetici pozisyonu tutan kişiler için geçerli. Zira bu bir güneş tutulması ve güneş tutulmaları halktan ziyade yönetici-lider figürleriyle ilgili durum ve değişimlerin işaretçisidir. Tutulmanın Aldebaran ile birleşiyor olması, popülaritesini korumak ya da arttırmak uğruna aşırı cesaret ve ortalığı karıştırma eğilimine, bazı liderlerin hatta savaşa sürükleyen eğilimlerine, savaş tüccarlarının sahneye çıkmasına sebep olacak durumlara işaret edebilir.

Tutulma esnasında Mars Alhena ile paralel yapıyor. Araplar tarafından “Gururla İlerleyen” olarak adlandırılan ve Alhena yıldızı, yapması gereken bir işi olan, bilinçli ya da bilinçsiz bir görev edinmiş kişiyi temsil eder. Mars ise öncü, lider, asker, savaşçı arketipi çizer. Belki de önümüzdeki bu yakın süreçte, birileri bilerek ya da bilmeyerek bir agresyon yaratacak, savaş havası esmesine sebep olacaktır. Bu kişi asker hüviyeti taşıyan biri, bir diktatör olabilir örneğin…

Gezegenlerin Yerleşimleri

Tutulma esnasında gezegenlerin bulundukları burçları element bazında değerlendirirsek, hava elementinin baskın olduğunu görürüz. Bu demektir ki iletişim ve haberleşme, zihinsel aktivite yüksek olacak. Toprak elementi de hayli fazla. Bu şartlarda maddi çıkarların ön planda olacağını, maddi güvence arzusunun da yüksek olacağını söyleyebiliriz. Ateş elementi azlığı, kendini güçlü ifade ve motivasyon düşüklüğüne işaret ederken, su elementinin çok az olması, karşılıklı empati, merhamet ve duyarlılığın azalmakta olacağını işaret etmekte.

Bu tutulmada olduğu gibi, takip eden tutulmalar esnasında Satürn-Uranüs-Plüton arasındaki T-kare de etkin olacak. Bu üçlü arasındaki gergin açılar, önemli değişim ve dönüşümlerin işaretçisidirler. Bir müddettir etkin olan ve önümüzdeki Ay ve Güneş tutulmaları esnasında da bu üç gezegen arasında aktif olacak T-kare açı kalıbı, bilindik kalıpların kırılması, realite algısının değişmesi döneminde olduğumuzu işaret etmekte. Daha önceki yazılarımda da sıkça belirttiğim gibi, bu üçlünün T-kare oluşturduğu dönemlerde ekonomik, sosyal, kültürel türbülanslar, doğal afetlerde artışlar da oluşabiliyor.

İkizler Burcu Yönetimindeki Yerler

Tutulma İkizler burcunda gerçekleşeceğinden, hangi bölgelerin tutulmadan jeolojik, politik, ekonomik anlamda etkileneceğini saptamak için dikkate alacağımız önemli noktalardan biri, İkizler burcu kapsamındaki yerlerin hangileri olduğunu tespit etmemizdir.

          Ma’şar-Bonatti: Azerbaycan, Ermenistan, Mısır

          Lilly: Doğu Almanya, Hollanda, Brüksel, Doğu İtalya, Orta İspanya, Ermenistan, Belçika, İngiltere, Londra, Belçika, Fransa

          Jacobson: Ermenistan, Belçika, Brüksel, İtalya, Londra, Los Angeles, İngiltere, Libya, ABD, Uruguay, Versay (Fransa)

Tutulmanın İrtibat Kurduğu Bazı Ülke Haritaları

Tutulma derecesi şu ülkelerin astrolojik haritaları üzerinde etkili gözüküyor:

·         Libya

·         Mısır

·         Fransa

·         Türkiye

·         İsrail

·         Avustralya

·         Meksika

·         Vatikan

·         Los Angeles

 

Yukarıdaki liste ile eşleşen, yani hem İkizler burcu kapsamında olan ve hem de astrolojik haritaları tutulma tarafından tetiklenen ülke ve yerleri kırmızı ile taradım. Bu ülkelerde ekonomik, sosyal, kültürel değişiklikler, diğer ülkelerden daha belirgin bir şekilde yaşanabilir.

Uzun süredir yaptığım çalışmalar, muhtemelen Libya’dan başlayacak olan yeni bir agresyon dalgasının Orta Doğu’ya sıçrama olasılığına işaret etmekte. Libya’dan Suriye’ye kadar olan hat özellikle dikkat çekmekte!

Sıcak temasların yaşanacağı bir yaza giriyoruz. Türkiye astrolojik haritasının Mars derecesinin de tetiklenmekte olacağı bu gergin süreçte, Türkiye hem iç meseleleriyle uğraşırken, hem de bölgedeki sıcak gelişmelere müdahil-aracı olmak durumunda kalabilir!

Bu konuda daha detaylı bilgiyi 1 Temmuz 2011 tarihinde gerçekleşecek parçalı güneş tutulması haritası analizinde vereceğim.  O tutulmanın aktif ettiği ülke horoskopları sayısı çok daha fazla ve tutulma esnasında Suriye astrolojik haritası da etkin bir biçimde tetikleniyor.

Kritik Tarihler

Önemli tutulmaların gökyüzünde bir çentik bıraktıkları söylenir. Sonraki dönemlerde bu hassas noktaya gelen transit ve ilerletmeler tetikleyici etki yaratabilirler. Her gezegen bu süreci kendi doğasının özelliklerine yönelik olarak etkiler.

 

Güneş: liderlik, otorite ve güç çekişmesi

 

Merkür: İletişimsel konular, haberleşme, önemli konuşmalar, eğitim, kısa yolculuklar

 

Venüs: Uzlaşma, diplomasi, insanlar arasındaki sevgi ve barışa yönelik konular

 

Mars: Mücadele, rekabet, çatışmalar, büyük gerginlikler, savaşlar

 

Jüpiter: İnançlar, ahlaki ve etik değerler, hukuksal konular, uzun yolculuklar

 

Satürn: Engeller, eleştiriler, sorumluluklar, gecikmeler

 

Önümüzdeki yaklaşık bir yıllık süreç içerisinde tutulmanın transit gezegenler tarafından kavuşum, kare ve karşıt açıyla tetikleneceği tarihleri aşağıya sıralıyorum. Bu tarihler arasında Mars’ın tetikleyici rol oynayacağı tarihleri vurguladım ve yanlarına kırmızı ile işaret koydum. Bu tarihler civarında eğitimci ve akademisyenler, medya ve yayıncılık alanından popüler kişiler, hukukçular, hükümetlerin yönetici ve liderleri, temsilci veya müzakerecileri, uluslar arası ilişkilerden sorumlu kişilerle ilgili konularda asılsız haberler, irrite edici konuşmalar ve veya iftiralar yüzünden ortaya çıkabilecek ulusal veya uluslar arası sorunların yanı sıra, bu kişi veya kurumlara yönelik şiddet söz konusu olabilir! 

 

8 Haziran 2011: Merkür

 

18 Haziran 2011: Venüs

 

6 Temmuz 2011: Mars *

 

30 Ağustos 2011: Venüs

 

3 Eylül 2011: Güneş *

 

15 Eylül 2011: Merkür

 

11 Kasım 2011: Venüs ve Merkür

 

3 Aralık 2011: Güneş *

 

5 Aralık 2011: Mars *

 

24 Aralık 2011: Merkür

 

23 Ocak 2012: Venüs

 

1 Mart 2012: Güneş *

 

10 Mart 2012: Mars *

 

16 Nisan 2012: Venüs

 

22 Mayıs 2012: Mars *

 

29 Mayıs 2012: Merkür

 

Türkiye

Ankara için çizilmiş astroloji haritasında Kova burcunun yükselmekte olması, artan düşünce ve ifade özgürlüğümüzü göstermesinin yanı sıra, sosyal dayanışmanın, kendini idealistçe topluma adamanın ve toplum bilincinin önemini anlayacağımız, algılama ve idrak kapasitemizin de artacağı bir dönemde olacağımızı gösteriyor. Herkesin eşit olmasını arzu eden ve sosyal değişimi insanlık temeline koymayı hayal eden bir profil çizebilir, insani amaçlı projelerde daha fazla yer alabiliriz.

 

Yükselen yöneticisi Satürn haritanın 8. evine düşüyor ve geri harekette, Uranüs ile karşıt, Plüton ile kare açı yapıyor. İdeallerimizi realize etmemiz için çok fazla mücadele göstermemiz gerekeceği aşikar. Ekonomik konuda türbülanslar oluşması olasılığı da çok fazla, özellikle de Haziran ayı sonunda ve Temmuz ayı başında. Öte yandan transit Mars’ın gerek bu tutulmanın T-kare kombinasyonunu, gerekse 1 Temmuz güneş tutulması derecesini tetikleyeceği Ağustos ayı başları, sosyal ve kültürel çalkantıların patlak vereceği en kritik zamanlar olarak görülüyor. 13 Ağustos 2011 tarihinde Kova burcunda gerçekleşecek dolunay, hem 1 Haziran’daki güneş tutulmasının, hem de 15 Haziran’daki ay tutulmasının yükselen-alçalan eksenini etkiliyor. 16-17-18 Ağustos tarihleri bu bağlamda özellikle göz çarpıyor.

Tutulma derecesi haritanın 5. evine düşüyor. Dünya Astrolojisi’nde bu ev genç nesli ve çocukları, ülkenin eğlence mekanlarını, tatil beldelerini, sanatçı ve sporcularını, sosyeteyi, borsa ve benzeri spekülatif yatırım araçlarını temsil eder. Bu alanlarda zorlanmalar, kayıplar oluşabilir. Halkın değer verdiği önemli aktör-sanatçı kişilerin kaybı ya da bu kişilerle ilgili konularda üzüntüler yaşanabilir. 5. ev borsa ve spekülatif yatırımları da anlatır demiştik. Tutulma haritasının 2. evinde yerleşmekte olan Uranüs, stok ve hisse senedi piyasasında finansal çakılmaların, ani ve sıra dışı durumlardan oluşan kayıplara, haritanın 8. evinde yerleşimde olan geri hareketli Satürn de geri ödemelerde ve vergi toplanmasıyla ilgili sorunlara işaret edebilir. Haritayı Whole Signs ev sistemiyle ele aldığımızda, Satürn-Uranüs karşıtlığının 9-3. evler eksenine düştüğünü görürüz ki bu yerleşimde yakın bölgemizde gelişen ani ve patlayıcı durumların (örneğin Libya, Suriye, Afganistan vs), uzak yerler ve komşular (örneğin ABD, bazı Avrupa ülkeleri) üzerinde endişe ve korku yaratabileceğini göstermekte. Zaten haritayı kadrant ev sistemiyle de ele aldığımızda Mars’ın haritanın 3. evine yerleşiyor olması, içinde bulunduğumuz bölgede, bilhassa kuzey Afrika ve Orta Doğu’da işlerin kızışacağını, terör ve şiddetin tırmanacağını, savaş havası estirecek durumların ortaya çıkabileceğini göstermekte…

Haritada T-kare açı kalıbının odak noktasında Plüton’un yerleşmiş olması, suç oranlarında ve organize suçlarda artışlara, örgütleşmelere, ıslah evleri, hapishaneler, hastaneler gibi kapalı alanlarda suçların artmasına, yangın ve patlamalara, kanun dışı davranışlara, entrikalara, terör ve suikast girişimlerine işaret edebilir. Plüton’un 2. ve 8. evlerde yerleşmiş Uranüs ve Satürn ile gergin açılar yapması, ekonomiyi türbülansa sokma amaçlı perde arkası oyunları, terör ve şiddet yoluyla korku yaratmanın hedeflendiğini anlatıyor olabilir.

Tutulma derecesinin Türkiye astrolojik haritasının 12. evine düşüyor olması da önümüzdeki yakın dönemde 12. ev konularının aktif olacağını düşündürüyor. Bu yerleşim, halkın kendi içinde gerginliklerini, zarar görülmesini, sağlık sorunlarını ve en çok da gizli düşmanlıkları tetikleyici etkiler taşımaktadır. Ev gizlide olanı gösterir ve bu alana denk gelen tutulmalar, gizlide olanın açığa çıkacağına işaret eder. 12. ev üzerine denk gelen bu tutulma seçimler üzeri, perde arkası oyunların, entrikaların aktif olacağını, gizli bilgilerin açığa çıkacağını, şimdiye kadar bilgi sahibi olmadığımız ilginç şeylerden haberdar olacağımızı gösteriyor olabilir. Bu şartlarda, tutulmanın gerçekleşeceği 1 Haziran civarındaki günlerden itibaren ortalığı karıştıracak bilgi ve istihbaratların ortaya çıkması olasıdır. Öte yandan, her türlü yeni şeyi öğreneceğimiz, bilgi akışının çok hızlanacağı bir süreçteyiz.

Tutulma haritasını Türkiye astrolojik haritası üzerinde değerlendirdiğimizde, Plüton’un tam da 7. ev çizgisine denk geldiğini ve haritamızın Mars derecesini etkin bir şekilde tetiklediğini görüyoruz. Açık düşmanlıklara, kıran kırana rekabete ve bölgede liderlik çekişmelerine hazırlıklı olmamızın zamanı gelmiştir. 10. evimiz üzerine düşen Uranüs, idari alanda önemli değişikliklerin, yeni modellemelerin öne çıkabileceğini gösteriyor. 4. ev üzerine düşen Satürn ise, en büyük ağırlığın içeriye verilmesi gerektiğini, ülke içinde huzur ve güven ortamını sağlamak için daha fazla mesuliyetli olmak gerektiğini işaret ediyor. 

Tutulma Enerjisini Nasıl Kullanabiliriz?

Yazımın başında da belirttiğim gibi, çok sayıda tutulmanın ardı ardına geleceği bir sürece giriş yapıyoruz. Daha çok sayıda tutulma, daha çok stres demektir. Zira tutulmalar civarında yaşayacağımız olaylar olumlu sonuçlar doğursa bile, hızlı bir tempoda gelişecekleri için yorabilirler. Tutulmaların yarattığı etkiler hayatımıza hızlı bir şekilde girerek daha yüksek bir evrim ve olgunluk seviyesine geçmemizi sağlarlar. Bizi mecburi bir şekilde büyümeye iterler.

Taşıdığı stresli enerjinin yanı sıra tutulmalar çabuk değişimlere ve büyümeye fırsat veren bir şans olarak görülebilirler ve bize, hayatımızda yapmak istediğimiz değişiklikler için gerekli enerjiyi verirler. Hayatımızı düzene sokmamıza yardım ederler. Şu bir gerçek ki sonlanmalar, bir şeylerin yeniden doğmasına da imkan vermektedir. Tutulma etkilerinin farkında olmak, bizlere yaşanacak iyi şeyleri anlamak ve olabilecek krizleri en aza indirgemekte yardımcı olur. Bu sayede birey olarak ne yapabileceğimizi görür, güçlü yönlerimizi fark ederiz. Becerilerimiz, esnekliğimiz, adaptasyon yeteneğimiz gelişir.

Güneş tutulmasının sonuçları dışsal olarak görülür, kişilerin hayatı üzerinde olay bazında etki oluşturur, kişiyi gözle görülür biçimde harekete geçirir. Bu bağlamda Güneş tutulmaları yeni işlere başlamak ve hızlı ilerlemek amacıyla kullanılabilir. Kendine yeni hedefler belirlemek, eski kalıpları bir kenara bırakmak adına uygun zamanlardır.

Güneş tutulmasının etkileri çok güçlüdür çünkü Dünya’ ya yakın gerçekleşirler ve Güneş ve Ay her ikisi de aynı burçta olduğundan, o burcun özelliklerini daha fazla vurgularlar. Bu tutulmada İkizler burcu temaları vurgulanacaktır. Bu da demektir ki iletişim, eğitim, konuşma, yazma, ifade etme ile ilgili konularda eğitim almaya veya vermeye yönelmek, seyahatler etmek, taşımacılık, tanıtım ve pazarlamaya yönelik işlere girişmek için uygun bir zaman dilimindeyiz. Örneğin lisan öğrenmeye başlamayı düşünüyorsak, tam da zamanıdır! 

İkizler burcundaki güneş tutulmasının zihinsel ve iletişimsel hızına ulaşmak istiyorsak yeniliğe açık, objektif, esnek ve değişken olmalı, entelektüel boyuta önem vermeliyiz. Yoğun bilgi akışı sinirlerimizi gerebilir. Bu yüzden gerginliği azaltacak meditasyon, yoga gibi tekniklere yönelmek, açık hava yürüyüşleri yapmak iyi gelecektir.

Tutulma ile ilgili Uzman Tv'ye verdiğim röportajı aşağıdaki linklerden izleyebilirsiniz.

http://www.uzmantv.com/1-haziran-2011deki-gunes-tutulmasindan-en-cok-kimler-etkilenecek

http://www.uzmantv.com/1-haziran-2011deki-gunes-tutulmasinin-etkileri-ne-zaman-gorulecek

http://www.uzmantv.com/1-haziran-2011-ikizler-burcundaki-gunes-tutulmasi-hangi-sorunlari-ortaya-cikartabilir

http://www.uzmantv.com/1-haziran-2011-gunes-tutulmasinin-enerjisini-nasil-kullanabiliriz

http://www.uzmantv.com/1-haziran-2011deki-gunes-tutulmasindan-hangi-ulkeler-etkilenecek

http://www.uzmantv.com/1-haziran-2011deki-gunes-tutulmasindan-turkiye-nasil-etkilenecek

http://www.uzmantv.com/1-haziran-2011deki-gunes-tutulmasinin-abd-uzerindeki-etkileri-nasil-olacak

 

30.05.2011

Designed by Ongunsoft