Kova Burcu

Ortaçağ Astrolojisi'nde Kova Burcu

Satürn’ün evidir. Bu burçta birinci dekan yöneticisi Venüs, ikinci dekan yöneticisi Merkür, üçüncü dekan yöneticisi Ay’dır.
Nitelikler: Hava niteliğinde, sıcak ve nemli bir burçtur. Hava üçlüsünden, gündüzsel, eril, sanguine (umutlu, entelektüel), sabit ve rasyonel, batılıdır.

Dahil olduğu grup: İnsan burçlardandır. Az sayıda çocuk verir.

Vücutta uzuv olarak: Baldırlar.

Hastalıklar: Bacakları, bilekleri ve bu uzuvlarda ortaya çıkan tüm rahatsızlıklar; damarlarda pıhtılaşma yaratan ya da kanı bozan tüm dolaşım sorunları, kramplar.

Yerler: Tepelik ve engebeli yerler, yeni kazılmış yerler ya da taş ocaklarının olduğu yerler ya da herhangi bir mineralin çıkarıldığı yerler; evlerde çatılar, tavan arası ya da üst kısımlar; bağlar ya da küçük pınarların ya da kanal ağızlarının yakınındaki yerler.

Olumlu Özellikler: Orijinal, ilginç, arkadaşça, kalıba sığmayan, mantıklı, sağduyulu, bireysel ama aynı zamanda sosyal, icat eden, entelektüel, özgürlük ihtiyacında, kendi yolunu kendi belirleyen, yenilikçi, alternatif getiren, devrimci, geleceğe yönelik, hümanist, kendini insanlığa adayan, dışadönük, fikirleri için savaşan, dünya vatandaşı, grup aktivitelerinden hoşlanan

Olumsuz Özellikler: Kibirli, ukala, ütopik, dogmatik, başkaldıran, duygusal olmayan, soğuk, kendiyle çelişen, marjinal, dengesiz, isyankar, beklenmedik hareketlerde bulunan ve kararlar alan, öngörülemeyen, isyankar, tuhaf, antisosyal, soğuk, duygusuzca tarafsız, ters, kaba, düzensiz.

Yükselen Kova

Kişisel olarak: Hayattaki öncelikli amacı, istediklerini yapabilmek için hareket özgürlüğü kazanmak ve bilgi hazinesine sahip olmaktır. Çağdaş ve ilerici bir bakış açısına sahiptir; yeni, farklı, orijinal, sıra dışı şeylere ve icatlara büyük ilgi duyar. Özgürlüğüne çok düşkündür, bireyseldir; fakat toplumla da bir arada olmayı becerebilen yapıdadır. Sosyal, arkadaş canlısı bir hümanisttir. Başkalarının yönetimini kabul etmekte zorlanır. Keskin sezgileri vardır ve diğer insanlara yönelik sezgisel kavrayışı sayesinde, insan doğası hakkında ayrıntılı bilgiler edinir. Diğer insanlara karşı güçlü bir adalet ve doğruluk anlayışı beslediği için, insanlara eşit davranır. Arkadaş canlısıdır ve arkadaşlığa öyle önem verir ki, arkadaşlarını özel hayatından daha değerli görebilir. Yaşadığı dönemin ötesinde, ilerici bir bakış açısına sahiptir; reformlara ve teknolojik gelişmelere ilgi duyar. Bazen ne yapacağı belli olmayabilir ve sıklıkla, sırf farklı olmak için, genel düşüncelere karşı çıkar.

Fiziksel olarak: Kalçalar dar, vücut çizgileri uzun, çoğunlukla zayıf, baş dik, kafa yapısı ne çok büyük ne de küçük, alın düz, burun çok düzgün, kendinden emin ve güçlü bir yürüyüş tarzı vardır. Yüz ovaldir. Vücut genellikle incedir. Bazı kadınlarda ses güzelliği görülür, genelde kumral veya sarışındır, yüz rahat kalsın diye saçlarını tepeden tutturabilirler. Genel olarak, çekicilikten ziyade dostça bir havası vardır. Tarafsız ve insancıl tavrı kendini hemen belli eder. Algılaması oldukça güçlüdür.

Ay Kova’da  

Ay burada sadece dekan yöneticiliğine (3. dekan) sahiptir. Ay, Oğlak burcunda olduğu gibi, burada da düşman evindedir (Satürn). Ay’ın aradığı duygusal ve maddi güvenceyi bu burçta da bulması zordur. İrrasyonel özellik taşıyan Ay’ın, rasyonelliğiyle bilinen Kova’da rahat etmesi zordur. Ay’ın aidiyet arzusu, burada zorlanacaktır; çünkü Kova burcu bağımsızlık ve bireysellikle bağdaştırılır. Bağımsızlık ve bireyselliğinize çok önem veriyorsunuz. İnsanlara bağlanmakta güçlük çekersiniz. Bu aslında, reddedilmeye karşı geliştirilmiş bir savunma mekanizmasıdır. Bu tavrınız muhtemelen, çocukluk yıllarında duygusal destek alamamış olmanızdan kaynaklanmaktadır. Kimseye ihtiyacınız yokmuş gibi davransanız da, aslında buna ihtiyaç duyan, bir gruba ait olmak isteyen ve grupsal birlikteliklerden destek bekleyen yapıdasınız. Zihinsel aktivitelerden keyif alırsınız. Hümanistsiniz ve olaylara tarafsız yaklaşma gayretindesiniz. Duygularınızı neredeyse tamamen bir kenara itip; rasyonel ve soğukkanlı davranabilirsiniz. Uç noktada, başkalarını çıkarı için kullanan, inceden kendi yolunda gitmeye devam eden biri olabilirsiniz. İçsel olarak huzursuzluk hissedersiniz. Sürekli, başkalarından farklı görünme gayretinde ve zamanın ilerisinde olma arzusu sizi yenilikçi ve orijinal tutuyor. Kendinize ve yeteneklerinize büyük saygı duyarsınız. Tam bir entelektüelsiniz ve zihinsel konulara adeta açsınız. İnsanlığa yardımcı olma amacında, bazı zamanlarda, son derece verici, fakat hiçbir zaman, bireysel anlamda, kendisinden vazgeçemeyen bir mizaçtasınız. Mesafeli, başkalarına fazla yakın olmayı boğucu gören, duygularında sabit, fakat duygusal reaksiyonları, bazen en yakınlarını bile onunla yaşama konusunda zorlayan biri olarak tanınabilirsiniz.

Kova Burcu Hakkında Kısa Bilgiler

 • Dışa dönük ve sosyaldir; değişik ortamlarda bulunmaktan keyif alır
 • Bilgilidir; tam bir entelektüeldir; ilgilendiği konular herkesinkinden farklıdır
 • Kendine has bir tarzı vardır; her zaman özel ve farklı olma peşindedir
 • Özgürlüğüne düşkündür; bağlanmaktan korkar
 • Kıskançlığa ve tutuculuğa gelemez; rahat bırakılmak ister
 • Başkasının sözüyle hareket etmek istemez; daima yolunu kendisi belirlemelidir
 • Duygusal değildir
 • Dışarıdan bakıldığında, rahat, anlaşması kolay, nüktedan ve eğlenceli bir tip olarak görülse de; şartlar değiştiğinde, bu kadar da zararsız olmadığı görülecektir
 • Ev hayatında, partneri ve çocuklarıyla, tüm konularda entelektüel konular üzerine tartışmalar yapmaktan büyük zevk alır.
 • Çocuklarını, eğilim gösterdikleri konularda özgür bırakır; kendi yollarını bulmalarını ister.
 • Aşk hayatında, onu elinde tutmak zordur. Fazla yakın ilişkide, boğulduğunu hissedebilir. Yasak ilişkilere ilgi gösterebilir
 • Partnerine sevgisini, alışılmadık bir biçimde gösterebilir.
 • Farklı şeyler yapmaktan hoşlanacaktır. Monotonluk ona göre değildir
 • Partneri, ilginç, bilgili, özgür ve serinkanlılığını her zaman koruyan biri olmalıdır; fikirlerinde onu desteklemeli, yaratıcı fikirler verebilmelidir
 • Son derece modern ve yenilikçidir; gelenekçi kalıplar ona göre değildir
 • Bağımsızlığını ve bireyselliğini çok sever. Kimseye ihtiyacı yokmuş gibi davransa da, aslında buna ihtiyaç duyacaktır.
 • Arkadaşlığa çok önem verir; grupsal birlikteliklerden de destek bekler. Zihinsel aktivitelerden büyük keyif alır.
 • İçsel olarak huzursuzdur. Sürekli, başkalarından farklı görünme gayretine girişebilir. Zamanın ilerisinde olma arzusundadır. Son derece yenilikçidir.
 • Zihinsel konularda çok yeteneklidir. İnsanlığa yardımcı olma amacındadır.
 • Bazı zamanlarda, son derece verici olacaktır. Fakat hiçbir zaman, bireysel anlamda, kendisinden vazgeçemez.
 • Çabuk arkadaş edinir. Dostluğa önem verir. Sosyaldir. Zihinsel aktiviteler içerisinde olan gruplara dahil olmak isteyecektir. Entelektüel kapasitesi sayesinde, gruplar içerisinde değer görecektir.
 • Günlük hayata yaklaşımları, tarafsızcadır. Fakat, duygularında sabittir. Duygusal reaksiyonları, bazen en yakınlarını bile onunla yaşama konusunda zorlayacaktır.
 • Kendisine ve yeteneklerine büyük saygı duyar. Bunları dünyaya gösteremiyor bile olsa, kendisinin biliyor olması yeterlidir; zira bu, onun için daha önemlidir. Toplumdan onaylanma beklentisinde değildir.
 • Kişisel özgürlüğüne çok önem verir. Yaşama, akılcı açıdan bakacaktır.
 • İlgilendiği her şeyi anında inceleyip, doğru sonuca varmak ister. Bilgili ve çok yönlüdür.
 • Canlı ve enerjiktir; sosyal alanda aktif olmayı ister; arkadaşlarına çok önem verir
 • Bazen sert konuşup partnerini kırabilir; kendisinden beklenmeyen şekilde davranabilir
 • Son derece hümanisttir; insan haklarına saygılıdır
 • Bazen soğuk ve mesafelidir; kolayca gerginleşebilir
 • Cinselliğe düşkün değildir; daha ziyade arkadaşçadır
 • Egosu yüksek değildir; yeri geldiğinde fedakar ve özverili olmayı gayet iyi bilir
 • Hümanisttir ve tarafsız kalma gayretindedir. Bir gruba ait olmak ister ve böylesi birlikteliklerden duygusal destek alır.
 • Soğukkanlıdır. Kolay rahatını bozmaz, başkalarını çıkarı için kullanabilir; inceden kendi yolunda gitmeye devam eder, duyguları incindiğinde, bir köşede sessizce tekrar harekete geçmeyi bekler.

İş Hayatı

Sıra dışı tavırlarıyla hemen dikkat çekerler. İş hayatının katı kuralları onlara göre değildir. Bu yüzden monoton masa başı işlerde oldukça zorlanırlar. Yüksek orandaki yaratıcılıklarını kullanabilecekleri özellikle zihinsel faaliyetlerin ağırlıkta olduğu işlerde başarılı olurlar. Zamanın ötesinde ve farklı olanın peşindedirler. Yüzyılımızda daha revaçta olan ve alternatif yaratabilecekleri işler tam onlara göredir. Astroloji, alternatif tıp, teknoloji, internet, elektronik, müzik ile bağlantılı işlerde yeteneklerini ve yaratıcılıklarını daha rahat ortaya koyarlar. Zaten kalıplaşmış işlerde zaman içinde kendi yaklaşımlarını ortaya koyamaz ve yenilikler getiremezlerse, bu işlerden ayrılabilirler. Hem de bunu bir anda yapabilirler. Yıllarca uğraştıkları, emek verdikleri şeyleri bir anda bir kenara bırakabilirler. Bilim adamları ve toplum bilimciler genellikle Kova burcundan çıkar. Dehaya varan değişik düşünebilme kabiliyetleri vardır. Bir çalışan olarak, özgür bir ortam beklentisindedir. Eğer iyi desteklenirse, icatçı ve yenilikçi tarzıyla işi çok ileri boyutlara sürükleyebilir. Zira o geleceği hayal eder ve gelecekte yaşar. Ama kısıtlandığında asi ve huzursuz tavırlar sergiler. En büyük sorunu, özellikle üstüne gidildiğinde ukalalık etme ihtimalidir. Fazla baskı altında çalışamaz ve düzensizleşir. Böyle olduğunda güvenilmesi zor hale gelir. Hakkını alamadığı ortamlarda isyankar tavır takınacak, doğru bildiğini söylemekten geri durmayacaktır. Bu konuda çok cesaretlidir ve sonucu aleyhine de olsa bildiğini yapar. Bir işveren veya yönetici olarak, insan haklarına çok önem veren yönüyle ön plana çıkar. Eşitlikçidir ve yönetimde alternatifsiz olunmasından hoşlanmaz. O bir Aslan burcu gibi tek başına dediği dedik bir patron olmayacak, yönetimi paylaşmayı bilecektir. Her zaman farklı olanın peşindedir ve bunu gerçekleştiremediği zaman huzursuz olur. Ömrü hep bir arayışla geçebilir. Çalışanlarına karşı cömerttir. Onlara yardımcı olmak, dertlerine eğilmek hoşuna gider. Kendine güvenir. Parasal konularda çok hırslı değildir. Genellikle materyalist olmaz. Risk aldığı işler, değişik ve alternatifi olmayan konulardır. Böyle bir konuya tüm servetini koyabilir.

Tüm bilim dallarına eğilimli ve bu konuda yeteneklidir. Uzay bilimlerine, matematiğe, fiziğe yatkındır. Akademik alanda kariyer yapmaya kalkışırsa, büyük ihtimalle başarılı olacaktır. Astrolojiye de son derece yatkındır.

Kova’nın Diğer Burçlarla İş Uyumu

Değişim yanlısı olamayan ve materyalist yönü ağır basan Boğa, Oğlak gibi burçlarla rahat bir iş ilişkisi sürdüremez. Toprak burçlarının gelenekçi yönü onu zorlayacak ve ileri dönük projelerini engelleyecektir. Kendileri gibi geleceğe dönük ve farklı düşünebilen Yay’larla çok yaratıcı çalışmalar yapabilirler. Yine Hava burçları olan İkizler ve Terazi ile yaratıcı projeler ortaya çıkabilir. Değişime açık ve bu konuda cesur adımlar atmaya hazır Koç’lar da Kova için iyi bir iş arkadaşı ve ortak olabilir. Yaratıcılık daha da artar. Balığın vizyonel ve hayal gücü geniş yönleri ona hitap etse de, duygusal ve kararsız tavrı yüzünden problem çıkabilir. Yengeç’lerle rahat etmezler. Akrep burcu ile aralarında inatlaşma olabilir. Başak burcunun fazla düzenci yönü Kova’yı oldukça zorlayacaktır.

Astroloji Rehberliğinde Mükemmel Doğanızı Keşfedin!