Terazi Burcu

Ortaçağ Astrolojisi'nde Terazi Burcu

Venüs’ün evidir. Satürn, bu burcun 21. derecesinde yücelir. Bu burçta birinci dekan yöneticisi Ay, ikinci dekan yöneticisi Satürn, üçüncü dekan yöneticisi Jüpiter’dir.

Nitelikler: Hava burcu, sıcak ve nemli doğada, havadar, sanguine (umutlu, entelektüel) mizaçta, neşeli, eril, hareketli, öncü, gündüzsel, eril, hava üçlüsünden ve batıdan.

Mevsim olarak: Sonbahara aittir, gün ışığının daha az olduğu zamanları gösterir, gece gündüz eşitliğini temsil eder. Tropikal burçlardandır. Yavaş yükselir.

Dahil olduğu grup: İnsani burçlardan biridir. Az sayıda çocuk verir, bazen ikiz verebilir. Sesli burçlardandır.

Vücutta uzuv olarak: Omurga, alt karın, göbek, üreme organları, uyluklar, kalçalar, bel.

Hastalıklar: Böbreklerdeki ve bel kısmındaki tüm hastalıklar ya da taş veya kum, beldeki ya da kalçadaki yanmalar ve hastalıklar, bel kısmındaki, böbreklerdeki ya da mesanedeki yaralar ya da ülserler, sırtta güçsüzlük, kanda bozulma.

Yerler: Açık alanlarda yel değirmenlerinin yakınındaki yerleri, ya da dağınık hasatları ya da kulübeleri, kereste kesilen yerleri, fıçıcıların çalıştığı ya da odun kesilen yerleri, tepelerin yanları, dağların tepeleri, seyyar satıcılık ya da avcılık yapılan yerleri, kumlu ya da çakıllı alanları, saf temiz açık hava ve pürüzsüz yerleri; evlerde üst katlardaki odaları, yatak odaları, tavan araları, Zodyak eş, yatak odalarını temsil eder.

Olumlu Özellikler: Uyum ve denge arayışında, ilişki kuran, iyimser, duyarlı, huzur arayışında, ılımlı, yumuşak, sevecen, adil, tarafsız, hakem, demokratik, eşitlikçi, entelektüel, zarif, nezaketli, diplomatik, ilişkilerde girişken, uzlaşmacı, uzlaştırıcı, hoşgörülü, eğlenmekten hoşlanan, sosyal, yaratıcı, tatlı dilli, arkadaş canlısı, değer yargıları güçlü, zevkli, sanatsal
Olumsuz Özellikler: Kararsız, tereddütlü, yüzeysel, fazla kabullenici ve uyum uğruna her şeye katlanan, hiçbir şeyden vazgeçemeyen, yapmacık, tembel, zevklere fazla düşkünlük, tartışmaktan hoşlanmayan, rahatına düşkün, sürekli erteleyen, disiplinsiz, etki altında kalan, hayır diyemeyen, kendine güvensiz.

Yükselen Terazi

Kişisel olarak: Hayattaki öncelikli amacı, denge yaratabilmek ve hareket özgürlüğü kazanmaktır. Uzlaşmacı, diplomatik ve farklı görüş açılarını takdir edebilen kişiliği sayesinde, insanlar arasında dengeyi ve barışı sağlayabilir. Sosyal becerileri çok gelişkindir ve kişisel, sosyal ve özel hayatı arasında uyum sağlamak ister. Sosyal ortamlardan ve dışarıda zaman geçirmekten hoşlanır. Arkadaş edinmeye ihtiyaç duyar ve kültürlü, görgülü ve yaratıcı insanlarla arkadaşlık kurmayı tercih eder. Estetikten ve sanattan anlar; etrafının uyumlu ve zevk sahibi bir şekilde düzenlenmesini tercih eder. Güçlü bir adalet anlayışı olduğu için, olayların her iki yüzünü de değerlendirmesine imkan tanıyan bir muhakeme yeteneğine sahiptir. Bu, diplomasi ve arabuluculuk alanlarında kabiliyetli olmasını sağlar. Güçlü bir estetik anlayışı ve ince zevkleri vardır; güzel şeylerin ve sanat eserlerinin kıymetini bilir. Bazen diğer insanlara aşırı bağımlı olabilir ve ilişkilerinde fazla ilgi bekleyebilir.

Fiziksel olarak: Vücuttaki dengeli dağılım ve orantı dikkat çeker. İnce hatlar, zarif bir yüz ifadesi, kadife gibi pürüzsüz bir cilde sahiptir. Gözler çizgi şeklinde ve alna göre daha aşağıda, kaşlar kalın değildir, düz ve arası açıktır. Gözler yüze göre daha orta kısımlarda konumlanmıştır. Bazı kişilerde alın biraz daha yüksektedir. Kadınlarda kirpikler dikkat çekici ve güzeldir. Ağız şekli sanki papyon veya fiyonk şeklinde, gamzeler belirgin, çene yapısı kısadır. Saçlar genellikle düz, bazılarında dalgalıdır. Erkeklerde ilerleyen yaşlarda tepeden kellik veya M şeklinde yanlardan dökülme görülebilir. Ses tonu çok kalın değildir ama ifadesi düzgündür. Kadınlarda ses tonu daha alçakken, erkeklerde asla düşük tonda değildir. Sözlere ve ses tonuna gösterilen dikkat çok belirgindir, asla rasgele konuşmalar yoktur. Önce dinlemeyi ve sonra sorulana cevap vermeyi tercih eder. Hem arkadaşça ama hem de mesafeyi koruyan bir tarzı vardır. Kollar ve parmaklar yükselen İkizler’ de olduğu gibi uzundur.

Ay Terazi’de

Kendinizden çok başkaları için bir şeyler yapmaktan tatmin duyarsınız. İnsanları mutlu etmekten, onların sevgisini kazanmaktan hoşlanırsınız. Bu yüzden suiistimale açıksınız. İlişkilerinizde biraz istikrarsızlık yaşasanız bile, sonunda dengeyi bulursunuz. Uzlaşmacı, diplomatik ve farklı görüş açılarını takdir edebilen mizaçtasınız. İnsanlar arasında dengeyi ve barışı sağlayabilirsiniz. Başkalarının tavırlarına duyarlısınız. İçinde bulunduğunuz ortamdan etkilenirsiniz. Yakın ilişkilerinizde, uyum yaratma gayretindesiniz. Özelinizde yaşadığınız zorlukları geri plana atıp, etrafınıza güler yüzlü tavır takınırsınız. Diplomatik ve naziksiniz. Kendinize sunulan teklifleri onaylar, kendi bildiğinde diretmezsiniz. Başkalarını memnun etme gayreti, bazen sizi yorabilir; kendi dengenizi kaybedebilirsiniz. Kararsızlık en büyük sorununuzdur. Olaylar iki taraflı bakmanız, kararsız kalmanıza, kesin sonuçlara ulaşmakta zorlanmanıza sebep oluyor. Yaşadığınız ortamda ahenk ve intizam ararsınız. Dekorasyon ve estetik düzenlemeler konusunda zevklisiniz. Kirli ve pasaklı şeylerden asla haz etmezsiniz. Etrafınızda hep estetik, güzellik ve temizlik görmek istersiniz. Huzursuz ortamlarda barınamazsınız. Sorunlarla karşılaştığınız zamanlarda huzurunuz kaçar. Sorunlarınızı mantığınız sayesinde veya iyi ilişkileriniz ve dostluklarınız sayesinde çözmeyi başarırsınız. Entelektüelsiniz. Mutlu olabilmeniz için, etrafınızdaki kişilerle mutlu ilişkiler kurmanız gerekir. Tarafsız ve adil hüküm verebilme yeteneğiniz sayesinde, danışılan biri olursunuz. Başkalarını dinlemeyi bilen, anlayışlı, fakat, sorulmadığı sürece, başkalarının işine karışmak istemeyen mizaçtasınız. Düşmanınızı bile, zaman içerisinde dostunuz haline getirebilirsiniz. İlişkilere ve evliliğe önem verirsiniz. Ancak bir partneriniz olduğunda, kendinizi duygusal anlamda huzurlu hissedersiniz. Özgür olmaktan hoşlansanız da, yalnız başına kalmak istemezsiniz.

Terazi Burcu Hakkında Kısa Bilgiler

 • Sevimli tavırda, iyi giyimli, rahat hayatı seven bir mizaca sahiptir
 • Genellikle, mutlu bir ifadesi vardır. Hayatın keyifli yönlerine eğilimlidir.
 • Kaliteli şeyler yemek, içmek, kullanmak ve giymek ister.
 • Bazı zamanlarda, tembellik yapabilir.
 • Sakin ve ağırbaşlıdır.
 • Romantiktir.
 • Mükemmel bir eş arayabilir. Eğer kendince mükemmel olan eşi bulursa, duygusal anlamda ona bağlanacaktır.
 • Eşi tarafından sıkılmak, baskılanmak istemez. Kendisine bir fikrin dayatılmasından hoşlanmaz.
 • Başkalarının tavırlarına duyarlıdır. İçinde bulunduğu ortamdan etkilenir.
 • Diğer kişilerin nasıl hissettiğine önem verir; onların hissiyatını anladıktan sonra, reaksiyonlarını onları rahatsız etmeyecek veya düşmanlığa sebep olmayacak şekilde ayarlar. Zira, her şeyden önce, başkalarını memnun etme arzusundadır.
 • Yakın ilişkilerde, uyum yaratma gayretindedir.
 • Günlük yaşam içerisinde yaşadığı zorlukları, duygularını geri plana atıp, etrafına güler yüzlü bir tavır takınır.
 • Başkalarını memnun etme gayreti, hep arada kalmasına ve kararsız gözükmesine sebep olacaktır. Bu anlamda, bazı zamanlarda kesin sonuçlara ulaşmakta zorlanacaktır.
 • Diplomatik ve naziktir. Kendisine sunulan teklifleri, genellikle onaylar. Kendi bildiğinde diretmez. Etkiye açıktır.
 • Kirli ve pasaklı şeylerden asla haz etmez. Etrafında hep estetik, güzellik ve temizlik görmek ister.
 • Sorunlarla karşılaştığında, önceleri çok zorlanır. Çünkü huzuru bozulmuştur. Fakat, daha sonra mantığını çalıştırmaya başlar ve muhtemelen etrafındaki kişilerle iyi ilişkileri ve dostlukları sayesinde, sorunlarını çözmeyi başarır.
 • Entelektüeldir. Mutlu olabilmesi için, etrafındaki kişilerle mutlu ilişkiler kurması gereklidir.
 • Tarafsız ve adil hüküm verebilme yeteneğine sahip olduğundan, danışılan biri olacaktır. Başkalarını dinlemeyi bilir; anlayışlıdır. Fakat, sorulmadığı sürece, başkalarının işine karışmak istemez.
 • Partneri ile uyuma bağımlılık gösterir.
 • İlişkiler sayesinde öz farkındalık düzeyine erişecektir.
 • Partneri ile aşırı özdeşleştiği zamanlarda yalnız kalma arzusu hissedecektir.
 • Partnerini mutlu etmek için her şeyi yapar. Partneri mutlu olduğunda o da mutlu olur.
 • Kendisi merkez olmakta zorlanır. Daima partnerini merkez haline getirir. Bu yüzden huzurlu kalmakta zorlanacaktır.
 • İlişkide sınırları koymakta zorlanır.
 • Menfaatine ters düşecek bile olsa her koşulda partnerini destekleme gayretindedir.
 • Eğer partneri onun yapmak istediklerine karşı çıkarsa, onu dinlermiş gibi davranır yine kendi bildiğini yapar.
 • Bazen bir takım bazen de iki ayrı birey olmasını da bilmesi gerekir.
 • Partnerinin onun bağımsızlığına müdahale etmesine içerler. Aslında bu sağlıksız bağımlılığını kendisi yaratmış olmasına karşın hedefine erişemediği için partnerini suçlar.
 • Çatışmaya girişmek istemez. Bu yüzden bazı zamanlarda fazlasıyla kabullenici olabilir. Kendi görüşünü partnerine bildirmesi, partnerinin ona karşı daha duyarlı davranmasına yardımcı olacaktır.
 • İlişkilerde denge huzur ve adalet arayışındadır.
 • Uzlaşmakta ustadır. Her iki taraf için de en adil çözümü bulacaktır.
 • Hoş, uyumlu, iyi giyinen, lükse eğilimli yapıdadır
 • Zevklidir. En iyi mağazalardan giyinmek, en pahalı parfümleri kullanmak isteyebilir.
 • Parasal olarak sıkışıkken bile, sevdiği şeylere harcama yapabilir.
 • Evinin dekorasyonunda, son derece zevklidir.
 • Kendisine arzuladığı rahat ve lüksü sağlayacak bir partner isteyebilir.
 • Onunla hayatın her safhasını paylaşmak isteyecektir.
 • Diğer insanları mutlu etmekten, onların sevgisini kazanmaktan hoşlanır. Kendisinden çok diğer kişiler için bir şeyler yapmaktan tatmin duyar. Bu isteğinden dolayı, dalkavukluk yapıp iyi niyetini suiistimal etmeye çalışan kişilere karşı dikkatli olmalıdır.
 • İlişkilerinde biraz istikrarsızlık yaşayabilir; ama genellikle çok beklemediği bir durumla karşılaşmaz.
 • Güzel bir çevresi olan uyumlu bir evde yaşamayı tercih eder.
 • Uzlaşmacı, diplomatik ve farklı görüş açılarını takdir edebilen kişiliği sayesinde, insanlar arasında dengeyi ve barışı sağlayabilir.
 • Etrafında güzellik ve estetik görmek ister. Yaşadığı ortamda her şey bir biriyle ahenkli ve düzgün olmalıdır. Dekorasyon ve estetik düzenlemeler konusunda zevklidir.
 • Huzursuz ortamlarda barınamaz. Hemen ortamdan uzaklaşmak isteyecektir.
 • Duygusal anlamda, istikrarı yakalaması onun için çok önemlidir; fakat çok zordur. Sakin ve nazik tavrına rağmen, umulmadık patlamaları olabilir.
 • Sürekli uyma gayretinde olmak, sonunda onu yoracak ve dengesinin bozulmasına yol açacaktır.
 • Nadiren sert sözler söyler veya eleştirir. İlişkilerindeki sorunları, yumuşaklıkla çözme gayretine girecektir. Huzuru korumak adına, çoğunlukla, kendisinden fedakarlık yapacaktır. Bu yüzden, her zaman çevresinde insanlar çoktur.
 • Onun bu huzurlu ve uyum gayretinde tavırları, adil ve dostane yaklaşımları, çevresindekileri kendisine çekmesine neden olacaktır.
 • Anlaşması kolay biri olarak tanınır. Gereksiz kaprisleri yoktur. Düşmanını bile, zaman içerisinde dostu haline getirebilir.
 • Sosyaldir. Çevresi geniş olacaktır. Daima bir muhatabı olmalıdır. Evliliğe çok önem verir. Ancak bir partneri olduğunda kendisini duygusal anlamda huzurlu hissedecektir. Özgür olmaktan hoşlansa da, yalnız başına kalmak, ona son derece huzursuzluk veren bir duygudur.
 • Partnerini istediği gibi yönlendirerek kendi içsel durumunu kazanma amacındadır. Ondan uyumsuzluk gelirse; bu kendi huzursuzluğuna da sebep olur.
 • Ne hissettiğini açıkça ifade etmeyi göze almalıdır.
 • Partnerini gözünde çok büyütmesi, kendisini istismar eden veya düş kırıklığına uğrayan kişilere çekilmesi mümkündür.
 • Aslında hep iyi sonuçlar almaya programlandığı için böyle bir durumda bocalar.
 • Partnerine tamamen odaklanmayı bırakıp, kendisine de odaklanmayı bilmelidir.
 • O bu yaşama her zaman her şeyi partneri ile yapmak isteyerek gelmiştir. Temelde neşeli bir insandır. Ama bağımlılık duygusuna dayanan ilişkinin yüzeyi altında bir enerji tükenişi meydana gelmektedir.
 • İlgi görme ve diğer kişinin kimliğinin bir parçası olma ihtiyacı dipsiz bir kuyudur.

İş Hayatı

Çalışma hayatına denge ve uyum getirirler. Zaten bu burcun insanı huzuru bulamadığı yerde kolay çalışamaz. Ne yapıp ne edip ortamda huzuru sağlayacaktır. Bu anlamda çok iyi arabulucudur. Tatlı dili sayesinde kendisini iş ortamında çok çabuk sevdirecektir. Rahatına da düşkündür. Çok ağır çalışma ortamları onlara göre sayılmaz. Temiz pak bir ortamda daha az para kazanmayı, ağır ama daha çok para kazanabilecekleri işlere tercih ederler. Adalet duyguları oldukça gelişmiştir. Bu yönleriyle hukuksal konularda başarılı olabilirler. Eşit haklardan yanadırlar ve bunu sağlamak için her türlü diplomatik girişimde bulunurlar. Ama mücadele ediş tarzı örneğin bir Koç burcununki gibi değildir. Bir çalışan olarak, hakların eşitçe dağılımından yanadır. Diplomatik tavırlarını kullanabilecekleri ortamlarda daha başarılı olabilirler. Bazen tatlı tembellik gösterebilirler. Böyle zamanlarda biraz ara vermelerine tolerans göstermek gerekir. İşinden keyif alması şarttır, yoksa performansı düşer. İş ortamında herkesle diyalogu iyidir. Halkla ilişkiler, pazarlama gibi işlerde başarılı olurlar. Çok iyi birer temsilcidirler. Girdikleri ortamda hemen sempati toplar, ilgiyi üzerlerine çekerler. Bir işveren ve idareci olarak, kararsızlıklarıyla meşhurdurlar. Bu kararsızlık, her şeyin iki yüzünü de görebilme yeteneğinden kaynaklanır. Çalışanlarından fikir almayı severler ve muhakkak bu fikirleri değerlendirirler. Hakkın dağıtımı konusunda adildirler. Kimsenin kimseye hakkı geçmemelidir. Herkese eşit muamele etmeye gayret gösterirler. Çalışanlarına huzurlu ve rahat bir ortam sağlamaya çalışırlar. Zira kendi beklentileri de bu yöndedir. Çok riskli işlerden hoşlanmazlar. Gelişmiş sanat ve zevk duygularıyla bağdaşan işlerde kesinlikle çok başarılı olacaklardır. Mimarlık, dekorasyon, moda sektörü gibi işler onlar için biçilmiş kaftandır. Genellikle bir şeye tek başına sahip olmaktan ve yalnız hareket etmekten hoşlanmazlar. Ortak iş yapmayı severler ve ortaklarıyla uyum sağlamakta zorlanmazlar. Takım halinde hareket etmek, mantıklı olanı yapmak en önemli özellikleridir.

Adil ve tarafsız oluşu, hukuksal konularda yeteneklerini ortaya koymasına yardımcı olabilir. Diplomatik yönleri de olduğundan, toplumsal işlerle, siyasetle uğraşabilir, diplomat olabilir. Ortaklaşa işlere uygun mizaçtadır. Güzellik ve estetik alanında yetenek sergileyebilir. Yapacağı işten zevk almak çok önemlidir.

Terazi’nin Diğer Burçlarla İş Uyumu

Kendileri gibi Hava elementi burçlarından olan Kova ve İkizler ile çok rahat çalışırlar. Fikir paylaşımı ve yaratıcılık yüksek düzeydedir. Toprak burçlarının ağır ortamlarda çalışabilme kabiliyeti, onlara göre değildir. Üstelik onlar kadar disiplinli ve düzenci değildirler. Ateş burçlarıyla bir arada daha iyidirler. Aslan burcunun lükse ve rahata düşkünlüğü onlara uyar. Birlikte en iyisini ve yüksek standartları elde etmek için çalışabilirler. Yay’ların esnekliği onlara uyar. Koç’larla birbirlerini tamamlarlar. Su burçlarının işe fazla duygusal yaklaşımı onları zorlayacaktır. Özellikle Balık burcuyla bir arada olunca kararsızlık daha da artabilir.

Astroloji Rehberliğinde Mükemmel Doğanızı Keşfedin!