Yengeç Burcu

Ortaçağ Astrolojisi'nde Yengeç Burcu

Ay’ın evidir. Jüpiter, bu burcun 15. derecesinde yücelir. Bu burçta birinci dekan yöneticisi Venüs, ikinci dekan yöneticisi Merkür, üçüncü dekan yöneticisi Ay’dır. Tat olarak tuzluyu temsil eder.

Nitelikler: Su ve kuzey üçlüsünün ilk burcudur; sulak, soğuk, nemli, phlegmatic (soğukkanlı), dişil, gecesel, hareketli, bir gündönümü burcudur, sessiz ve sesi kısık, doğurgan, kuzeylidir. Çok sayıda çocuk verir. Su sürüngenlerini ve hayvanlarını, orta yükseklikteki ağaçları, hızlı akan suları ve yağmur sularını temsil eder.

Mevsim olarak: Dönenceldir ve yaza aittir. Günlerin kısalmaya başladığı zamanları gösterir.

Dahil olduğu grup: Sessiz burçlardandır.

Vücutta uzuv olarak: Göğüs kafesi, diyafram, kadın göğüsleri, kalp, mide, böğür, dalak ve akciğerleri temsil eder.

Hastalıklar: Vücudun tamamında ya da göğüs, mide ve memelerdeki kusurları; yetersiz sindirimi, mideyi üşütme, verem, tuzlu balgamlar, ağır öksürükler, su dolu kabarcıklar, midede yaralar, göğüste kanseri temsil eder.

Yerler: Denizler, büyük nehirler; denizden uzak ülkelerde nehirlerin, derelerin, pınarların, kuyuların yakınındaki yerler; evlerde kilerler, çamaşırhaneler, bataklıklar, sazlık ya da ince kamışlı su arkları, deniz kıyıları, hendekler, sarnıçlar.

Olumlu Özellikler: Kırılgan, savunmacı, vicdanlı, aidiyet ihtiyacında, sübjektif ve güdüsel, geçmişe özlem duyan, gelenekçi, muhafazakar, içe dönük, koleksiyoncu, milliyetçi, yuvaya düşkün, çevresine karşı duyarlı, korumacı, duygusal güvence ihtiyacında, empatik, hayal gücü kuvvetli, suskun, maneviyatçı, anaç, biriktiren, iç dünyası zengin, fedakar, çocuklarına düşkün

Olumsuz Özellikler: Sert ve soğuk, dışa maske takan, fazla sübjektif, her şeyi eşeleyen, yeni çevrelerden hoşlanmayan, duygusal şantajcı, kaprisli, alıngan, aşırı hassas, fazla sahiplenici, tutucu, etkiye açık, irrasyonel, önyargılı.

Yükselen Yengeç

Kişisel olarak: Hayattaki öncelikli amacı, kendisini duygusal olarak güvende hissedebileceği ortamı yaratmaktır. Duygusal ve maddi güvenceye çok önem verir ve evlenmeyi ya da bir ortaklık kurmayı çok ister. Evle ilgili ve ailesel meseleler onun için çok önemlidir; diğer insanlarla ilgilenme ve onları koruma ihtiyacı duyar. Geçmişe çok önem verir. Çok hassas ve duyarlıdır. Hareketleri ve kararlarına genellikle duyguları yön verir; iç güdüleri ve sezgileri çok kuvvetlidir. Bazen aşırı hassas, alıngan ve fazla duygusal olabilir. Ruh halinde dalgalanmalar olabilir; hırçınlaşabilir ve alınganlaşabilir. Başkalarının ihtiyaçlarına karşı duyarlıdır ve insanlarla ilgilenme ya da onları koruma yönünde doğal bir eğilimi vardır. Aile ve ev yaşamıyla ilgili konular onun için her zaman önem taşır ve evi adeta sığınağıdır.

Fiziksel olarak: Gözler genel olarak açık renklerdedir. Büyük, manalı, nemli ve hülyalı gözler ve bakışlar tüm hassasiyetin odak noktasıdır. Bakışlarda ürkek veya utangaç bir ifade olabilir. Yüzde kararsız bir ifade vardır. Ten yumuşak, açık renkte, bazen solgun ama belirgin değildir. Alın kısmı yuvarlak, çene çok belirgin değildir. Dudaklar kalın ve hassas, çerçevelidir. Kilo fazla olsa bile kalçalar düzdür. Saçlar genellikle dalgalı, açık renklerde, kahve tonları veya sarışındır. Kafa kısmı geniştir. Erkeklerde ilerleyen yaşlarda tepe kısımlarında dökülme görülebilir. Kollar, bacaklar ve gövde kısmı kısa, ayaklar küçük olabilir. Çenesi güçlü, yüzü Ay gibi yuvarlaktır, kafa yapısı geniştir. Omuzlar da yuvarlak, çoğunlukla düşük omuz tarzı olabilir. En hassas yeri midesi ve sindirim sistemidir. Dikkat etmezse çok çabuk kilo alır.

Ay Yengeç’te

Ay burada burç yöneticiliğine, üçlü yöneticiliğine ve dekan yöneticiliğine (3. dekan) sahiptir. Bu yüzden burada doğal özelliklerini güçlü bir şekilde sergileyecektir. Ay’ın buradaki yerleşimi, kendisini duygusal anlamda güvencede hissedebileceği bir ortam yaratma güdüsünün belirgin bir şekilde ortaya çıkmasına yol açacaktır. Yalnızca kendisi için değil, diğer kişiler için de güvenli koşullar arzusunda olunacaktır. Duygusal güvence arayışındasınız. Sizinle ilgilenilmesini arzu edersiniz. Ama aynı zamanda, başkalarıyla da ilgilenen ve onları koruyan yapıdasınız. Olaylara karşı tepkileriniz duygusaldır. Etrafınıza karşı duyarlısınız. Bulunduğunuz, ortamın psikolojisine çabuk bürünür; etrafınızdakilerin mutluluk ve acılarını hissedersiniz. Hislerinizi ifade etmekte yeteneklisinizdir. Aşırı sahiplenici ve ilgi beklentisinde olabilirsiniz. Olaylarla tek başına yüzleşmekte zorlanabilirsiniz. Eşinizin, yaptıklarınıza ilgi göstermesini istersiniz. Severek evlenirseniz ve eşinizden beklediğiniz ilgiyi görürseniz, ömür boyunca eşinize sadık kalırsınız. Birlikteliğe ve aidiyete önem verirsiniz; ailecisinizdir. Evinizi güzelleştirmek, neredeyse en sevdiğiniz uğraştır. Kendinizden ziyade, evle ilgili konulara harcarsınız. Ev işlerinden keyif alırsınız. Geçmişe önem verirsiniz. Eskiye ait şeyler ilginizi çeker ve onları biriktirirsiniz. Hafızanız keskindir. Evinizi, rahatınızı ve huzurunuzu seversiniz. Yakın çevrenizdekiler ve sevdiklerinize vakit geçirmek istersiniz. Ebeveynlerinize bağlısınızdır. Konforlu eşyalarla dolu bir evde, rahat bir yaşam sürüyor olmak, en büyük ideallerinizden birisidir. Sudan da hoşlanırsınız ve denize ilgi duyarsınız. Denizde olmak, size huzur verecektir.

Yengeç Burcu Hakkında Kısa Bilgiler

 • Duygusal, romantik ve hassastır; ilgi ve şefkat bekler
 • Çabuk kırılır ve alınır. Tartışmanın olduğu ortamda rahat edemez
 • Sahiplenicidir; kıskanç ve huysuz olabilir
 • Bakımlı, güçlü, ayağı yere basan kişilerden hoşlanır
 • Alkollü içeceklerin yanı sıra, çay, kahve gibi içeceklere de düşkündür
 • Alışkanlıkları vardır. Evde hep aynı giyeceği giymek, aynı yastığa yatmak isteyebilir
 • Hayalcidir. Bazen gerçeklerden uzaklaşır
 • Kendisini duygusal anlamda güvencede hissedebileceği bir ortam yaratma güdüsündedir. Yalnızca kendisi için değil, diğer kişiler için de güvenli koşullar arzusunda olunacaktır. Diğer insanlarla ilgilenme ve onları koruma arzusundadır.
 • Politik amaçlar doğrultusunda duygusal hassasiyetlerden istifade ederek halkı yönlendirmekte çok ustadır.
 • Hislerini ifade etmekte ve ilişkilerle ilgili meseleleri ele almakta çok yeteneklidir. Başarılı bir psikanalist olabilir.
 • Sudan da hoşlanır, denize ilgi duyar.
 • Olaylarla tek başına yüzleşmekte zorlanacaktır. En zorlandığı şeylerden biri, aileden yoksunluktur. Aile kökleri çok önemlidir. Geçmişten gelen şeylere de büyük değer verilir.
 • Hafızası keskindir. Çocukluğunda olan şeyleri bile hatırlar. İyi bir koleksiyoncudur. Özellikle hatırası olan şeyleri muhakkak saklar, biriktirir.
 • Evini, rahatını ve huzurunu çok sever. Dışarıda olmaktan çok, evde, yakın çevrede ve sevdikleriyle vakit geçirmek ister. Evinden taşınmış veya çevre değişikliği yapmış olsa da, eski oturduğu yeri ve çevresini hiç unutmaz.
 • Çok misafirperverdir. Her şey evinde ve yakın çevresinde gelişsin ister
 • Sezgileri güçlüdür. Karşısındakinin ne istediğini hemen hisseder
 • Sevdiğini başkasıyla asla paylaşmaz
 • Hem kollamak, hem de kollanmak ihtiyacındadır
 • Çok sevilmek ve duygusal anlamda desteklenmek ister
 • Şüphecidir. Olayları büyütebilir, kapris yapabilir
 • Günlük hayatta karşılaşılan olaylara karşı verilen tepkiler oldukça duygular temellidir. Çevrede olup bitene karşı, çok fazla duyarlılık söz konusudur.
 • Çevresinin atmosferini adeta soğurur. Bu yüzden, ortamın psikolojisine, olumlu veya olumsuz havasına bürünecektir. Etrafındakilerin mutluluk ve acılarını hissedecektir. Uç durumlarda, başkalarının acısını, kendi acısıymışçasına hissedecek, adeta yaşayacaktır.
 • Duygusal olarak, yaşadığı şeylerden ve şartlardan etkilenir ve açıkça gösterir. Ağlamak isterse ağlar; kendisini moralsiz hissederse, bunu açıkça gösterecektir. Bu durumlarda, yakınlarından ilgi görmeyi bekleyecektir.
 • Başkalarını gözetme duygusu güçlüdür. Bu, çocuklar, eş, aile veya arkadaşlar için de geçerlidir. Onların dertlerine eğilecek, en değer verdiği şeyleri bile onlarla paylaşacaktır.
 • Ebeveynlerine bağlıdır. Onlara değer verir. Ailenin önemini hiçbir zaman unutmaz. Eğer eşi ebeveynlerine aynı önemi vermezse, sırf bu yüzden bile onunla geçinmesi zorlaşacaktır.
 • Sevgi çok önemlidir. Sevdiğiyle evlenemezse, mutlu olması zordur.

İş Hayatı

Kendilerini duygusal olarak güvende hissedemedikleri atmosferde uzun süre kalmaları mümkün değildir. Çalıştıkları işe, iş arkadaşlarına tüm duygularıyla bağlanırlar. Bu yüzden çalışma ortamını adeta bir aile ortamı haline getirmeye gayret edebilirler. Korumacı yapıda olduklarından, birlikte çalıştıkları kişileri sahiplenir ve kolay da yalnız bırakmazlar. Zorda kalan bir iş arkadaşına yardım etmek için onun işlerini üstlenebilirler. Fedakar ve verici yönleriyle sevilirler. Ama bu sahipleniciliğin ölçüsünü kaçırma, arkadaşını diğerlerinden kıskanma ihtimali yüksektir. İş ortamında genel olarak herkesle geçimli olsa da, özellikle sahiplendiği arkadaş sayısı çok sınırlıdır. Bazı zamanlarda kaprisli ve zor davranışlarından dolayı tepki alabilir. Zira oldukça alıngan ve hassastır. Bu yüzden Yengeç burcundan bir çalışana sahip olan bir işverenin sözlerine çok dikkat etmesi gerekir. Eğer iyi motive edilirse, inanılmaz istekle çalışacak ve çok faydalı olacaktır. Ruh hali çok değişkendir. Gün içinde birkaç kez değişebilir. Fanteziye ve hayal gücüne dayalı işler onlar için idealdir. Dekorasyon, tasarım, moda gibi konularda başarılı olurlar. Yeme içmeyi sevdikleri için gıda sektöründe rahatlıkla çalışabilirler. Korumacı ve yardımsever yapıları hemşirelik vb. işlerde de rahat edebileceklerini gösterir. İşveren olarak son derece anlayışlıdırlar. Çalışanlarına yardımcı olmaya gayret ederler. İş ortamlarını evlerinde olduğu gibi rahat ve güvencede hissettikleri hale getirmeye gayret ederler. İş hayatında keyifle çalışma arzusunda olan Yengeçler çay, kahve gibi içeceklere çok düşkündürler. Sigara tiryakilerinin çoğu onlardan çıkar. Bu yüzden katı kuralları olan çalışma ortamlarında zorlanabilirler. Hafızaları çok güçlüdür. Bunu iş hayatında iyi kullanabilmek çok işlerine yarayacaktır. Bu burcun kadınları hem iş hem ev hayatlarını dengeli bir şekilde yürütebilirler. Çok yoğun çalışsalar da, evlerini düzene sokmayı ihmal etmeyeceklerdir. Zira bunu yapamazlarsa, kendilerini suçlu hissedebilirler. Özel hayatlarındaki huzursuzlukları yaptıkları işlere de hemen yansır.

Toplum ve aile ile ilgili konularda doğuştan yeteneklidirler. Toplumsal ve politika ile ilgili konularda, halkla ilişkiler alanında, şiir ve edebiyatta başarılı olabilir. Deniz ile ilgili işlerde, aile geleneğinden gelen işlerde, bahçecilik ve çevre düzenlemesiyle ilgili işlerde, emlakçilik veya gayri menkul alım satımı gibi işlerde yeteneklidir. Yiyecekle ilgili sektörlerde de rahat eder.

Yengeç’in Diğer Burçlarla İş İlişkileri

İş hayatında, su elementinden burçlarla iyi anlaşırlar. Özellikle Balık burcuyla rahat ederler. Oğlak burcundan kişilerle bazen kutuplaşma olsa da, genel olarak bir tamamlanma vardır. En zorlandıkları burç ise Aslandır. Birbirlerini anlamakta zorlanırlar. Koç burcunun direkt tavrı onlara itici gelebilir. Kovaların ve Yayların fazla bağımsız ve sahiplenmeyen yönlerini anlamakta zorlanırlar. İkizlerle bol sohbetli, dedikodulu ve eğlenceli birliktelikleri olur. Ama onlara fazla sahiplenmemek kaydıyla. Teraziler ile dengeli, Başaklar ve Boğalar ile güven veren ilişkiler içerisinde olabilirler.

Astroloji Rehberliğinde Mükemmel Doğanızı Keşfedin!