Öner Döşer

Uranüsyen Yeniay

Bu sayfa 6626 kişi tarafından ziyaret edildi.

KOÇ BURCUNDA URANÜSYEN YENİAY!

30 Mart Pazar günü 20:44:40’ta Koç burcunda yeniay meydana geliyor. Ülkemiz açısından çok önem taşıyan yerel seçimlerin akşamında gerçekleşecek bu yeniay Uranüs ile kavuşum, Jüpiter ve Plüton ile dik açı yapıyor. Açıların hiyerarşisinde kavuşum her zaman en güçlüdür. Bu yeniay Uranüs ile kavuşum yapıyor, bu yüzden Uranüsyen yeniay olarak nitelendiriyorum. Uranüs’ün doğasında değişim vardır. Koç burcu başlangıçları ifade eden bir burçtur. Bu yüzden bu yeniay, değişimle birlikte gelen önemli yeni başlangıçları ifade ediyor diyebiliriz çok rahatlıkla.

Yeniay anına yönelik Ankara’ya göre çıkartılmış haritayı esas alırsak, Akrep burcunun yükselmekte olduğunu ve yeniayın 6. Burca denk düştüğünü görürüz. 6. Ev, temsil ettiği sağlık ve güvenlik hizmetlerinin yanı sıra (Silahlı Kuvvetler de dahil) hizmet kuruluşları, toplum adına sosyal hizmetlerde çalışan memurlar,  işçiler ve çalışan kesin, sendikalar ile de alakalıdır. Bu haritada yeniay derecesi 6. Eve denk düştüğünden, değişim ve yeni başlangıçlar en çok bu konularda olacaktır. Uranüs beklenmedik olanı, şaşırtıcı ve hatta şok edici olanı simgeler. Bu açıdan ele alırsak, seçim sandıklarından pek çoğumuzu şaşırtacak sonuçlar çıkacağını düşünebiliriz. Seçim gününe başlarken Ay Koç burcunda yeniaya doğru ilerlemekte, iyice kapanmakta olacak. Astrolojide buna “balzamik faz” deriz ve bu fazın bitişleri temsil ettiğini söyleriz. Hemen yeniaydan itibaren yeni başlangıçlar devreye girer. Bu sembolik anlamı toparlayarak ifade edersek, bazıları için sürpriz bitişler, sonlanmalar, bazıları için sürpriz başlangıçlar, yeni adımlar zamanı diyebiliriz! Bazı şehirlerde, ilçelerde, kaza ve beldelerde görev gelecek yeni yöneticiler, görevlerine başlar başlamaz reform denilecek yenilikler yapabilir, eski kadrolarda radikal değişikliklere gidebilirler. 

Tabii Koç burcundaki bu Uranüsyen yeniayın tek anlamı yukarıda bahsettiklerimiz değil tabii ki.  Uranüs isyankar çıkışları, baskı yapan her şeyden kurtulup, özgürleşme ihtiyacını temsil eder. Bu amacına ulaşmak için Uranüs, her türlü aşırı vurguyu gösterir ve yöntemi daima radikaldir. Hizmet kuruluşları arasında sayabileceğimiz partileri de içine alacak şekilde, bu alanda yer alan kurum ve kuruluşların kendi içlerinde veya birbirleri arasında sürtüşmeler oluşabileceğini, çatlak seslere işaret ediyor. 

Yeniay haritasında yükselmekte olan Akrep burcu, Türkiye astroloji haritasının Güneş derecesine çok yakın denk düşüyor ve bu yeniayın ülkemiz için ne denli önemli olduğunu gösteriyor. 1. Eve denk düşen Satürn, mesuliyetlerimizin farkında ve gerçekçi olmamız gerektiğine dikkat çekiyor. Yükselen derecesi Türkiye astroloji haritasının 5. Evine denk düşüyor ve yerel seçimlerde gençlerimizin oylarının çok önem taşıyacağını gösteriyor. Yeniay derecesi Türkiye astroloji haritasının 10. Evine denk düşüyor ve yerel seçimlerin ülkemizin yakın geleceği açısından çok önemli olduğunu, bazı önemli değişimlerin ve hızlı gelişmelerin hemen önümüzde olduğunu işaret ediyor.  

Yeniayın 10. Evimize denk düşmesi sadece yerel seçimlerle sınırlı değil, geleceğe yönelik önemli gelişmeleri de anlatıyor. Koç burcuna giriş haritasında (20 Mart 2014) Mars yükselende idi. Böyle olduğu dönemde Marsiyen etkiler –savaş, terör, şiddet, çekişme-sert rekabet- artar. Yükselim zamanlarını dikkate alarak ASC derecesini Mars'a ters ilerlettiğimizde, bahsettiğimiz Marsiyen etkilerin görünür hale geleceği tarihi 6 Nisanolarak görüyoruz. Bu tarih civarındaki günlerde iç güvenlik, sınırlarımızla ilgili durumlar, askeri konular, karışık iç atmosfer ve iç olaylar riski artabileceğini düşünüyoruz ister istemez. ASC derecesinin Mars'a dik ve karşıt açıya ilerlettiğimizde elde ettiğimiz diğer riskli tarihler şöyle: 21 Temmuz, 19 Eylül, 12 Aralık 2014.

Yeniay haritasında 12 derece Koç burcunda yerleşmekte olan Uranüs, 11 derece Yengeç burcunda yerleşmekte olan Jüpiter ve 13 derece Oğlak burcunda yerleşmekte olan Plüton, Türkiye astroloji haritasının Yükselen derecesine yakın 12 derece Yengeç'te yerleşen Plüton'a karşıt ve dik açılar yapıyorlar. Yeniay derecesi Türkiye astroloji haritasının Mars derecesine karşıt açı yapıyor. Ayrıca yeniay haritasının Mars derecesi, Türkiye astroloji haritasının Merkür-Satürn kavuşumunu tetikliyor. Tüm bunlar, dönemsel agresyon, provokasyon ve gergin etkileşimlere, patlatıcı ve isyankar çıkışlara, gergin iç atmosfere, güvenlik konularında riskler olacağına, sınırlarımız ve topraklarımızla ilgili konularda dikkatli olmamız gerektiğine işaret ediyor. Dayanıklılık ve mücadele gücümüzü göstermemiz gereken, birlik ve bütünlüğümüzü korumak için gayret göstermemiz gereken günlerdeyiz. Krizi güce dönüştürmenin yollarını bulmamız gerekiyor. Aksi takdirde hatırı sayılır yaralar alabiliriz; özellikle de transit Kiron'un astrolojik haritamızın Tepe Noktası'nı tetiklediği günlerde olduğumuz için!

Bu yeniay, henüz bu Pazar günü başlayacak, ama ne olduğu 15 Nisan’daki dolunay ay tutulmasında ortaya çıkacak durumları da anlatıyor ve bunlar muhtemelen yukarıda saydığımız Marsiyen durumlar olacak. Çünkü o tarihte Mars-Jüpiter-Uranüs-Plüton arasındaki Büyük Kare açı kalıbı en etkin fazında olacak ve ay tutulmasıyla tetiklenmiş olacak adeta! Ay tutulması haritasını ayrıca bir yazımda ve videolarımda değerlendireceğim. Bu yüzden şimdilik bu Pazar günü gerçekleşecek Uranüsyen yeniayın, 15 Nisan’daki Terazi burcunda gerçekleşecek ay tutulmasının tohumlarını ekecek bir yeniay olduğunu belirtmekle yetiniyorum.

Yeniay haritasında Yükselen burcun yöneticisi olarak Mars'ın 12. eve ve zarar gördüğü Terazi burcuna denk düştüğünü, geri harekette olduğunu görüyoruz. Bu konum, seçim gününde bazı dolambaçlı işlerin dönebileceğini, perde arkası işleri düşündürüyor ister istemez. Ama sadece seçimlerle sınırlı olarak görmemek gerekiyor bu konumu. Ülkemizin, halkımızın huzurunu kaçırmak için planlanmış perde arkası oyunlar ve gizli düşmanlıklarla da bağdaştırabiliriz bu durumu rahatlıkla. Ayrıca 12. evle ifade edilen, hapishaneler, hastaneler gibi kapalı alanlarla bulunan kişiler ya da gizli kapaklı işler çeviren, gizli örgütlerle ya da kişilerle de...

Zorlu etkiler içeren bu yeniayın hepimiz için hayırlı yenilikler getirmesi dileğiyle…

Sevgi, ışık ve umutla!                               

Öner DÖŞER 

29.03.2014

Designed by Ongunsoft