Koç Burcu

Ortaçağ Astrolojisi'nde Koç Burcu

Mars’ın evidir (ev ifadesi Ortaçağ Astrolojisi’nde genel anlamda Zodyak burçları manasında kullanılmıştır). Güneş, bu burcun 19. derecesinde yücelir. Bu burçta birinci dekan yöneticisi Mars, ikinci dekan yöneticisi Güneş, üçüncü dekan yöneticisi Venüs’tür.

Nitelikler: Koç, eril bir gündüz burcudur; hareketli, öncüdür, ekinoks burcudur; doğası ateşli, sıcak ve kurudur. Choleric (öfkeye meyilli) mizaçtadır. Ateş üçlüsündendir. Acı tatları temsil eder.

Medikal Astrolojide: Sarı öd ile bağdaştırılır.

Vücutta uzuv olarak: Kafa ve yüzü temsil eder.

Mevsimsel olarak: İlkbahara aittir, günlerin uzamaya başladığını gösterir. Çabuk yükselen burçlardandır.
Dahil olduğu grup: Dört ayaklı ve yarı sesli burçlardandır. Az sayıda çocuk verir, bazen ikiz çocuğa işarettir.
Hastalıklar: Yüzdeki tüm darbeler, kabarıklıklar, sivilceler, çiçek hastalığı, çatlak dudaklar, Polip, mantar hastalığı, düşme-hastalığı, felçler, migrenler, baş ağrısı, diş ağrısı ve kellik.

Yerler: Koyunlar ve küçükbaş hayvanların beslendikleri ya da bulundukları yerler, kumlu ve engebeli yerler, hırsızların saklandığı yer (bir nevi, ıssız yer); Evlerde çatı, tavan, küçük hayvanların ağılı, yeni ele geçirilen ya da sürülmüş topraklar, ya da tuğlaların veya kirecin yakıldığı bir yer.

Olumlu Özellikler: Başlatan, yaşamını biçimlendiren, hayatta kalan, lider, öncü, çabuk harekete geçen, kendini direkt olarak ortaya koyan, cesur, girişimci, güçlü, enerjik, riskçi, hayata renk katan, hareketli, keşifçi, kararlı, deneme yanılma yoluyla öğrenen, maceracı, coşkun, cömert, mert, yenilikçi, açık fikirli, kendine güvenen, amaç duygusuna sahip, rekabetçi, spontane, açık sözlü, samimi, çabuk kavrayan.

Olumsuz Özellikler: Fazla kendine dönük, bencil, öncelik isteyen, düşüncesizce atılan, fazla heyecanlı, aşırı riskçi, kazaya meyilli, sakar, öfkeli, çabuk tahrik olan, kavgacı, hırçın, paylaşmaktan hoşlanmayan, fanatik, maymun iştahlı, sabırsız, vizyonu dar, tecrübelerden ders almayan, ani parlayıp sönen, rutinlere katlanamayan, sabit kalamayan, anlamsızca mücadele eden, huzursuz, bencil, zorba, acımasız patavatsız, temkinsiz, lafazan, pot kıran, sert ve dik başlı, egosantrik.

Yükselen Koç

Kişisel olarak: Hayattaki öncelikli amacı, itibar ve güç kazanmaktır. Kendinden emin, iddialı, enerjik ve açık sözlüdür. Amaçları doğrultusunda hareket eder, amaçlarına ulaşması engellendiğinde çabuk öfkelenir. Kararlıdır, doğal olarak girişimcilik yeteneğine sahiptir. Cesur ve gözü pektir; risk almaktan ve diğer insanların korkutucu buldukları şeylere teşebbüs etmekten hoşlanır. Rekabet ortamında bulunmaktan rahatsız olmaz; aksine kendini bulur. Rekabetçi bir yapısı vardır ve diğer insanlarla hem zihinsel hem de fiziksel mücadelelere girmekten hoşlanır. Hareketli ortamlarda bulunmaktan ve inisiyatif almaktan hoşlanır. Zoru sever. Sadece kendini düşünebilir. Hareketlerinde özgür olmaya meyillidir; başkaları tarafından yönetilmesi zordur. En iyi savunma hücumdur anlayışındadır. Güdüsel olarak çabuk harekete geçer. Fazla cüretkar olabilir ve sabırsızlığı yüzünden güçlüklerle karşılaşabilir.

Fiziksel olarak: İnce uzun, atletik bir yapı, sağlam ve dik duran sırım gibi bir vücut, sanki her an öne atılmak için hazır  bekliyor gibi duruş göze çarpar. Kemik yapısı sağlamdır ama kaba gözükmez. Kafa yapısı uzun ve üçgenimsidir. Bazen boyun kısa ve omuzların arasında gibidir. Omuzlar genelde geniştir. Yüzde güçlü ve keskin bir ifade hakimdir. Gözler yüze göre daha iridir. Kaşlar kalın, bazen sivri olabilir. Güçlü bir çene yapısı vardır. Bazen çenede çukur olabilir. Ağız yapısı düzgün, dudaklar ince, alın geniş, saçlar gençlik döneminde kalın, gür ve sıktır. Saçlarını uzun tutmayı tercih edebilirler. Bazı erkeklerde olgunluk döneminde dökülme olabilir. Erkeklerde ayaklar normalden büyük olabilir. Eller de iri olabilir. Kararlı ve etkileyici bir ses tonu vardır. Kadınlarda bazen erkeksi ve atletik bir vücut şekli olabilir. Hızlı, büyük adımlarla yürüyüş, keskin hareketler vardır.

Ay Koç’ta

Ay’ın soğuk ve nemli doğası, Koç’un sıcak ve kuru doğasına uyumsuzdur. Ay, genel anlamda huzur ve güven arayışındadır ve aradıklarını Koç burcunda bulması zordur. Ay’ın başkalarıyla duygudaşlık tahsis eden özelliği, bu burçta rahat çalışmayacaktır. Bu yüzden, diğer kişilerin duygularını anlamakta pek usta sayılmazsınız. İlginiz daha ziyade kendinize yöneliktir. Tepkileriniz direkt ve düşüncesizce olabilir. Patavatsızca bir açık sözlülük sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki kişileri kırdığınızı fark etmeniz, hemen o anda değil, ancak sonradan olacaktır. Bu yerleşim, aceleci ve duygularını ortaya koyarken atak bir tavır sergilemeye sebep olur. Girişimcilik ve cesaret öne çıkacaktır. Bazı zamanlarda bu cesur tavrınız çok işe yararken, bazı zamanlarsa sizi gereksiz riskler almaya yöneltebilir. Duygusal anlamda dengeyi yakalamanız zordur. Beklenmedik zamanlarda gerginleşme ve sertleşme riskiniz vardır. Fakat, kızgınlığınız kalıcı değildir; gelir geçer. Kin tutmazsınız. Haklı olduğunuzu düşündüğünüz şeyler uğrunda savaşırsınız. Haksız olduğunuz söylense bile, bunu kabullenmekte zorlanırsınız. Mücadele ve rekabet gücünüz yüksektir. Güçlü bir hayatta kalma, zorluklara karşı ayakta kalma içgüdünüz vardır. Bağımsızlığınıza düşkünsünüz. Emir almaktan, başkalarını takip etmekten asla hoşlanmazsınız. Kendi hedeflerinize yönelirken, başkalarının sizinle aynı fikirde olup olmadığına fazla aldırmaz, kendi bildiğiniz şekilde yol alırsınız. Fiziksel olarak aktif ve dinamik bir yapıdasınız. Bu yerleşim, inançların sıkça değişmesine sebep olacaktır. Ay’ın bu yerleşimi, anne ile ilgili konulardan yana tatminsizlik getirebilir. Anne, yetiştirme esnasında özgür bırakan ve cesaretlendiren yapıdadır. Fakat ilerleyen yıllarda anne ile rekabet ortaya çıkabilir.

 • İşinde atak ve liderdir. Evde de liderliğini kabul ettirmek isteyecektir.
 • Tepkiseldir. Düşünmeden konuşabilir, hareket edebilir. Davranışları göze batabilir.
 • Etrafındaki kişilerin, bu davranışları karşısında düşündüklerine fazla aldırış etmez. Nasıl mutlu oluyorsa, öyle davranır. Fakat, başkalarının davranışlarından çabuk rahatsız olur.
 • Aşırı durumlarda, pervasızca atılganlık, aklına eseni yapma arzusu ortaya çıkacaktır.
 • Her şeyden önce kendisini düşünür; bu yüzden de diğer insanların duygularını ve ihtiyaçlarını kavramakta güçlük çeker
 • Zorluklara karşı ayakta kalmakta çok başarılıdır.
 • İlgisi, daha ziyade kendi üzerindedir. Duyguları güçlü ve yoğundur. Herkesin de kendisiyle ilgilenmesini bekler.
 • İnce düşünceli değildir. Bazı durumlarda patavatsızca çıkışlar yapabilir.
 • Kendisini harekete geçiren yapıdadır. Günlük hayatın akışı içerisinde, sürekli bir hareket arzusu hisseder.
 • Beklemeye tahammülü yoktur. Çabuk karar verir ve derhal harekete geçer.
 • Başlangıçlar konusunda ataktır, ama devamını getirme konusunda yeterince sabırlı davranmayabilir. Çabuk sıkılır, maymun iştahlılık yapabilir.
 • Kararlıdır. Daima, hangi durumda ne yapılacağını iyi bilir. Aldığı aksiyonlar karşısında, diğer kişilerden nasıl tepki geleceğini merakla bekler. Olaylar istediği yöne gitmediğinde, buna bozulacaktır. Bazı zamanlarda, inatla olayların üzerine gidebilir. Ama bu inadı fazla uzun sürmeyecektir.
 • Rekabetten hoşlanır. Cüretkar ve meydan okuyan yapıdadır. Kendi eşsizliğini, diğer kişiler önünde gösterme arzusundadır. Amacı daima birinci olmaktır.
 • Fiziksel olarak aktif ve dinamiktir. Hayatı, deneyimle öğrenmekten yanadır.
 • Heyecanlıdır, çabuk tepki verir. Bazen gereksiz yere kavgaya kalkışabilir.
 • Eşinden, onun özgürlük ihtiyacında olduğunu anlamasını bekler. Duygusal bir kollama olsa bile, bu çeşit kısıtlamalara maruz kalmak istemez.
 • Hem gülecek, hem de hayatı paylaşacak bir dosta, sevgiliye veya eşe ihtiyaç duyacaktır.
 • Haksızlığa gelemez. Haksızlık gördüğü durumlarda çıkış yapacak, duruma müdahale edecek, kendisini açıkça ortaya koyacaktır.
 • Başkalarından akıl almaktan hoşlanmaz. Kendi doğrularını yapmak arzusundadır.
 • Ruh durumu çabuk değişir. Bu yüzden, sabır gerektiren işler ona göre değildir. Kendisine yapılan kötülükleri çabuk unutur; öfkesi de kalıcı değildir.
 • Kendisi ve başkalarının haklarını savunmaya kalkışabilir.

İş Hayatı

Hırslı, atak ve girişkendir. Liderlik yeteneğini ortaya koymak isteyecektir. Başkalarının ön planda olduğu koşullarda oldukça zorlanır ve onların egemenliğini kabul etmek istemez. Emir almaya asla tahammül edemez. Böyle bir ortamda ya çok mücadele edecek ve liderliği ele geçirecek ya da bırakıp gidecektir. Eğer çalışanınız bir Koç ise, ona bağımsız bir çalışma alanı yaratmak yapılacak en akıllıca iştir. Özellikle araştırmaya dönük işlerde çok başarılı olabilir. Yenilikçi, öncü ve yaratıcı kişilikleri onları daima daha evvel bulunmamış konuları araştırmaya itecektir. Onu engellemeyin ve tüm yetkilerle donatın. Sonuçta faydasını göreceksiniz. Engellenmek bu burcun insanında gerginlik ve öfke yaratır. Bir an önce sonuca ulaşmaya çalışan bu aceleci yapı, hevesi kırılırsa bir anda tüm uğraştıklarından vazgeçebilir de. Zira çok çabuk karar verip girişmesine rağmen, bazı konulardan çok çabuk da sıkılabilir. Çalışma arkadaşlarının hakları için kendisini ortaya koymaktan çekinmez. Hatta bu yüzden bazen, kendi pozisyonunu da tehlikeye sokar. Koç burcu insanı, kendi sahibi bulunduğu işte veya yönetici pozisyonunda ise; riske girmekten kaçınmayan, cesur, liderliğini diğerlerine kabul ettirmiş, direkt ve enerjik tavırlar sergiler. Sözleri çok açıktır. Politika yapmaktan hoşlanmaz. Ya sizden yanadır ya değildir. Çatışmacı kişiliği yüzünden bazen iş birliğinde zorlanır. Konusuna ve kendi alanına hakimdir. Çalışanlarını bir hedefe yönlendirmek ve cesaretlendirmek konusunda çok başarılıdır. Son derece rekabetçidir ve mücadeleden asla kaçmaz. Hatta kendisi kadar yetenekli rakiplerle mücadele etmekten zevk alır. Koç burcu meydan okumayı sembolize ettiğinden, gerek işveren veya yönetici, gerekse bir çalışan olarak bir Koç’un gözünü korkutmak hiç de kolay değildir. Meşhur sabırsızlığı bazen ona yanlış işler yaptırabilir. Bu yüzden karar vermeden önce her şeyi iyice gözden geçirmelidir. Kolay kolay kararından dönmediği için sonradan zor duruma düşebilir. Zekidir ve içinde bulundukları durumu kavraması çok uzun sürmez. İçten davranır ve karşılarındakilerden beklentilerinde dürüsttür. En büyük hatası çok kolay sinirlenmesidir. Bir Koç, hiddetlenmesi yüzünden bir çuval inciri berbat edebilir. O anda gözü hiç bir şeyi görmez ve olan olur. Belki de uzun dönem uğraştığı bir işi birkaç dakikalık öfkeye kurban edebilir. Başkalarının kalbini kırsa da sonradan çok pişman olur. Çünkü öfkesi birden parlar ve birden de söner.

Koç’un Diğer Burçlarla İş İlişkileri

Çalışma hayatında; kendileri gibi ateş burçları olan Aslan ve Yay’larla iyi anlaşırlar. Son derece dinamik ve hevesle önlerine gelecek bütün engelleri aşmaya hazırdırlar. Birlikte çok büyük riskleri bile göğüsleyebilir, cesur yatırımlara girişebilirler. Terazi burcu, Koç’un eksiklerini tamamlayacak ve ona işbirliğini öğretecektir. Onun dik ve sert taraflarını yumuşatacak ve dışarıyla olan ilişkilerini ayarlamasına yardımcı olacaktır. Kova burçlarıyla da yaratıcılığın sınırlarını zorlayabilirler. Hem birbirlerini özgür bırakan hem de yenilikçi tarzlarıyla çok iyi bir ikili olabilirler. İş hayatında bir Koç’u en fazla zorlayan burçlar Yengeç ve Balık olacaktır.

Astroloji Rehberliğinde Mükemmel Doğanızı Keşfedin!