Öner Döşer

SORU-YORUM

Bu sayfa 10723 kişi tarafından ziyaret edildi.

SORU-YORUM

13 Temmuz tarihinde Mars’ın da Yengeç burcuna geçmesiyle birlikte, Yengeç burcunda Mars, Kara Ay Lilith, Jüpiter arasında kavuşumlar oluşuyor. Kara Ay Lilith, bir müddettir Yengeç burcunda ilerliyor ve Jüpiter ile kavuşum yapıyor zaten. Lilith Jüpiter kavuşumları uzun aralıklarla, yaklaşık 33 yılda bir oluyor. Bir müddet birlikte ilerleyen bu ikili, Lilith’in daha hızlı ilerlemesiyle, kavuşumları sona eriyor bu ancak uzun bir müddet sonra tekrar kavuşum yapıyorlar.

Yakın geçmişte bu ikili 20 Aralık 2011’de ve 17 Mart 2012’de Boğa burcunda, 12 Aralık 2012’de İkizler burcunda tam kavuşum yaptılar ve bir müddet birbirlerine yakın derecelerde ilerlediler (kavuşum). Lilith-Jüpiter şimdilerde Yengeç burcunda kavuşum yapıyorlar ve bu burçta tam kavuşumları 12 Temmuz 2013, 1 Aralık 2013 tarihlerinde olacak. 1 Aralık 2013’ten sonraki ilk tam kavuşumları ise 10 Kasım 2046’da Koç burcunda olacak.

Nadir kavuşumları yüzünden astrologlar tarafından ilgiyle takip edilen Lilith-Jüpiter kavuşumuna bir de Mars ilave oluyor önümüzdeki günlerde. Mars-Lilith-Jüpiter üçlüsünün Yengeç burcundaki yakın derecelerde ilerleyişi Ağustos ayı başına kadar etkin olmaya devam edecek.

Şimdi SORUYORUM: Sizce Yengeç burcundaki kavuşumunun hayatımıza yansımaları neler olabilir?

Bu soruya yorum yapmanız için ille de astroloji bilmeniz gerekmiyor. Yorum yapabilmeniz için gerekli olan şey, astrolojik aktörlerin sembolik anlamlarını birleştirmek.

Aşağıdaki linkte Mars, Jüpiter ve Kara Ay Lilith hakkında, bu üçünün yakın derecelerde ilerleyeceğini ifade eden kavuşum hakkında ve kavuşumun gerçekleşeceği Yengeç burcu hakkında genel bilgiler ve anahtar sözcükleri veriyorum. Okunurken yorucu olmaması açısından, mitolojilerine girmiyorum.

Haydi, yaratıcılığınızı çalıştırın!

Sevgi, umut ve ışıkla

Öner DÖŞER

12 Temmuz 2013, Cuma

ASTROLOJİ OKULU

 

MARS

Maskülen bir doğası vardır, eyleme geçmeye yönelik yang enerjisini temsil eder. Kişilerin hırsları, tutkuları ve hayvani doğasıyla ilgilidir. Gücü ve cesareti yönetir. Kurtulma, hayatta kalma, var olma mücadelesini anlatır. Bir şey ya da biri olarak var olmayı, kendi doğasını tehdit eden baskılara karşı da kendi bireyselliğini korumayı ifade eder. Yapı olarak rekabeti ve mücadeleyi sever. Abartılı kullanımında saldırganlığa, herkesi kontrol altına alma arzusuna, diğerlerini ortadan kaldırma çabasına dönüşebilir. Enerjisi fazlasıyla bireyseldir ve ben merkezlidir. Hayatta kalma savaşı öncelikle kendi içindir. Ancak kolektif burçlarda ya da milli değerleri ifade eden Yengeç burcu gibi bir burçlardan geçişlerinde, bu savaşı sadece kendi için değil, başkaları için de verebilir. Cesaret ve atılganlığın, kararlılığın ve hedefe direkt yönelmenin temsilcisi olarak Mars, cesur ve kararlı adımlar atmaya yatkınlık gösterir. Asi ve özgürlükçü yapıdadır; başkaları tarafından yönetilmek, yönlendirilmek istemez. Aşk ve cinsellik konusunda önceliği Venüs almakla birlikte Mars da bu konuyla ilgilidir ve cinsel arzunun yoğunluğu ve fiziksel yönü ile ilgilidir. Efor ve enerji ortaya koymak gereken tüm işleri temsil eden Mars atletleri, askerleri polisleri ile demir ve çelik ve bunlarla çalışanları ifade eder. Koç ve Akrep burçlarında yöneticidir; Oğlak burcunda yücelir. Yani bu burçlarda kendi doğasını daha doğru ifade eder. Buna mukabil Terazi ve Boğa burçlarında zarar görür; Yengeç burcunda düşüştedir. Yani bu burçlarda kendi doğasını daha doğru ifade edemez.

Anahtar sözcükler: Açık, agresif, atılgan, baştan çıkarıcı, becerikli, cesur, çabuk kızan, çalışkan, dehşetli, dik kafalı, dinç, enerjik, galip, gayretli, gözüpek, hararetli, heyecan verici, hırslı, hızlı, iğneleyici, inatçı, iradeli, kaba, kaslı, kavgacı, keskin, kızgın, küstah, muhalif, müstehcen, övünmeyi seven, saldırgan, savaşçı, şehvet uyandıran, şiddetli, tahrik edici, yenilmez, yıkıcı, yürekli, zalim, zorlayıcı

Meslekler: Marangoz, asker, atlet, berber, boksör, cerrah, çilingir, çöpçü, diş hekimi, dökümhane işçisi, gardiyan, gardiyan, güreşçi, inşaat işçisi, inşaatçı, itfaiyeci, kaçakçı, kasap, makinist, metal işçisi, mühendis, polis memuru, satıcı, tamirci, tasarımcı, topçu

Diğer özellikler: Aksiyon, ameliyat, arena, askeri alay, aşı, ateş, bıçak, böbürlenmek, bulaşıcı hastalık, cinayet, çelik, demir, donanma, eziyet, fırlatmak, füze, hayvanlar üzerinde deney yapmak, iğne, kazalar, mesane, ordu, savaş, silahlar, şiddet, tecavüz, tehlike, tüfek, ustura, yanık

JÜPİTER

Başarı, onur, zafer ve iyi şans göstergesidir. “Büyük iyicil” olarak bilinir ve dünyevi yaşamın sunabileceği her tür faydayı ifade eden gezegen olarak görülür. Kişisel veya kolektif olarak girişilen her tür işte, olumlu sonuçlar getiren özelliğiyle bilinmiştir. Genişleme ve özgürleşme prensibini temsil eder, dünya ile işbirliği içinde olmayı ifade eder. Bireylerin hayat deneyimlerinin kapsamını genişleterek, dünya hakkında daha fazla felsefi bilgi ve görüş elde etmelerini sağlar. Dini ve ilahi temalar, toplumu bir arada tutan ve adaleti sağlama amacı güden hukuk sistemi de Jüpiter yönetimindedir. Bu iki sistemin de arka planında Jüpiteryen bir risk durmaktadır. Kişiler kendilerini dinsel, hukuksal ya da sosyal düzenin temsilcisi olarak görebilir. Bu da karşımıza büyük bir kibir çıkarır. İyileştirici yönüyle tıp ve şifayla bağdaştırılan Jüpiter, vücudun hastalıktan sonra tekrar eski bütünlüğüne dönmesini ifade eder. Dış dünya ile mümkün olduğunca işbirliği içinde olmayı ifade eden Jüpiter, farkındalığın artması, öğrenme, seyahat arzusu, özgürlük ve bağımsızlık aşkını sembolize eder. Bu ayrıca aşırı büyüme, çarçur etme özelliklerini de beraberinde getirir. Yay ve Balık burçlarında yöneticidir; Yengeç burcunda yücelir. Yani bu burçlarda kendi doğasını daha doğru ifade eder. Buna mukabil İkizler ve Başak burçlarında zarar görür; Oğlak burcunda düşüştedir. Yani bu burçlarda kendi doğasını daha doğru ifade edemez.

Anahtar sözcükler: Anlayışlı, asil, aşırı, barışçıl, başarılı, bereketli, bol, bütün, büyük, değerli, dini, doğru sözlü, dürüst, etkili, fahiş, felsefi, gelişen, geniş, görkemli, hayırsever, hoşgörülü, insaflı, misafirperver, muhteşem, müsrif, nazik, neşeli, nüktedan, pahalı, profesyonel, savurgan, saygıdeğer, uçsuz bucaksız, ulu, verimli, yardımsever, zengin

Meslekler:Akademisyen, alim, avcı, avukat, bakan, bankacı, bilirkişi, büyükelçi, din adamı,diplomat, doktor, finansçı, hakim, kasiyer, kumarbaz, okçu, simsar

Diğer:Aristokrat, başarı, büyüme, değer, din adamı,elverişli, faiz, fırsat, finans, gelirler, gelişme, hazine, hisse senedi, hukuki ihtilaf, kumar, para harcamak, refah, sağlıklı, servet, seyahat, sigorta, tahvil/bono, takdiri ilahi, tedarik etmek, üniversite, yargılamak, yasal yüksek eğitim.

LİLİTH

Kara Ay (Dark Moon) Lilith ilk kez 1618’de görülmüş, Dünya’nın Ay’dan çok daha uzak ve Ay’ın dörtte biri kadar küçük, her zaman görülemeyen bir uydusu olduğu keşfedilmiştir. Asteroit değildir, yine Lilith adı verilen 1181 numaralı,savaşçı yönü olan asteroitle karıştırılmamalıdır. Zodyak’taki turunu ortalama 9 yılda tamamlayan ve her bir burçta yaklaşık 9 ay kalan Kara Ay Lilith, astrolojide göremediğimiz kendi karanlık doğamızla ilgilidir. Erkek haritalarında kişinin dişil yönünü, kadın haritalarında eril yönünü de temsil eder.Feminist hareketlerle de ilişkilendirilebilir. Dışa gösterilemeyen içsel yaratıcı güçle ilişkili olduğundan, çevredeki bireylerin yardım ve destekleriyle, yaratıcılığını bulabilen ve ortaya çıkarabilen sanatçı kadını da temsil edebilir. Görünmeyen, bilinmeyenle ve gizemlerle de ilişkili olduğundan yenilikçi bir yanı da vardır. Haritada bulunduğu yerlerde başarısızlıkları, engellenmeyi ya da isteklerden vazgeçmeyi ve hayatın akıntısına kapılmayı, ego sınırlarını aşmayı da gösterebilir. Eylemlerimizin karmik sonuçlarını, duygularımızın gölge taraflarını, farkına varamadığımız iyi ya da kötü, karanlık veya gölge yönlerimizi sembolize eder ve bunları başkalarına nasıl yansıttığımızı gösterir. Bazı astrologlara göre Kara Ay Lilith Yengeç burcunda çok güçlü, Akrep burcunda zararlıdır.Bazı astrologlara göre ise tam tersine Akrep burcunda yöneticidir, Koç burcunda yücelir, Boğa’da zararlıdır, Terazi’de düşüştedir.

Anahtar sözcükler: Karalık ya da görülmeyen yönler, cinsellikteki gölge yönler, gizli dişil, gizli eril, kadın erkek eşitliğinden yana, gizemler, engellenme, başarısızlık, vazgeçme, akıntıya kapılma, egoyu aşma, karmik borçlar, maji.

YENGEÇ BURCU

En temel anlamıyla Yengeç duygularla alakalıdır; duygusal farkındalık yaratır. Öncüdür; duygusal anlamda kendisini harekete geçirebilir. Yakın çevresine karşı duyarlıdır. Geleneklere bağlıdır. İfadesi anaçtır. Sezgileri güçlüdür. Etrafında olan biteni hemen yakalar. Sübjektiftir. Direkt değildir. İç dünyası zengindir. Duygusal anlamda sevdiklerine bağlı olduğundan, korumacıdır ama kendi de korunmak ister aynı zamanda. Duygusal ve hassastır; ilgi ve şefkat bekler. Başkalarının hayatında sevgi dolu bir bakıcı ve destekçi rolü oynayabilir. Anlayışlı ve duyarlıdır. Alıngandır. Başkalarının söylediklerinden çok etkilenir. Çevrede olup bitene karşı, çok fazla duyarlılık söz konusudur. Günlük hayatta karşılaşılan olaylara karşı verilen tepkiler oldukça duygular temellidir. Tartışmanın olduğu ortamda rahat edemez. Bu yüzden agresyon ve tartışmaları ifade eden Mars Yengeç burcunda düşüştedir; rahatsız konumdadır. Sahiplenicidir; sahiplendiği kişiler konusunda kıskanç ve huysuz olabilir. Aidiyet hissi çok güçlüdür. Aile, vatan kavramlarına ve geçmişe çok önem verir. Ebeveynlerine bağlıdır. Onlara değer verir. Ailesinin, arkadaşlarının, yakınlarının, komşularının dertlerine eğilecek, en değer verdiği şeyleri bile onlarla paylaşacaktır. Çevresine annelik ederek onların sorunlarıyla, duygularıyla uğraşır. Aile soy ağacına, atalarının nereden geldiğine ilgi duyar. Kökünün sağlam olmasına ihtiyacı vardır. Yengeç’in duygusal güvence ihtiyacı yüksektir. Kendisini duygusal anlamda güvencede hissedebileceği bir ortam yaratma güdüsündedir.Güvencede hissetmediği ortamda rahat etmez; hırçınlaşabilir. Yalnızca kendisi için değil, diğer kişiler için de güvenli koşullar arzusunda olunacaktır. Diğer insanlarla ilgilenme ve onları koruma arzusundadır. Çevresindeki insanların duygularını çabuk hisseder. Her an yardıma hazırdır. Çevresinin atmosferini adeta soğurur. Bu yüzden, ortamın psikolojisine, olumlu veya olumsuz havasına bürünecektir. Etrafındakilerin mutluluk ve acılarını hissedecektir. Uç durumlarda, başkalarının acısını, kendi acısıymışçasına hissedecek, adeta yaşayacaktır.

Anahtar sözcükler: Kırılgan, savunmacı, vicdanlı, aidiyet ihtiyacında, sübjektif ve güdüsel, geçmişe özlem duyan, gelenekçi, muhafazakar, içe dönük, koleksiyoncu, milliyetçi, yuvaya düşkün, çevresine karşı duyarlı, korumacı, duygusal güvence ihtiyacında, duygusal şantajcı, empatik, hayal gücü kuvvetli, suskun, maneviyatçı, anaç, biriktiren, iç dünyası zengin, fedakar, çocuklarına düşkün, kaprisli, alıngan, aşırı hassas, fazla sahiplenici, tutucu, etkiye açık, irrasyonel, önyargılı.  

KAVUŞUM

Zodyak’ta birbirlerine yakın derecelerde bulunan gezegenler kavuşumdadırlar. Bu gezegenlerin enerjisi harmanlanmış, sanki bir potada eriyor gibidir. Bir müddet için bu iki gezegenin bileşik bir enerjisi vardır; dışarıdan tek bir enerji gibi görünür ve her birinin enerjisini diğerinden ayırt etmek zordur. Gezegenler güçlü bir şekilde özdeşlemiştir. Nesnellik, objektiflik yoktur. Eğer kavuşumda bulunan gezegenlerin mizaçları buna yatkın ise, kendi bildiğini yapan, onay veya tavsiye almadan hareket eden bir enerji yaratabilir. Aslında bir açı değildir. Çünkü birbiriyle kavuşumda olan gezegenler birbirlerini gören konumda değildirler ama fiziksel olarak bir aradadırlar. Burada bir işbirliği veya tam tersi bir bastırma ya da durdurma söz konusu olabilir. Birbirinin doğasına uygun olan gezegenler daha rahat işbirliği yapacak, birbiriyle zıt doğada olan gezegenler ise birbirlerini bastıracak ve engelleyecektir. (Mars-Jüpiter birbirleriyle zıt doğadadırlar). Kavuşum konusunda, gezegenlerin hangi burçta kavuşum yaptıklarına da bakmak gerekir. Bu burçta hangisi daha fazla asalete sahipse, diğerine baskındır. (Yengeç burcundaki kavuşumda Jüpiter Mars’tan güçlüdür).

Anahtar sözcükler: Birleşme, bileşik, bir arada hareket etme, güç birliği, sübjektif, bir potada erime, harmanlanma, bilinçdışı, güdüsel, kendi bildiğini yapan, dikbaşlı, onay almayan, kendinden yönelimli olmaya yatkın.    

12.07.2013

Designed by Ongunsoft