Başak Burcu

Ortaçağ Astrolojisi'nde Başak Burcu

Merkür’ün evidir ve Merkür, bu burcun 15. derecesinde yücelir. Bu burçta birinci dekan yöneticisi Güneş, ikinci dekan yöneticisi Venüs, üçüncü dekan yöneticisi Merkür’dür.

Nitelikler: Topraksı, soğuk, kuru, melankolik, kısır, dişil, gecesel, güney burcu,  toprak üçlüsünden. Çift vücutlu burçlardan biridir. Uçma ve havacılıkla ilgilidir, kısmi karanlığı anlatır.

Fiziksel olarak: Güzel yüzlü, orta boylu, ince, fakat ölçülü bir vücut; kırmızıya çalan kahverengi bir ten, siyah saçlar, beğenilen ya da sevimli fakat güzel olmayan bir yaradılış, tiz bir ses, tüm uzuvlarda kısalık; ister kadın ister erkek olsun nüktedan, ağzı sıkı bir mizaç, yargılayan ve hakkında iyi konuşulan, özenli ve tarihe geçmiş; eğer Merkür bu burçtaysa ve Ay da Yengeç’te ise çok nadir görülen fakat pek de istikrarlı olmayan bir idrak kabiliyeti.

Tavır olarak: Cömert, iyi ruhlu, liberal, güvenilir, bilgili ve haberdar, dindar, yargıç, düşünceli, oyuncu, canlı, dans ve müziğe istekli.

Valens’e göre bu burçta doğanlar, iyi kalpli, alçak gönüllü, esrarengiz konulara meraklı, temkinli kişiler olurlar; hayatları renklidir; diğer insanların mal varlıklarını idare ederler; inançlıdırlar; ev hayatlarında iyidirler; yazar olabilir, konuşma ve hesap yapma konusunda beceri sergileyebilirler; ikiyüzlü, öğrenmeye hevesli, esrarengiz konulara meraklıdırlar; gençken çok savurgan olurlar, ama orta yaşta başarıyı yakalarlar.

Mevsim olarak: Sonbahara ait burçlardandır.

Dahil olduğu grup: İnsani burçlardandır. Kısırdır ve güçlü seslidir.

Medikal Astroloji’de: Siyah ödü temsil eder.

Vücutta uzuv olarak: Karın, kalın bağırsak, ince bağırsak ve diyaframı temsil eder.

Hastalıklar: Kurtlar, gaz çıkarma, kolit, bağırsaklarda tüm engellenmeler, bağırsaklarda çatlama, taşlardan kaynaklanan halsizlikler, karındaki tüm hastalıklar.

Yerler: Kitapların bulunduğu bir çalışma yerini, bir dolabı, mandırayı, mısır tarlalarını, tahıl ambarlarını, malt depolarını, kuru ot ya da arpa, buğday veya bezelye yığınlarını veya peynir ve yağ saklanan ve depolanan bir yeri temsil eder. Bitkilerle kaplı yerleri, kadınlara ait yerleri, eğlence yerlerini, şarkı söyleyenleri ve parkları temsil eder.

Olumlu Özellikler: Çalışkan, sabırlı, detaycı, titiz, mükemmelci, pratik, akılcı, mantıklı, verimli, düzenli, organize, analitik, metodik, zeki, anlayışlı, sağlığına ve formuna düşkün, maddi, yardımcı, ikinci planda kalabilen, disiplinli, derleyip düzenleyen, el becerilerinde yetenekli, tutumlu, kuralcı, amaç duygusu güçlü, esnek, gerçekçi, araştırmacı, prensipli, takdir bekleyen, başarı isteyen, işiyle ön planda, sakin ve ağırbaşlı

Olumlu Özellikler: Zor beğenen ve memnun olan, aşırı titiz, her şeyi ispata dayalı isteyen, kuşkucu, aşırı analitik ve detaycı, gergin ve huzursuz, hastalık hastası, aşırı inceleyen ve irdeleyen, kendine güveni az, cimri, inisiyatifi ele almak istemeyen, keyiflere ve duygusal konulara vakit ayırmayan, toleranssız, zor affeden, bilgiçlik taslayan, her şeye burnunu sokan.

Fiziksel Özellikler: Orta boylu, ince, fakat ölçülü bir vücut; kırmızıya çalan kahverengi bir ten, siyah saçlar, beğenilen ya da sevimli, fakat güzel olmayan bir yaradılış, tiz bir ses, tüm uzuvlarda kısalık; ister kadın ister erkek olsun, nüktedan, ağzı sıkı bir mizaç, yargıcı ve hakkında iyi konuşulan, özenli ve Tarihe geçmiş; eğer Merkür bu Burçtaysa ve Ay Yengeç’te ise, çok nadir görülen fakat pek de istikrarlı olmayan bir idrak kabiliyeti.

Yükselen Başak

Kişisel olarak: Hayattaki birincil amacı, maddi açıdan güvende olmak ve başkalarına yardımcı olmaktır. Pratik bir bakış açısı vardır; can alıcı noktaları hemen yakalar. Mükemmelcidir; işinde ya da hedeflerinde kendisine yüksek standartlar belirler. Entelektüel açıdan analitik bir düşünme tarzı vardır; düzeni takdir eder ve olaylara pratik açıdan yaklaşır. En güçlü özelliği kusursuz ve eksiksiz işler çıkarmasıdır ve özellikle de dikkat gerektiren konularda çok beceriklidir. Uzmanlaşma gerektiren mesleklerde çalışmaya uygundur ve muhtemelen herhangi bir alanda konusunun uzmanı olacaktır. Eleştirel bir bakış açısı vardır ve yeri geldiğinde yapıcı eleştiriler getirebilir. Buna karşın, aşırı eleştirel de olabilir ve her şeyde kusur arayabilir. İlişkilerinde oldukça ihtiyatlıdır ve düzgün bir ilişki kurana kadar içekapanık olmaya eğilimlidir. Şartlara uyum sağlar, ama huzursuzdur.

Fiziksel olarak: Eleştirel bakışlara sahip küçük gözler, düz kaşlar, manalı bir burun, oval yüz şekli dikkat çeker. Yüz şekli dışbükeydir. Yüzde en dikkat çeken kısım burundur. Dudaklar ince ve muntazamdır. Ağız çok büyük değildir. Erkeklerde kafa şekli yumurtaya benzer elips şeklinde olabilir. Saçlar bazen kıvırcıktır. Omuzlar düşük ve yuvarlaktır. Cilt kahverengimsi veya solgun olabilir. İleri yaşlara kadar genç bir görünüme sahip olur. Ama sonra çok kırışır. Genelde çok uzun boylu olmaz, orta boyludur. İki farklı yapı göze çarpar: birincisi ince, gövde yapısı uzunca, soluk ten renginde (külrengi); ikincisi ise kısa tıknaz ve gövde yapısına sahip, kahverengimsi ten renginde. Genelde çok atletik yapıda değildir. Bakışlar bazen kasvetli veya üzgün ifadeli olabilir. Gözler ılımlı ve yumuşak bakar ama yine de bunun altında yatan gergin ve endişeli ifade ve algılama çabukluğu kendini ele verir. Temizliğine verdiği önem her halinden belli olur. Ses tonu bazen kulağa tiz gelse de, çok vurgulu veya dramatik değildir.

Ay Başak’ta

Duygusal anlamda huzursuz, eleştirel ve seçici, her şeyi kolayca beğenmeyen yapıdasınız. Maddi güvenceler, sizin için önemlidir. Çalışkansınız ve çalışmalarınızın karşılığında, mutlaka kazanım beklersiniz. Rasyonel, organize ve planlısınız. Yaptığınız işlerin detaylarına kadar bir hakim olabildiğiniz sürece kendinizi güvencede hissedersiniz. Hesabınızı iyi bilirsiniz; ekonomiksinizdir. Sözlerinizi tutmak sizin için çok önemlidir. Temiz giyinmek ve düzenli beslenmek istersiniz. Kendi sağlığınıza ve sevdiklerinizin de sağlığına dikkat edersiniz. Başkalarına yardım, sizin en temel özelliklerinizdendir. İnsanları nasıl rahatlatacağınızı, onlara nasıl servis verileceğini iyi bilirsiniz. Amaç duygunuz güçlüdür. Sabırlı, gayretli ve üretkensiniz. Yaptığınız işte kısa zamanda ustalaşırsınız. Teknik konularda beceriklisinizdir. Araştırmacı, detaycı, her işin pratiğini çabukça kazanan yapıdasınız. Birinci planda olma takıntınız yoktur. İşinizi iyi yapmanın yeterli olacağını düşünürsünüz. Alçakgönüllüsünüzdür; iddialı tavırlar içerisine girmekten ve giren kişilerden hoşlanmazsınız. Emir vermekten, patronculuk oynamaktan hoşlanmazsınız. Kendi işinizi kendiniz yaparsınız. Başkaları için de gocunmadan ve rahatça çalışabilirsiniz. Size verilen görevleri harfiyen yerine getirirsiniz. Bazen fazla işkolik olabilirsiniz. Kendinize sürekli iş yaratırsınız. Beklenmedik durumlarla karşılaştığınızda, pratik çözümler üretirsiniz. Başkalarının yanaşmaktan bile çekindiği karmaşık ve zorlayıcı işleri başarıyla çözersiniz. Çok titizsiniz; her şeyi inceden inceye araştırır, daima en mükemmelin arayışı içinde olursunuz. Hataları çabucak bulur ve eleştirirsiniz. Bu bilhassa kendi hatalarınızı için geçerlidir. Böyle zamanlarda, başarı elde edilmiş işlerden bile çok mutlu olamazsınız. Yapılmış olan hataları kafanıza takarsınız. Dostlarınız konusunda seçicisiniz. Herkesle çok yakın olmanız zordur.

Başak burcu ve moda: 23 Ağustos – 23 Eylül tarihleri arasındaki Başak zamanı yaz mevsiminin en son dönemini işaret eder. Doğanın en verimli dönemi bitmek üzeredir. Bu dönem, hem hasat zamanı hem de kış mevsiminin yaklaştığının habercisidir. Bu nedenle Başak kışa hazırlık yapmak zorundadır. Ürünler toplanıp saklanmak üzere hazırlanmalı ve soğuk kış günleri için en kusursuz şekilde çalışılmalıdır. Çünkü kışın kaynaklar son derece azaldığı zaman bile sıkıntı çekilmemelidir. Bunun içinde önce planlı olmak ve ekip çalışması yapmak gereklidir. Başak insanı içine doğduğu bu zamanın özelliklerini taşımaktadır.Bu yüzden son derecede tedbirli ve mükemmeliyetçidir. Hep uzun vadeli planlar yapar. Her şeyi her hangi bir hata olmaması için en küçük ayrıntısına kadar inceler.Son derece detaycı ve titiz davranır. Her şeyi analiz eder. En doğrusunu yapabilmek için sistem geliştirir. Başak insanının moda konusundaki yaklaşımı da böyledir. O seçimlerini daima ihtiyacına göre yapar. Alışverişlerinde uzun vadeli planlar yapar. İhtiyaç duymayacağı bir şeyi sırf hoşuna gidiyor diye almaz. Seçtiği kıyafetlerde göze batmaktan ve dikkat çekmekten hiç hoşlanmaz. Daima hesaplı ve kaliteli ve uzun süre kullanabileceği tercihler yapar. Aslında modaya uymak diye bir kaygıları da pek yoktur.

Renk: Mavi, gri, kahverengi saman sarısı,toprak tonları,ekru ve pastel yeşil Başak burcu için uygun renklerdir.

Başak burcuna uygun taşlar: Akik, Sitrin, Topaz, Aquamarine,Jasper, Safir, Yakut, Yeşim

Enerjiyi yükseltmek için: Mavi Topaz, Kalsedon, Safir

Biyolojik ritmi dengelemek için: Hellotrop, Ametist, Akuamarin

Şansı arttırmak için: Kaplan Gözü, Granat, Opal

Başak burcuna uygun hediyeler: Hafif ama kalıcı bir koku, deri kemer ve eldiven, sade ve uzun zaman kullanabileceği giyim eşyaları, iç giyim, Başak burcunun taşlarına uygun taşlardan yapılmış küpe, yüzük veya başka bir takı, bu burç insanına uygun bir hediye olarak seçilebilir.

Başak Burcu ve İlişkiler

Element: Toprak
Nitelik: Değişken
Polarite: Negatif
Yönetici Gezegen: Merkür ve çeşitli asteroidler

Aslan ve Başak kadar birbirinden farklı ve ard arda gelen burç yoktur. Tüm positif-negatif burç çiftlerinde olduğu gibi burada da ikinci burç bir öncekinin tamamlanmış halidir. Başak tamamlanmış bireyi ifade eder; Aslan kadar bağımsız ve gururlu olmamakla birlikte fiziksel ve sosyal evrenleri karşılaştırarak her ikisini de ortak bir noktada bir araya getirmeye çalışır. Başak, fiziksel evreni adapte olunması gereken bir engel olarak görür, bu kişinin etkin olmayı öğrenebileceği bir çerçeve ve hizmet edilmesi gereken bir realitedir. Sosyal evrene de aynı biçimde yaklaşır. Olumsuz Aslan’ın kibirinden olumsuz Başak’ın itaatkarlığına doğru ilerleriz. Aslan’da kendi kendine yetmeye çalışan birey Başak’ta tamamen etkin olmaya çalışır. Başak kendini dünya ile başa çıkmakta ne kadar etkin olduğunu ve elinden geleni yaptığını göstererek ispatlar. Birey üzerindeki vurgu ortadan kalkmıştır.

Başak, işçiliğinin kalitesiyle sosyal tanınmaya çok az gereksinim duyar, onun için önemli olan işini iyi yaptığını bilmesidir. Başak, fiziksel dış dünya realitesi ile sosyal evrenler ile yüzleşirken en azından bir dereceye kadar tedbirlidir ve hatta biraz da tedirgin olabilir. Başak, Aslan’ın çocuksu egoizminin ilk ağır yenilgisi gibi görülebilir. Uysal ve dikkatlidir. Yaptığı işin kalitesinin başkaları tarafından onaylanmasına gereksinim duymayan Başak bir birey olarak kendinden yeterince emin değildir ve bu nedenle dış baskılara çok direnç göstermez. Sosyal baskı altında Başak, Zodyak’ın en kuralcı burçlarından biri olabilir. Kendisine asil biri gibi davranılmasına ihtiyacı yoktur ancak başkalarından kabul görmeyi ister.

Elbette tüm Başaklar korkak, güvensiz ya da kuralcı değildir. Başak, dış gereksinimler ve görevler ile Aslan’ın ılımlı hale gelmiş halidir. Her Başak kişiliği en az diğer burçlar kadar güçlü ve başarılı olma kapasitesine sahiptir. Başak, kişinin başarı kaydederkenki halini etkiler, başarının kendisini değil.

Başak, ilerleme kaydetmek için fazla bir kendine güvene ihtiyaç duymaz ve başkalarının onu olduğundan daha iyi algılamaları için onlara blöf yapmaz. Başak kendi öz değerlendirmesini yaparken gerçekçi olmaya gayret eder. Hatta fazlasıyla alçakgönüllü olma hatasına da düşebilir. Başak, Aslan kadar dürüsttür ve kendisini olduğundan farklı göstermeyi istemez. Dünyanın sunduğu araçları kullanıp çevresindeki dünyayla güvenilir bir ilişki kurarak başarılı olmak ister.

Başak, bazı Aslanların zaten sahip olduklarını düşündükleri şeyi başarmaya çalışırlar: mükemmellik.mükemmelliğin anahtarı kendini eleştirebilmek ve analiz edebilmektir ve Başak başarısız olduğunda kendini eleştirmekte fazlasıyla acımasız olabilir.(başkaları başarısız olduğunda da acımasız olabilir)

Başak, değişken bir burçtur. Dünyayı olduğu gibi algılayan Boğa’nın aksine Başak kendini ve dünyayı değiştirmeye çabalar. Başak işini yaparken gözler önünde olmaktan hoşlanmaz ancak değişim sağlayabilme başarısı onun için önemlidir.

Patron olmak konusunda ısrarcı değildir fakat etkin olduğunu hissetmek ister. Fiziksel dünya tamamen güvenilir bir yer değildir: planlar iyi dahi olsa bazen işler ters gidebilir. Bu, Başak’ın zihnini diğer burçlardan daha fazla meşgul eder. Hiçbir şeyin gözden kaçmasına izin vermeden kontrol sağlamak amacıyla detaylara odaklanır. Bu da bu burcu analiz konusunda iyi kılarken büyük resmi görmesini engeller. Detaylar geniş bakış açısına üstün gelebilir.

Kurallara uyma isteği Başak’ı kişisel alışkanlıklar konusunda da özenli olmaya iter ancak eğer mükemmel bir sistem oluşturamazsa tamamen boş verebilir. Başak yaşamın birçok alanında aradığı yüksek standartlara erişemezse bu onun tamamen vazgeçmesine neden olabilir. Aksi takdirde bu burç birçok konuda ılımlıdır.

Başak’ın estetik standartları da yüksektir. İşlevin form ile bütünleştiği elişçiliğinin burcudur. Fakat Başak işlevi olmayan güzellikler konusunda sabırlı değildir, pratik bir burç olduğu için her şeyin bir amaca hizmet etmesi gerektiğine inanır.

 • Hayatındaki kişiden karar vermesine yardımcı olmasını, günlük hayatı beraber planlayacağı birisi olmasını bekler
 • Partneri zeki, anlayışlı, destekçi, alçak gönüllü ve fedakar biri olmalıdır. Daima ona yardıma hazır olmalıdır.
 • Titiz ve eleştireldir. Kolay beğenmez, memnun olmaz. Bunu ilişkilerine de yansıtır. Fazla eleştirel davranıp, kalp kırabilir.
 • İş hayatında, gayreti ve sayesinde başarıya ulaşacaktır.
 • Bir ebeveyn olarak, çocuklarını sistematik bir biçimde yetiştirmeye meyillidir. Onlara, hayatta ihtiyaçları olan şeyleri öğretir. Sorumluluk duygusunu geliştirmeye çalışır. Beklenmedik olaylarda nasıl davranması gerektiğini gösterir.
 • Teknik konularda beceriklidir. Araştırmacılığı ve detaycılığı sayesinde, her işin pratiğini çabukça kazanacaktır. En çok, ustalaştığı işler ve becerileri sayesinde tanınmak ister.
 • Maddi güvencede olmak, çalışmalarının karşılığında, mutlaka kazanç elde etmek arzusundadır. Hesabını iyi bilir. Daima ekonomik olanı tercih eder.
 • Çalışkandır; sabırlı, gayretli ve üretkendir. Birinci planda olmak gibi bir şartı yoktur. İşini çok iyi yapmasına rağmen, alçakgönüllülüğünü koruyacaktır. Çok iddialı tavırlar içerisine girmekten ve giren kişilerden hoşlanmaz. Emir vermekten hoşlanmaz. Kendi işini kendisi yapmayı tercih eder. Kendisini patron olmak zorunda hissetmez; başkaları için gocunmadan ve rahatça çalışabilecektir. Hatta böylelikle, daha da başarılı olacaktır. Kendisine verilen görevleri, harfiyen yerine getirecektir.
 • Hayatındaki kişiden beklenen, karar vermesine yardımcı olan, günlük hayatı beraber planlayacağı kişinin arandığını gösterir. Zeki, anlayışlı, destekçi, alçak gönüllü ve fedakar biri olmalıdır. Daima ona yardıma hazır olmalıdır. Ay’ı Başak’ta olan erkek, titiz ve eleştireldir. Kolay beğenmez, memnun olmaz. Bunu ilişkilerine de yansıtır. Fazla eleştirel davranıp, kalp kırabilir. İş hayatında, gayreti ve sayesinde başarıya ulaşacaktır. Bir ebeveyn olarak, çocuklarını sistematik bir biçimde yetiştirmeye meyillidir. Onlara, hayatta ihtiyaçları olan şeyleri öğretir. Sorumluluk duygusunu geliştirmeye çalışır. Beklenmedik olaylarda nasıl davranması gerektiğini gösterir.
 • Duygusallığın öne çıkarmaz. Hatta bu anlamda huzursuzdur. Duygusal yönü ağırlıklı durumlarla karşılaştığında, nasıl davranacağını belirlemekte zorlanır
 • Eleştirel ve seçicidir; her şeyi kolayca beğenmez
 • Günlük hayatın akışı içerisinde, organize ve planlı olma dürtüsüyle hareket eder.
 • Şartları kontrol edebildiği ve düzenleyebildiği, yaptığı işlere detaylarına kadar bir hakim olabildiği sürece kendisini duygusal anlamda güvencede hissedecektir.
 • İstediklerini elde etmekte çok başarılıdır ve zor durumların altından kalkma becerisine sahiptir.
 • Yetişmesi gereken bir yere vaktinde varmak, söz verdiği işi, söz verdiği zamanda yapabilmek, temiz giyinmek ve düzenli beslenmek, sağlığına dikkat etmek, onun hayattaki vazgeçilmezleridir.
 • Başkalarına yardım amacındadır. İnsanları nasıl rahatlatacağını, onlara nasıl servis verileceğini iyi bilir.
 • Uğraşlarında, dönemsel olarak çözümsüzlüğe düştüğü zamanlarda, kendisine iş yaratacak, kendisini bu şekilde avutacaktır. Örneğin ortalığı süpürebilir, dolapları düzenleyebilir, eşyaların yerlerini değiştirebilir vs. Beklenmedik durumlarla karşılaştığında, analitik gücünü kullanır ve pratik çözümler üretmeye çalışır. Başkalarının yanaşmaktan bile çekindiği karmaşık ve zorlayıcı işleri, adeta gönüllü olarak üstlenir. Diğer kişilere monoton ve sıkıcı gelen işlerin bile üstesinden gelebilir.
 • Hemen her konuda hayli titizdir. Her şeyi inceden inceye araştırır. Daima en mükemmelin arayışı içindedir. İşlerin tamamlanma aşamasından önce, hatta sonrasında bile hatalar bulacaktır. Bu yüzden, başarı elde edilmiş işlerden bile çok mutlu olamayabilir. Zira, yapılmış olan bir hata, çoktan kafasına takılmıştır bile…

İş Hayatı

Analizci, mükemmelci ve gerçekçi tarzıyla bu burcun insanı, iş hayatının aranan simalarındandır. Son derece organizedir. En ufacık detayı bile hesaba katar ve hiçbir şeyi şansa bırakmaz. Hataya tahammülü yoktur ve yanıldığı zaman kendisini acımasızca eleştirir. Çok iyi bir gözlemcidir, iş konularındaki kararlarını görerek ve bilerek verir. İş onun hayatıdır ve bu konuyu çok ciddiye alır. Giyim kuşamında bile bu ciddiyeti görmek mümkündür. Titizliği ve temizliği dillere destandır. Kendi sağlığına da çok düşkün olduğu için, tüm bu özellikleri birleştiren sağlıkla alakalı mesleklerde başarı şansı çok yüksektir. Fevkalade bir muhasebeci olabilir. Zira analizci kafası ve kusursuz dikkati sayesinde hesaba dayalı tüm işlerde başarı yakalayabilir. Yeni girdiği bir iş ortamında ilk yapacağı iş kendi düzenini kurmak olacaktır. Bir işveren olarak en tahammül edemediği şey tertipsizliktir. İşyerinde genel geçer kurallara uyulmasını bekler. Zira kendisi de kurallara çok saygılıdır. İster çalışan, ister işveren veya yönetici olsun işine asla geç gelmez, dakiktir. Bu konuda en ufak ayrıntıya bile özen gösterir. Büyük risklerden hoşlanmaz. Onun için önemli olan dürüstçe ve kuralına uygun para kazanmaktır. Bu bakımdan ne olduğu belirsiz olan işlerden kesinlikle uzak durur. İş ahlakına çok önem verir. Alçakgönüllüdür. Eleştirel olsa da asla mağrur değildir. İlla da kendisi en ön planda olmak istemez. O çok başarılı bir ikinci adam, gizli kahraman olabilir. Bu anlamda çok iyi sekreterler, asistanlar bu burçtan çıkarlar. Hizmet sektöründe çok başarılıdır. Kurduğu sistemin bir saat gibi çalıştığını gözlemlemek mümkündür. Çok çalışkandır ve tembelliğe müsamaha göstermez. Dinlenmesi gereken zamanlarda bile bir fayda üretme peşindedir. Kendisini güvende hissetmek için para kazanmalıdır. Aileden çok iyi olanaklara sahip olsa bile, muhakkak çalışmak ister. Bir çalışan olarak en büyük ihtiyacı takdir görmektir. Dile getirmese de, bunu göremediği zaman çok kırılacaktır. Zira o canla başla, işin iyiliği için elinden geleni yapmıştır. Bütün yapmak gereken onun sırtını sıvazlamaktır.

Merkürsel kalitesinden dolayı, taklit yeteneğine sahip olabilir ve sahnede başarılı olabilir. Detaylara olan merakı, onu her şeyi daha fazla didiklemeye, araştırmaya itecektir. Sağlık konularında çok dikkatlidir. Bu yüzden, sağlıkla ilgili alanlarda, doğal olarak başarılı olacaktır. Çalışkandır; sürekli kendini geliştirir ve bir şeyler öğrenme gayretindedir. Öğrendiklerini, başkalarıyla paylaşmaktan, onlara yardımcı olmaktan keyif alır. Araştırmacılık, doktorluk, hemşirelik, bakım uzmanlığı ve sağlıkla ilgili tüm konular, öğretmenlik, asistanlık, iletişim ve yayıncılık, en başarılı olabileceği alanlardır.

Başak’ın Diğer Burçlarla İş İlişkileri

Toprak burçlarıyla iyi ve sistemli çalışır. Özellikle kendisine benzeyen kişilerle daha rahat eder. Hava burçlarından, birlikte en hızlı iş çıkarabileceği burç İkizlerdir. Ama Terazi’yle zorlanabilir. Su burçlarından Yengeç’le oldukça verimli çalışabilir. Ateş burçlarından en çok zorlandığı ise organize edilmesi oldukça güç olan Koç’tur.

Astroloji Rehberliğinde Mükemmel Doğanızı Keşfedin!