Boğa Burcu

Ortaçağ Astrolojisi'nde Boğa Burcu

Venüs’ün evidir. Ay, bu burcun 3. derecesinde yücelir. Bu burçta birinci dekan yöneticisi Merkür, ikinci dekan yöneticisi Ay, üçüncü dekan yöneticisi Satürn’dür. Acı ve asitli tatları temsil eder.

Nitelikler: Topraksı, soğuk, kuru, melankolik, dişil, gecesel, sabit, hayvani bir burçtur; toprak üçlüsünden ve güneydendir. Venüs’ün gece evidir. Az sayıda çocuk verir. Adem ile Havva’nın elması ile bağdaştırılır.

Mevsim olarak: İlkbahara aittir. Gündüz saatlerinin gece saatlerinden uzun olduğu zamanları gösterir.

Dahil olduğu grup: Yarı sesli ve dört ayaklı burçlardandır. Az sayıda çocuk verir.

Vücutta uzuv olarak: Omuzların başlangıcına kadar, enseyi temsil eder.

Medikal Astroloji’de: Siyah ödü temsil eder.

Hastalıklar: Lenflerde görülen bir çeşit tüberküloz, boğaz ağrısı, yağ kistleri, gözlerden ya da burundan boğaza akan akıntılar, bademcik iltihabı ve bu bölgelerdeki kabarcıklar.

Yerler: Atları bulunduğu ahırlar, alçak evler, büyükbaş hayvanların kaldığı meskenler, yakınında hiç ev bulunmayan otlak ya da besi yerleri, engebesiz yerler ya da çalıların yeni söküldüğü yerler, buğday ve mısır ekilen yerler, çok uzakta olmayan küçük ağaçlar; evlerde kilerler, alt katlardaki odalar ve çiçeklenmiş ağaçlarla bağdaştırılır.

Olumlu Özellikler: Sakin ve dingin, huzur arayışında, ağır hareket eden, üretken, sabırlı, kararlı, güvenilirliğe önem veren, sağlamcı, tutucu, kalkıştığı işleri bitirebilen, riske atılmaktan hoşlanmayan, sadık, maddesel dünyaya önem veren, sahiplenici, serinkanlı, dokunduğuna inanan, tutarlı, doğaya düşkün, dayanıklı, küçük şeylerden mutlu olan, maddi, geleceğe güvenle bakmak arzusunda

Olumsuz Özellikler: İnatçı, rahatını bozmak istemeyen, sabitlik takıntısında, değişim ve yenilik istemeyen, esnek olmayan, materyalist, kıskanç, sevdiğini paylaşamayan, dünyevi zevklere düşkün, dar kalıplar içinde yaşamaktan hoşlanan, boğazına düşkün, zihinsel konulardan fazla hoşlanmayan, kolayına kaçan, risk almaktan kaçınan, ağırdan alan, tereddütçü.

Fiziksel Özellikler: Kısa fakat eksiksiz, güçlü ve iyi görünümlü bir vücut, geniş bir Alın, büyük Gözler, büyük Surat; geniş, güçlü Omuzlar; büyük ağız ve kalın Dudaklar; büyük Eller; bakımsız siyah saçlar.

Yükselen Boğa

Kişisel olarak: Hayattaki öncelikli amacı, maddi açıdan güvende olmak ve sahip olmaktır. Sakinlik ve dinginlik arayışındadır. Çok sabırlıdır. Tutucudur ve hayatın pratik alanlarıyla ilgilenir.  Becerikli ve iş bitirici olmasının yanı sıra, hayatında güvenli ve istikrarlı koşullar yaratmak ister. Mülkiyete ve finanssal meselelere önem verir ve genel olarak, mali kaynaklarını kendi yönetmek ister. Tutumludur ve doğal bir pazarlık yeteneği vardır. Fiziksel açıdan nasıl keyif alınacağını bilir ve bazı durumlarda bedensel zevklere kendini fazla kaptırabilir. Genel olarak, kolay sinirlenmeyen, sabırlı ve sakin bir kişilik sergiler. Buna karşın, çok fazla üstüne gelinirse, küçümsenmeyecek bir güce dönüşür. Statükonun değişmesinden yanadır, ama canı istediği zaman oldukça sabit fikirli ve inatçı da olabilir. Keyif ve konfora önem verir. Doğa, sanatla ve estetikle ilgili konulara çekilir.

Fiziksel olarak: En belirgin özellik kalın ensesidir. Omuzlar geniş, kaslı ve belirgindir. Bu özellikleriyle Koç burcunu andırır. Yanaklarda gamzeler olabilir. Dudaklar kelebek şeklinde, genellikle kalındır. Küçük ve dengeli yüz, kalın telli ve dalgalı saçlar, belirgin elmacık kemikleri, köşeli çene, tatlı bir gülümseme verebilir. Alın yapısı düz ve geniş olabilir. Erkeklerde ilerleyen yaşlarda hilal şeklinde kellik görülebilir. Burun normalden iri ve kemerli olabilir. Yavaş hareket etmeye meyillidir. Yürüyüşte bir omuz öbürüne nazaran daha öne çıkabilir. Ağır ve sakin bir konuşma tarzı vardır. Ses tonu tok ve kalındır. Yuvarlak ve koyu renkli gözler, düz alın dikkat çeker. Kadın veya erkekte göğüs kısmı muhakkak geniştir. Bu yükselene sahip kadınlar genelde iri göğüslü olur. Bazen kısa boylu ve tıknazdır. Venüs özellikleri hakim olan Boğalarda ses tonu daha ince, yüz hatları orantılı ve zariftir. Yuvarlak elmacık kemikleri ve çene yapısı vardır. Gözler mavi olabilir.

Ay Boğa’da

Ay bu burçta yücelir; aynı zamanda üçlü yöneticiliğine sahiptir. Ay, bazı eski astrologlara göre, Yengeç’ten de fazla bu burçta rahat etmektedir. Ay burada fiziksel ve maddi güvence ihtiyacına yol açar; zarar görmüyor ise, aradığı bu güvenceleri burada bulabilecektir. İyi yaşama arzusundasınız. Alışkanlıklarınızdan kolay vazgeçemiyorsunuz. Uç noktada, kendinizi bedensel zevklere fazla kaptırma ihtimaliniz var. Keyiflere, yeme içmeye düşkünlük ve hareket etmekten fazla hoşlanmama, kilo almanıza sebep olacaktır. Zira, metabolizmanız yavaş çalışmaktadır. Güçlü bir tutuculuk ve belirgin bir inatçılık da vardır. Sadakat sizin için çok önemlidir. Sevdiklerinizden istikrar beklersiniz. Sahiplenici, kıskanç ve tutucusunuz. Sabırlı olmanızla, her zaman takdir edilirsiniz. Sakin ve değişmeyen yapıdasınız. Kolay tepki göstermez; üzerinize gelinmediği sürece, atak davranmazsınız. Diğer kişilere nazaran ağır hareket ediyor olmanız, eleştiri almanıza sebep olabilir. Bu yerleşim, hayat görüşleri ve inançlar adına sabitliğe işaret edecektir. Sevgi vermek ve sevgi almak sizin için çok önemlidir. Duygusal anlamda, genel olarak istikrarlısınızdır. Durağanlık, sağlamlık arayışındasınız. Toprakla, bahçeyle, doğayla ilgilenmek size çok iyi gelecektir. Paranız olmadığında, kendinizi rahat hissetmezsiniz. Sahip olduğunuz değerleri koruyabilmek için çok çalışmak gerektiğinizin farkındasınız. Hayatta ağır ve emin adımlarla ilerlemeyi tercih edersiniz. Kariyerinizde tırmanmak için gerekli sabrı gösterir ve sonunda da tırmanmayı başarırsınız. Çevrenizdekilerle iyi geçinme çabasındasınız. Ama, gerçek dostları sayılıdır. Sır saklamasını bilirsiniz.

Boğa Burcu Hakkında Kısa Bilgiler

 • Maddi güvence ihtiyacındadır. Güvenliğini sağlaması için sahip olduğu şeyleri arttırma eğilimindedir.
 • Değerli şeylere sahip olmak onu rahatlatacaktır. Ama, öncelikle güven duyacağı bir eve sahip olmalıdır.
 • Kendi değerini bilen, ailesini ayakta tutmayı başarabilen bir mizaca sahiptir.
 • Güvenli bir eve, iyi bir eşe, istediği giysilere, iyi bir otomobile sahip olmak, çok önemlidir.
 • Başarılı olmak ve standartlarını istediği noktada tutabilmek için, çok çalışması gerektiğinin farkındadır.
 • Toprakla, bahçeyle ilgilenmek, onu rahatlatacak en keyifli şeylerden biridir.
 • Eşine, her türlü lüksü sağlama arzusunda olacaktır.
 • Huzurlu bir ortam ve devamlılığını sağlayabileceği şartlar, onun için çok önemlidir.
 • Hayatta ağır ve emin adımlarla ilerlemeyi tercih eder.
 • Sakin ve değişmeyen yapıdadır. Kolay tepki göstermez.
 • Kendisinden üstün veya zengin biriyle evlilik arzusundadır.
 • Günlük olaylara, bir toprak burcu pratikliği ile yaklaşır. Sahip olduğu şeylerin az olması, onları sıkıca tutmasına, stok etmesine sebep olacaktır. Eğer bu parası ise, en son kuruşu kalana kadar, kaybetmemeye çalışacaktır.
 • İyi bir yaşam arzusu ve alışkanlıklarından vazgeçememe söz konusudur. Güçlü bir tutuculuk ve belirgin bir inatçılık da vardır.
 • Aşk hayatında, dişiliğini ortaya koyar; tutucudur. Kıskançlık gösterebilir.
 • Keyiflere düşkünlük ve hareket etmekten fazla hoşlanmama, kilo almaya sebep olacaktır. Sadakat önemlidir; sabırlı olma ve ağır hareket etme en belirgin özelliklerdir.
 • Çevresindekilerle iyi geçinme çabasındadır. Ama, gerçek dostları sayılıdır. Sır saklamasını bilir.
 • Hayatındaki diğer kişilerin, özellikle de ailesinden kişilerin, kendisine karşı davranışlarında her zaman aynı olmalarını bekler. Eğer böyle olmazsa, duygusal anlamda yaralanır.
 • Kariyerinde tırmanmak için gerekli sabrı gösterecek ve tırmanmayı başaracaktır.
 • Anne ise, çocuklarına şefkat ve sıcaklık gösterecek, ihtiyaçları olduğunda, yanlarında olacaktır.

İş Hayatı

Ağırbaşlı, huzurlu ve uyumlu tavrıyla işyerinde oldukça sevilir. Ağır hareket etmeyi tercih eder. İş hayatında birinci kural somut sonuçlar elde etmek olmalıdır. Fanteziye ve hayal gücüne dayalı işlerde rahat etmez. O, bütün dayanıklılığını ve çalışma gücünü ortaya koymalı ve bunun elle tutulur karşılığını almalı, işinde gelecek olduğuna inanmalıdır. Çalışma alanında kendisini güvende hissetmeye büyük ihtiyaç duyar. Düzenli maaş alacağı işleri tercih eder. Sorumluluk yüklenmekte zorluk çekmez. Yeter ki iş ortamında onu huzursuz edecek şartlar oluşmasın. Mutlu olduğu bir işte yıllarca çalışabilir. Para kazanmaya çok önem verse de, huzuru bulacağına inanmadığı ama daha çok kazanacağı başka bir işe dönüp bakmaz bile. İnatçılık derecesinde kararlıdır ve aldığı kararlarından kolay dönmez. Bir yönetici veya patron olarak; çalışanlarının güvenliğini düşünen, insana değer veren, sadakate önem veren yapıdadır. Bir iş adamı olarak paranın kokusunu çok iyi alır ve para kazanma konusunda inanılmaz bir yeteneğe sahiptir. Fakat büyük risklerden uzak durur. Onun için en iyi yatırım, en garanti ve devamlılığı olandır. Büyük iniş ve çıkışlardan nefret eder. Hatta, birden yükselen trendleri anlamakta bile zorlanır. Böyle bir durum onun hayat görüşüne aykırıdır. O tırnaklarıyla kazıyarak bir yerlere gelmelidir. İş koşulları ne kadar ağır olursa olsun, azimle çalışır. Belli kuralları vardır ve bu konuda biraz katıdır. Yine de insana olan sevgisi, zaman zaman toleranslı olmasını sağlayacaktır. Zira dışarı belli etmese de aslında oldukça duygusaldır. Sermaye ve bankacılık, efektif para ile yapılan işler, ev dekorasyonu, moda ve güzellik, lüks eşya, sanat, toprak mülkiyeti, bahçecilik gibi işlerde çok başarılı olabilir.

Boğa’nın Diğer Burçlarla İş İlişkileri

Diğer toprak burçları olan Başak ve Oğlak’la çok rahat çalışır. Organize, herkesin ne yapacağını bildiği, iş verimliliğinin yüksek olduğu bir çalışma ortamı oluşur. Ateş burçlarının riskçi yapısı pek Boğa’ya göre değildir. Özellikle Koç burcunun aşırı cesaretle, bazen de önünü görmeden risk almasını anlaması mümkün değildir. Hava burçlarının hareketli ve yenilikçi tavrı, bu özellikleri fazlaca taşımayan Boğa insanı için zamanla eziyete dönüşür. Bu anlamda İkizler burcunun ortama ve koşullara göre davranabilen esnek yapısı, onu inanılmaz şaşırtacak, İkizlerin hareketliliğine ve değişkenliğine yetişmekte zorlanacaktır. Su burçlarıyla rahat eder. Özellikle Yengeç burcunun garantici, gelenekçi ve tutucu yönleri tam ona göredir. Ama Akrep burcunun uçlarda ve riske daha fazla açık tarafları zorlayıcı olabilir. Ara sıra İnatlaşma olsa da, birbirlerini tamamlayıcı özellikler gösterebilirler.

Astroloji Rehberliğinde Mükemmel Doğanızı Keşfedin!