İkizler Burcu

Ortaçağ Astrolojisi'nde İkizler Burcu

Merkür’ün evidir. Kuzey Ay Düğümü, bu burcun 3. derecesinde yücelir. Bu burçta birinci dekan yöneticisi Jüpiter, ikinci dekan yöneticisi Mars, üçüncü dekan yöneticisi Güneş’tir.

Nitelikler: Havadar, sıcak, nemli, sanguine (umutlu, iyimser), gündüzsel, değişken ya da çift-vücutlu insan burcudur; Merkür’ün gündüz evi; hava üçlüsünden, batılıdır, erildir. Çok yüzlüdür. Uçma ve havacılık ile ilgilidir. Tatlı şeyleri temsil eder.

Dahil olduğu grup: İnsan ve çift vücutlu burçlardandır. Kısır burçlardandır. Güçlü sesli burçlardandır.

Mevsim olarak: İlkbahara aittir ve son dönemlerindeki günlerin en uzun olduğu zamanları gösterir.

Vücutta uzuv olarak: Omuzlar, kollar ve ellerle ilişkilendirilir.

Hastalıklar: Kollar, omuzlar ve ellerdeki tüm hastalıklar ve hasarlar, kan zehirlenmesi, damarlarda tıkanıklık, rahatsızlık verici kuruntular.

Yerler: Lambri, odalar, evin sıvası ve duvarları, holler, gaz kullanılan yerler, tepeler ve dağlar, ambarlar, para ve hazine saklanan depolar; yüksek yerler. Uzun ağaçları temsil eder.

Olumlu Özellikler: Değişken, hareketli, hızlı, interaktif, bilgi alan ve dağıtan, zeki, akılcı, rasyonel, mantıklı, anlayışlı, entelektüel, meraklı, esnek, çok yönlü, adapte, yüzeysel, her zaman yoğun, hareketli, neşeli, ikna edici, yüzeysel, çok yönlü, özgürlüğüne düşkün, sosyal, dışa dönük, önyargısız, araştırmacı, canlı

Olumsuz Özellikler: Çabuk sıkılan, dağınık, konsantre olamayan, tutarsızlık gösterebilen, havai ve uçarı, gergin, fazla yüzeysel, vefasız, kaypak, sabırsız, yüzeysel, rutin işlerden sıkılan, bazen sivri dilli, alaycı, kendini fazla zeki bulan, abartan, gerçekleri çarpıtan, duygusal anlamda sığ.

Yükselen İkizler

Kişisel olarak: Hayattaki öncelikli amacı, istediklerini yapabilmek ve hareket özgürlüğü kazanmaktır. Hayata yönelik akli bir yaklaşım sergiler; zihinsel açıdan sürekli tetiktedir ve öğrenmeye heveslidir. Meraklıdır; yüce ilimlerden saçma şeylere kadar çeşitli alanlara ilgi duyabilir. İletişim kurma, öğrenme ve öğrendiklerini hemen paylaşma arzusundadır. Etrafının her zaman insanlarla dolu olmasını başarır. Fakat ilişkilerinde yüzeyseldir. Fiziksel olarak çok hareketlidir, yerinde duramaz. Her an kaçmaya hazır gibidir. Konuşkandır ve olayları çabuk kavrar. Şartlara göre davranmayı ve yön değiştirmeyi becerir. Değişimden, farklı dostları ve iş arkadaşları olmasından hoşlanır ve faal bir sosyal hayatı vardır. Bugünü ve anı yaşamaya bakar. Neşeli ve muzırdır; bazen yüzeysel davranışlar sergileyebilir ve maymun iştahlı olabilir.

Fiziksel olarak: İnce vücut hatları vardır. İnce eller ve parmaklar, uzun ince ayaklar ve bilekler en dikkat çeken özelliklerdir. Boyun uzun ve sürekli hareket halindedir. Gövde kısmı uzundur. Bacaklar ve kollar da uzundur. Oldukça çabuk hareket eder, çevik ve kıvraktır. Eller ve kollar sürekli hareket halindedir. Konuşurken ellerini ve parmaklarını sıkça kullanır, fazla jest yapar.  Çok fazla konuşup, hemen her konuda detay verse de sözlerde duygusal vurgular yoktur. Ses tonu hafiftir, gür değildir. Yüz şekli oval, alın bombeli ve çıkık olabilir. Daima soran meraklı bakışlar, fıldır fıldır dönen küçük gözler ve kısık bakışlar dikkat çeker. Kadınlarda göğüsler küçük, ama kalçalar biçimlidir. Erkeklerde de benzeri biçimde olabilir. Kolları sallayarak yürürler. Yüz kısmı uzunca ve ovaldir. Alın kısmı geniş, karakteristik olarak silindirik yapıdadır. Kaşlar genel olarak düzdür. Yüz, göz hizasından aşağı inildikçe daralabilir. Böylelikle kafa kısmı daha balonumsu gözükebilir. Bazı erkeklerde sadece bıyık görülebilir.

Ay İkizler’de

Ay bu burçta peregrinedir. Bu yüzden bu burçta doğasının özelliklerini rahatça sergileyemez. Ay’ın arzuladığı sabitlik ve huzuru, bu burçta bulması zordur. Çünkü İkizler, sürekli değişen şartları göstermektedir. Bir konuya konsantre olmakta zorlanırsınız. Hareketli, değişken, dağınık ve kararsız bir profil izlersiniz. Renkli bir mizaca sahipsiniz. Etrafınızca konuşkan, şartlara çabuk adapte olan, çabuk yön değiştiren biri olarak bilinirsiniz. Duyguları ikinci plana atarsınız.Kendi duygularınızı, hassasiyetlerinizi göz ardı edersiniz. Duyguları pek ciddiye almazsınız. Havailik yapmaya meyillisiniz. Maceralar yaşamaya isteklisiniz. Her şeyi çabuk kavrarsınız. Meraklı olmanız, sizi pek çok konuda bilgi sahibi olmaya itiyor. Entelektüelsiniz. Sürekli yeni şeyler öğrenme çabasındasınız ve düşünce kalıplarınız bu öğrendiğiniz şeylere göre değişebiliyor. İletişimcisiniz; sürekli yeni kişilerle iletişimde olmak istersiniz. Zihinsel konulardan konuşmayı seversiniz. Neşeli, esprili ve nazik konuşmalarınız sayesinde, etrafınızdakilerden ilgi görürsünüz. Monotonluktan ve kendini yenilemeyen insanlardan çabuk sıkılırsınız. Sabırsızsınız; çocuksu bir şekilde her şeyin bir an önce gerçekleşmesini istersiniz. Bekledikleriniz gerçekleşince de, yeni şeyler arayışına girersiniz. Partnerinizden en büyük beklentiniz, kendinizi özgürce ifade etmenize engel olmaması ve bunu anlayışla karşılamasıdır. Konuşma ve ifade özgürlüğünüz kısıtlanırsa, kendinizi ruhen çökmüş hissedersiniz. Partnerinizin de, sizin gibi, zihinsel aktivitelere eğilimli olmasını ve konuşkan olmasını beklersiniz. Olayları, konuşarak çözümlemekten yanasınız. Fikir alışverişi yapmak, sizin için partnerlikte en önemli şeydir. İletişim yeteneklerinizi kariyerinizde kullanabilirseniz, çok daha başarılı olursunuz.

İkizler Burcu Hakkında Kısa Bilgiler

 • Entelektüel ve çok yönlüdür
 • Hayat dolu, enerjik ve esprilidir
 • İnsanlarla kolay iletişim kurar, esnek ve sosyaldir. Sürekli yeni insanlar tanımak ister
 • Adeta şeytan tüyü vardır; ne yaparsa yapsın affedilir
 • Ev hayatı onlara göre değildir; sürekli dışarıda ve aktif olmak isterler
 • Kolay sıkılır, sürekli değişiklik isterler. Yerleşik ve düzenli hayatı sevmezler
 • Özgürlüklerine düşkündürler
 • Sorumluluk altına girmek istemezler. İçinde bulunduğu anı yaşamayı tercih eder
 • Renkli bir mizaca sahiptir. Konuşkandır. Şartlara çabuk adapte olur ve çabuk yön değiştirir.
 • Duyguları sabit değildir, sıkça değişir. En son neler hissettiğini anımsaması bile zordur. Duyguları ikinci plana atar.
 • Çeşitlilik ve entelektüel uyarım ihtiyacındadır
 • Bazen fazla açılıp kaldırabileceklerinden fazla yükün altına girebilir; çünkü çoğunlukla üzerine aldığı yükün farkında değildir.
 • Temel güdüsü, iletişim sağlamaktır. Etrafındaki insanlara, yaşamında veya günlük hayatta yaşadığı majör veya minör olayları anlatmaya bayılır. Etrafındakilerin, onun anlattıklarıyla ilgilendiklerini düşünür. O da onlarla ilgilenir; ama sadece birkaç dakika için.
 • Sürekli yeni kişilerle iletişimde olmak isteyecektir. Monotonluktan ve kendini yenilemeyen insanlardan çabuk sıkılır.
 • Sabırsızdır. Çocuksu bir şekilde her şeyin bir an önce gerçekleşmesini ister. Bekledikleri gerçekleşince, sıra başka şeye gelecektir.
 • Hem zihinsel, hem fiziksel açıdan sürekli hareketlidir
 • Her ortama kolaylıkla uyum sağlar
 • Çift kısmetlidir. İlişkileri iyi sonuçlanmazsa bile, yeni bir eş bulmakta gecikmez.
 • Zekidir; her erkeği kendisine bağlayacak kalıba girebilir
 • Bu yerleşim, sıklıkla taşınma ve bolca seyahatle birlikte, yoğun bir hareketliliğe işaret eder.
 • Etrafındaki değişikliklere çok kolay adapte olabilir. Buna karşın, iş duygusal konulara gelince gerilir. Duyguları, hassasiyetleri, tabuları göz ardı eder
 • Olayların derin ve duygusal boyutuna fazla eğilemeyecektir. Zihinsel konulardan konuşmayı sever. Neşeli, esprili ve nazik konuşmaları sayesinde, etrafındakilerden ilgi görmeyi başarır.
 • Gelenekçiliğe karşıdır; tabuları yoktur
 • Hareketlidir; dağınık ve karasızdır. Hareketleri, çoğunlukla başkalarını şaşırtır. Her dakika, başka yapılacak işleri, gideceği yerler, tatmin edeceği merakları vardır.
 • Entelektüel ve zekidir; her şeyi çabuk kavrar. Meraklı olduğundan, pek çok farklı konuda bilgi sahibi olmak isteyecektir.
 • Düşünce kalıpları çabuk değişir. Bir konuya derinlemesine girecek kadar vakti olmadığını hisseder. Öğrenme arzusunu, sürekli yeni şeyler öğrenerek tatmin edilmelidir. Çok konuya dağılacağından en büyük riski, şimdiye kadar öğrendiklerinin unutulacak kadar yüzeyde kalmasıdır.

İş Hayatı

Meraklı ve öğrenmeye gereksinim duyan yönlerini iş hayatında da ortaya koyarlar. Her zaman yeni bilginin ve gelişmelerin peşindedirler. Bu yönleriyle çok iyi gazeteci olabilirler. Başkalarının hayatlarını öğrenmek, etrafında ne olup bittiğini anlamak daima çok önemlidir onlar için. Her türlü ortama çabuk adapte olabildikleri ve kendilerini çabuk sevdirdikleri için, yeni girdikleri iş ortamında etrafındakilerle dostluk kurması fazla zaman almayacaktır. Hatır gönül ortaya koyup, altından girip üstünden çıkan İkizler insanı, başkalarının halletmekte zorlandıkları işlerin içinden çabucak çıkıverirler. Oldukça çabuk düşünüp hızlı hareket ederler. Kararlarını seri alırlar. Ama bu durum bazen zarar da getirebilir. “Acele işe şeytan karışır” sözü onlar için geçerlidir. O an için geçerli olan bu çabuk çözümler, uzun vade için düşünüldüğünde olumlu neticeler ortaya çıkmayabilir. Çok yönlülüğüyle tanınan bu burcun insanı, aynı anda birden çok işle uğraşabilir. Hatta bazen tek iş onlara monoton bile gelecektir. Çünkü kafasında mevcut problemi çözmüş, bir sonra karşısına gelecek işle ilgilenmeye başlamıştır bile. Ama bu yüzden dağılma riski de vardır. Bir çalışan olarak kesinlikle onu fazla sıkmamak gerekir. Serbest bırakmak, onun bütün becerilerini ortaya koymasına fırsat tanımak gerekir. Son derece iyi konuşurlar ve ikna edicidirler. Bu yüzden pazarlamaya yönelik işleri onlara bırakmakta fayda vardır. Çok araştırmacı oldukları için, her konunun altından kalkabilecek bilgiye sahip olurlar. İş hayatında zihinsel uyarılar alabilecekleri ve monotonluktan uzak ortamlarda çalışmayı tercih ederler. Hatta mümkünse ofis dışında iş takibi. Bir işveren veya idareci olarak; sorunların nasıl çözüleceğini iyi bilirler ve çok beceriklidirler. Kesinlikle kavgaya ve tartışmaya yanaşmazlar ama sözlerle arası iyi olan bu kişilerle laf dalaşına girilmemesi zaten isabetli olur. Zira en can alıcı noktaları vurmakta zorlanmazlar. Şartlara göre davranmayı tercih ederler. Bu yüzden karaları çok kesin olmayabilir. Daima akıllıca olan yeni fikirlere saygı duyar ve kararlarında esneklik gösterebilirler. Söyledikleri veya yaptıkları şeyden mesul tutulmak onları sıkacaktır. Aynı anda pek çok işi ve kişiyi idare edebilirler. Oldukça seri hareket ederler.

İletişimle ilgili konularda doğuştan yeteneklidirler. Yayıncılık, felsefe, filoloji, pazarlama, tanıtım ve reklamcılık, sunuculuk gibi alanlarda başarılı olabilir.

İkizlerin Diğer Burçlarla İş İlişkileri

Sabit burçlardan Boğa ve Aslan burcuyla anlaşmakta zorlanabilirler. Bu burçların değişime ayak direyen ve hızlı hareket etmeyen yapısı İkizler burcu insanında sıkıntı yaratacaktır. Balık ve Yengeç burçlarının tutucu ve işle ilgili olaylara daha duygusal boyuttan yaklaşmaları, mantığı ön planda tutan İkizler insanını engeller. Merkürsel ve değişken bir burç olan Başak’larla çabuk hareket etmeleri ve iyi organize olmaları çok daha mümkündür. En rahat ettikleri ve yaratıcılıklarını ortaya koyabildikleri burçlar ise Kova ve Terazi’lerdir. Mantık ön plandadır ve çok iyi bir takım oyunu ortaya koyulabilir.

Astroloji Rehberliğinde Mükemmel Doğanızı Keşfedin!