Yay Burcu

Ortaçağ Astrolojisi'nde Yay Burcu

Jüpiter’in evidir. Güney Ay Düğümü, bu burcun 3. derecesinde yücelir. Birinci dekan yöneticisi Merkür, ikinci dekan yöneticisi Ay, üçüncü dekan yöneticisi Satürn’dür.

Nitelikler: Ateş üçlüsünden, doğudandır. Doğası ateşli, sıcak ve kurudur. Eril burçlardandır ve gündüz burcudur. Çift vücutlu burçlardandır. Choleric (öfkeye meyilli), gündüzsel, değişken, iki ya da çift vücutludur. İki formdadır: birinci bölümü, insan formunda, krala yakışır tavırda, asil; ikinci bölümü ise, dört ayaklı ve toynakları olan, hayvanca tavırda avlanan ve toprağın altındaki böcekler.
Fiziksel olarak: Çok düzgün bir görünüş, biraz uzun, fakat dolgun ve pembe, ya da neredeyse güneş yanığı bir surat; açık kestane rengi saçlar; ortanın biraz üzerinde boy; birbirine uyumlu uzuvlar, ve güçlü, kabiliyetli bir vücut.

Tavır olarak: Asil ve azametlidir, krala yakışan tavırda, ağzı sıkı, liberal, hilekar, önyargılı, matematiğe yetenekli, incelemeci, öteki dünya hakkında düşünen, atlardan hoşlanan, yeme içmeye ve giyime meraklı, mert ve güçlü.
Vettius Valens’e göre bu burçta doğanlar, iyi, dürüst, yüce gönüllü, eleştirel, cömert, kardeşlerini ve arkadaşlarını seven, kazandıklarını önce kaybeden, sonra yeniden elde eden; düşmanlarını yenen, itibarlarına düşkün, çok yönlü, dikkat çekici, meseleleri karmaşık yöntemlerle halleden kişiler olurlar.

Mevsimsel olarak: Kış mevsimini simgeler. Son kısımlarında gün ışığı en kısa halindedir.

Dahil olduğu grup: Bir kısmı insan, bir kısmı dört ayaklı burçlara dahildir. Yarı sesli burçlardandır. Az sayıda çocuk verir.

Vücutta uzuv olarak: Uyluklar.

Hastalıklar: Bir insanın vücudunda uyluk ve kaba etleri yönetir, bu kısımlarda ortaya çıkan tüm fistüller ya da hasarlar ve genelde yüksek ateşi gösterir, pestilent hummalar, attan düşme ya da at veya diğer dört ayaklı hayvanlar tarafından yaralanma; ateşten, ısıdan zarar görme ve spor sakatlıkları.

Yerler: Büyük atlar ya da savaş atları için bir ahır ya da büyük dört ayaklı hayvanların saklandığı meskenler, diğerlerinden biraz daha yüksekte duran tarlalar, tepeler ve toprakların ve arsaların en yüksek yerleri; evlerde ateşin yakınındaki üst katlardaki odalar.

Olumlu Özellikler: Hoşgörülü, iyimser ve neşeli, esnek, değişken, canlı, aktif, sporcu, dışa dönük, maceracı, hevesli, çekincesiz, değişim isteyen, yenilikçi, kaşif, deneyime açık, felsefi, açık kalpli, gelişimci, hayalci, saf, küçük şeylerle mutlu olabilen, yeni hedefler peşinde, şakacı, özgürlükçü, sıcakkanlı, sosyal, sempatik, arkadaşça, kıvrak, meraklı, bilgili, hareketli

Olumsuz Özellikler: Detaylarla uğraşmak istemeyen, dağınık, gerçeklerden uzaklaşan, çabuk inanan, riskçi, limitlerini belirleyemeyen, aşırılıklara kaçma riski, abartıcı, patavatsız, çok şeye söz verip yerine getirmekte zorlanan, bağlanmaktan korkan, ilgisiz ve çocukça tavırda, gamsız, fanatik, düzen sevmeyen, maymun iştahlı, uçarı, hareketsiz kalamayan.

Fizilsel Özellikler: Çok düzgün bir Görünüş, biraz uzun, fakat dolgun ve pembe, ya da neredeyse güneş yanığı bir Surat; açık kestane rengi Saçlar; ortanın biraz üzerinde Boy; birbirine uyumlu Uzuvlar, ve güçlü, kabiliyetli bir vücut.

Yükselen Yay

Kişisel olarak: Hayattaki öncelikli amacı, itibar ve güç ve hareket özgürlüğü kazanmaktır. Kendini açıkça, bazen düşünmeksizin ifade eder. Hakikat, bilgi ve bilgelik arayışındadır; hayata felsefi açıdan yaklaşır ve ruhani ya da dini konulara yoğun ilgi duyar. Hareketlilik, seyahat ve yüksek öğrenim vasıtasıyla kişisel ufuklarını genişletecektir. İhtiyatlı değil, tersine sınırsızca açıktır. Açık fikirli, iyimser, dürüst ve açık sözlüdür; fakat aşırı açık sözlü ve patavatsız da olabilir. Samimi, sosyal ve arkadaş canlısıdır. Hakiki bir bilgelik ve bilgi arayışında olduğu için dış kültürlere ve öğrenmeye önem verir. Kendini aşma arzusundadır. Maceracı, yeniliğe açık, aceleci ve hevesli bir tavır sergiler. Maceraperest, cesur ve hareketlidir; seyahat etmeye bayılır. Hayatta en çok değer verdiği şey özgürlüğüdür ve sınırlamalardan ya da rutinden nefret eder. Monotonluktan uzaklaşmak için her şansı dener. Ortama çabuk uyum sağlar; çok yöne dağılma riski vardır.

Fiziksel olarak: Uzun boy, zayıf ve uzun kollar, bacaklar, genelde zayıftır. Eller sürekli hareket halindedir. Kafa yapısı dar uzundur. Uzun boylu kişilerde ense yapısı kuğu gibi ince ve uzundur. Bu yapıda kollar uzun ve zayıftır. Ama yine adalelidir. Alın kısmı geniş, çene belirgin ve köşeli olabilir. Elmacık kemikleri belirgindir ve yüksektedir. Ağız geniş, kibar ve ciddi konuşma tarzı, elmacık kemikleri yüksek, uzun bir yüz şekli vardır. Ağız genişliği özellikle güldüğü zaman daha belirgindir. Sesli güler. Etrafına neşe ve umut saçan bir enerjisi vardır. Hevesli ve girişkendir. Burun uzundur. Erkeklerde şakak kısımlarında kellik görülebilir. En kilolu kısım kalçalardır. Bacaklar kalınca, baldırlar adalelidir. Genelde sportif görüntülüdür.

Ay Yay’da

Ay bu burçta sadece dekan yöneticiliğine (2. dekan) sahiptir. Ay, doğasına tamamen aykırı bu burçta rahat etmez. Ay, sabitlik arayışındadır. Yay burcunda ise hareketlilik ve sürekli değişen koşullar söz konusudur. Ay’ın arzuladığı aile, ev ve duygularla ilgili konular öne çıkmayacaktır. Ay daha ziyade içe kapanık bir doğaya sahiptir; fakat bu burçtayken dışa dönük ve arkadaş canlısı bir kişiyi gösterir. Fakat başkalarına karşı duygusal yaklaşım söz konusu değildir; tam tersine karşısındakinin hislerini göz ardı edip, sonuçlarını düşünmeden aklına geleni söylemeye yatkınlık vardır. Özgürlük ihtiyacı çok fazla olduğundan, ilerleyen yaşlara kadar aidiyet duygusu gelişmeyebilir. Hareketlisiniz. Koşullarınız çok sık değişime uğrar. Günlük hayata şevkli ve enerjik şekilde yaklaşırsınız. Enerjinizi çok yöne dağıtabilirsiniz. Monotonluğa gelemezsiniz. Heyecan ve yenilik arayışında, yaptığı işe heyecan katan birisiniz. Dışa dönük ve arkadaş canlısısınız. Samimi ve coşkulusunuz. Bazen taşkın ve patavatsız olursunuz. Bazen karşınızdakilerin hislerini göz ardı edip, sonuçlarını düşünmeden aklınıza geleni söylüyor olmanız, dost kaybetmenize sebep olabilir. Ama genel olarak, hataları görmezden gelen, karşılaştığı şanssızlıkları tebessümle karşılamasını bilen, mizah duygusu güçlü, bazen olayları fazlasıyla hafife alan yapıdasınız. Kendinize özgü bir hayat anlayışınız vardır. Her türlü inanca açıksınız. Felsefelere, dinsel ve ruhsal konulara ilgi gösterirsiniz. Uç noktada, dogmatik, felsefi ideallere ya da dini prensiplere körü körüne bağlı olabilirsiniz. Bilgiye, eğitime değer verir; sürekli yeni şeyler öğrenmeye çalışabilirsiniz.

Kendinize fazla güvenirsiniz. Her yeniliğe cesaretle atılırsınız. Bu tavrınız sizi, bazen çok kazandıran ve ilerleten, bazen de riske ve kayba açık tutan durumlarla karşı karşıya bırakacaktır.

Yay Burcu Hakkında Kısa Bilgiler

 • İlgi alanları çok geniştir
 • Eşinden, hemen arabaya atlayıp, gidebildiği kadar uzağa seyahat etmek, maceralar yaşamak için uyum bekler. Gidilecek yer, her zaman değişecektir.
 • Adeta sürprizlerle doludur ve her an yeni bir teklifle partnerinin karşısına çıkabilir.
 • Çok sosyaldir. Etrafındakilerle samimi bir diyalog içerisine girer.
 • Esnek ve açık fikirlidir. Takıntıları yoktur. Hatta bazı zamanlarda, gamsız bile gözükebilir.
 • Nüktedandır. Hayatı bir macera gibi görür. Mesuliyet almaya, ancak ileri yaşlarda yatkınlaşabilir.
 • Dışa dönük ve arkadaş canlısıdır. Fakat başkalarına karşı duygusal yaklaşım söz konusu değildir; tam tersine karşısındakinin hislerini göz ardı edip, sonuçlarını düşünmeden aklına geleni söylemeye yatkınlık vardır.
 • Özgürlük ihtiyacı çok fazla olduğundan, ilerleyen yaşlara kadar aidiyet duygusu gelişmeyebilir.
 • Hataları görmezden gelir; elinden geleni yapmasına rağmen karşılaştığı şanssızlıkları tebessümle karşılamasını bilir.
 • Mizah duygusu güçlüdür. Hatta, bazen olayları fazlasıyla hafife alabilir.
 • Samimi ve içten bir tarzı vardır. Çok coşkuludur. Hatta bazen taşkın davranabilir; patavatsızlık yapabilir.
 • Kendisini özgür hissettiği sürece, duygusal anlamda tatmin olacaktır. Tekliflere açıktır. En zorlandığı şeylerden biri “hayır” demektir. Her organizasyonda hemen “ben de varım” der.
 • Kendisine özgü bir hayat anlayışı vardır. Her türlü inanca açıktır. Felsefelere, dinsel ve ruhsal konulara ilgi gösterir. Bilgiye, eğitime çok değer verir. Sürekli yeni şeyler öğrenme çabasındadır.
 • Kendisine fazla güven duyar ve her yeniliğe, cesaretle atılır. Bu atılımcılığını onu bazen çok kazandıran ve ilerleten, bazen de riske ve kayba açık tutan durumlarla karşı karşıya bırakacaktır.
 • Partnerinden, özgürlük ihtiyacına anlayışla yaklaşması bekler
 • Ne yapacağının ve ne zaman yapacağının söylenmesinden hiç haz etmez. Zaten, kendisi neyi ne zaman yapacağını bilir. O sadece, özgürlüğünden vazgeçmemek niyetindedir.
 • Özgürlükleri ellerinde olsun ister. Bu yüzden, fazla sıkmaz.
 • Gezip tozmayı çok sever. Bu yüzden yerleşik bir hayat sürmekte güçlük çekebilir.
 • Temkinli ve dikkatli değildir; hatta ihtiyatsız olabilir
 • Karşısındakinin hislerini göz ardı edip, sonuçlarını düşünmeden akıllarına geleni söyleyebilir.
 • Çoğu insandan daha fazla özgürlüğe ihtiyaçları olduğunu hissederler ve genellikle ilerleyen yaşlarına kadar nereye ait olduklarını bulmakta güçlük çeker.
 • Açık hava ve doğayla ilgili etkinliklere ilgi duyar
 • Hayat görüşlerine ve inançlara çok önem verir. Uç noktada, dogmatik felsefi ideallere ya da dini prensiplere körü körüne bağlılık gösterebilir
 • Günlük hayata şevkli ve enerjik bir şekilde yaklaşır. Sürekli, bir durumdan, diğerine hareket söz konusudur. Enerjisini çok yöne dağıtabilir.
 • Heyecan ve yenilik arayışındadır. Monotonluk ona göre değildir. Yaptığı işe heyecan katma çabasındadır.
 • Ne yapacağının ve ne zaman yapacağının söylenmesinden hiç haz etmez. Zaten, kendisi neyi ne zaman yapacağını bilir. O sadece, özgürlüğünden vazgeçmemek niyetindedir.

İş Hayatı

Daima iyimser ve amaçlarına bağlı, idealist yapılarıyla dikkat çeker. Başkalarını kendini çok gerdiği işlerde, şakacı ve sanki durumu hiç önemsemiyormuşçasına rahat tavırlar sergiler. Olaylara pozitif yaklaşımı, bu yüzden karşısındakilerde hayranlık uyandırır. İş konusunda sınırları zorlar ve hayır demeyi bilmez. Gelen teklifleri geri çevirmez, hatta bu yüzden çok sıkışık durumlarda kalabilir, verdikleri sözü tutamayabilir. Özellikle bir çalışan olarak, masa başı gibi sabit işlerde çok zorlanır. Gezip hareket edebileceği işler onun için en iyi seçim olacaktır. Eğer bir işverenseniz ve yurtdışına dayalı işler için kendinize iyi bir temsilci arıyorsanız; sempatisi, adaptasyon kabiliyeti, geniş ilgi alanları ve bilgisi ile Yay burcu kesinlikle yapılacak en iyi seçimdir. Turizm ve dış ticaret konularına doğuştan yeteneklidirler. İş hayatlarında kullanmak ve çevrelerini genişletmek için sürekli lisan öğrenme çabasında Yay’lara rastlamak mümkündür. Zira öğrenmeyi çok severler ve mutlaka meslek olarak seçmeseler bile öğretmeye çok yatkındırlar. Çok sıkılacakları bir işte uzun süre kalamazlar. Aldıkları işleri tamamlama konusunda zorluk çekebilirler. Dikkatleri çok çabuk dağılır ve detaylarla uğraşmak konusunda çok sabırlı değildirler. Bu yüzden özellikle iş anlaşmaları imzalarken, çok ciddi ve önemli işlerde konsantrasyonlarını kaybetmemeye dikkat etmelidirler. Hayatlarında edindikleri tecrübeleri kolaylıkla iş alanlarına taşırlar. Bir işveren olarak Yay burcu insanı, çok cömerttir. Çalışanlarına hakkını fazlasıyla verir. Hatta onların sosyal haklarını da kollayacaktır. Çalışanlarına arkadaşça, samimi ve güler yüzle davranacak, en alt seviyede çalışanına bile hatırını sormadan geçmeyecektir. Son derece riskçi bir yapıya sahiptir. Hatta monoton ve heyecansız bir iş hayatını asla tercih etmez. Riskler onun için yeni heyecanlardır. İş alanında kesinlikle özgür bırakılmalıdır. Hiçbir Yay insanı çok baskılı ve denetimli ortamlarda uzun süre kalamaz. Bu yüzden çok resmi işler onlara göre değildir. Eğer doğru işi seçmemişse, hiçbir zaman mutlu olamaz. Sevdiği bir işte ise inanılmaz hızlı çalışır.

Bilgisini genişletme merakı ve geniş ilgi alanları, eğitimle ilgili konularda başarı getirecektir. Eğitmenlik yapabilir. Felsefe, edebiyat, bilim, hukuk, yayıncılık konularında doğal olarak yeteneklidir. Seyahat etmekten çok hoşlandığından, seyahat acenteleri, hosteslik veya pilotluk, yurt dışına seyahat edilerek yapılan işler, turizm konuları önemli ilgi alanlarıdır. Sporda başarılı olabilir.

Yay’ın Diğer Burçlarla İş Uyumu

Koç ve Aslan burçlarıyla dinamik ve geniş çaplı işlere girebilir. İkizler burcu ile iyi bir kombinasyon oluşturabilir. Çok hareketli ve sosyal konularda girişimci ikili oluştururlar. Yeteneklerini gösterme kabiliyetleri artar. Kova burcu ile de mükemmel bir takım arkadaşlığı anlayışı doğar. Özgür, özgün ve yaratıcı çalışmalar ortaya çıkabilir. Geleceğe dönük projelerde belki de bu ikili kadar iyi uyum nadir sağlanabilir. Yay burcunun iş hayatında en çok zorlandığı burç ise Boğa’dır. Sabitliğini korumak isteyen, hareketsiz, risk almak istemeyen, yeniliği sevmeyen tarzlarıyla toprak burçları, Yay’lar için birlikte çalışmakta en çok zorlanılanlar listesinin başında gelirler. Aynı yönetici gezegeni (Jüpiter) paylaşmak dolayısı ile Balık burcu ile de uyum sağlayabilir.

Astroloji Rehberliğinde Mükemmel Doğanızı Keşfedin!